Skip to main content

Levné letenky Turecko

Turecko - Flexibilní letenky

Se službou změna z jakéhokoli důvodu můžete změnit prvky rezervace, jako je datum, destinace nebo dokonce cestující, a to až 3 dny před odletem bez udání důvodu! Po zakoupení služby obdržíte kredit až ve výši 80 % ceny rezervace na změnu údajů na letence. Službu si můžete zakoupit přímo během procesu rezervace letenky.

Akční letenky do Turecka

Zajímavosti o Turecku

Hledáte levnou letenku do Turecka? Výhodné ubytování v hotelu s kvalitními službami? Na Pelikan.cz si můžete porovnat ceny letenek, ubytování či kompletních dovolených v Turecku. A na této stránce vždy naleznete aktuální nabídku letenek a dovolených z oblasti Turecké riviéry, ale i Istanbulu či Kapadokia.

Více Zobrazit méně

TOP města v Turecku

Istanbul

Leží na obou stranách Bosporské úžiny, mezi Černým a Marmarským mořem, Istanbul je mostem mezi evropským a asijským kontinentem. Kdysi byl centrem Východořímské, Byzantské a Osmanské říše.

Istanbul proto v sobě nezapře bývalý obrovský politický význam, střet kultur a náboženství. Při procházkách uličkami centra tak odkrývá vrstvy pozoruhodné historie postupně, a však o to víc působivě. Masivní mešity, honosné královské paláce a rušné pestrobarevné bazary, které přes hluk hlasů a hudby zaplavuje vůně koření, ryb či kebabu. Kouzlo tohoto podmanivého města už jen znásobuje zpěv muezzin z vysokých štíhlých minaretů, kterých tu je opravdu jako máku. Istanbul je zkrátka hlavní brána do světa Orientu.

Istanbul je oblíbenou destinací i mezi našinci. Levné letenky do Istanbulu koupíte z Prahy a Vídně. Lety provozují zejména společnosti Turkish Airlines, Pegasus Airlines či Ukraine International Airlines. Hlavním letištěm v Istanbulu je letiště Atatürk Airport, létá se i na letiště Sabiha Gökçen Airport.

Antalya

Antalya byla dlouhá léta jen vstupní bránou na Tureckou riviéru. Dnes si ji však už cestovatelé nevybírají jen pro její krásné pláže a výborné klima. Největší turecké město na západním břehu Středozemního moře láká milovníky historie i dobrého jídla. O historické centrum Kaleici se Turci důkladně starají a najdete zde nejkrásnější ubytování ve městě, které dýchá tisíciletou historií a neopakovatelnou atmosférou otomanských rezidencí. Staré město obklopuje historický římský přístav a pozadí dotváří silueta tureckých hor.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (přibližně dvě hodiny a třicet minut), přímé letecké spojení z Prahy, Bratislavy či Vídně téměř každý den, kvalitní All Inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality, a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladých lidí. V Antalyi lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možností nočního života.

Kategorie hotelů neodpovídá té evropské, proto Vám doporučujeme minimálně 4hvězdičkový hotel, i zde je však třeba být opatrný, ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Tureckou riviérou většinou označujeme oblast od Antalye – Kemer, Tekirova až po město Alanya, které je východně od Antalye. To znamená více než sto kilometrů dlouhé pobřeží. Proto je třeba počítat s různou délkou transferu z letiště do hotelu v závislosti na lokality. Pro rodiny s dětmi jsou z pohledu délky transferu ideální letoviska Lara, Kumkoy a Belek – ty jsou totiž jen 25-30 kilometrů od letiště Antalya.

Při dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale je nádherný travertinový skalní úkaz, který vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo apod. Pokud nestihnete žádný fakultativní výlet v Turecku, ochutnejte alespoň tradiční tureckou kuchyni.

Kapadokia

Ať už ze země, v úžasu pozorujíc vulkanické komíny nebo v horkovzdušném balónu, stovky metrů nad zemí, objevujíc tuto lávou vytvořenou topografii, Kapadokia vám jednoduše vezme dech. Na chvíli se můžete cítit jako na pouštní planetě Tatooine ze Star Wars nebo jako v Tolkienove Středozemi, na druhu žánru, který preferujete. Pokud tento unikátní kousek země ještě ve vašem cestovatelském seznamu není, určitě by jste si ho tam měli zařadit.

Kapadokia, Kappadokia; řecký Καππαδοκία - Kappadokia, latinsky Cappadocia zda turecky Kapadokya je území východní Antalónie, poloostrova, ležícího na hranici Evropy a Asie. Název této dnešní asijské části Turecka pochází z řeckého slova ανατολή - Anatoli, což česky znamená východ. Toto území v sobě kromě výjimečné krásy nese i bohatou historii. Člověk ho začal obývat už od dob Herodových a postupně se zde formovaly i indo-evropské jazyky a křesťanství.

Zřejmě nejlepší způsob, jak tomuto surrealistickému výjevu přihlížet, je jednoznačně z ptačí perspektivy. Každé ráno vzlétají nad Kapadokii stovky balónů, provádějící asi tucet pasažérů v každém z nich. Nakonec, tato oblast je jednou z nejoblíbenějších destinací na zážitek v horkovzdušném balónu. Kapadokya Balloons nebo Urgup Ballons jsou dvě z mnoha doporučených společností. Cena za hodinu takového zážitku vás bude stát v přepočtu od 100 eur (2600 Kč). Pokud si stále lámete hlavu nad tím, co název Kapadokia vlastně znamená, existuje hned několik verzí jeho původu. Asi nejpoetičtější z nich pochází ze staré perštiny a znamená "zem krásných koní". Území Kapadokia je bohaté na podzemní města, skalní útvary, kostely a kaple, hrající nejbarevnějšími freskami.

Jedním z nejznámějších a nejmalebnějších míst oblasti je určitě Göreme. Léty tady vulkánová síla zanechala prazvláštní skalní útvary, z nichž si lidé vytvořili obyvatelné jeskyně. Dnes je většina z nich využívána jako resorty a hotely s podzemními lázněmi a bazény. Městečko je kouzelně malých rozměrů a tak bude pro vás tou nejvhodnější možností přepravy chůze. Mimo jiné vám poskytne výjimečný pohled na okolní kaňony, které jsou samy o sobě malovaným panoramatem. Pronajmout si můžete horské kolo, skútr, motorku či terénní čtyřkolku. Co vám během pobytu v okolí určitě vezme dech, jsou pro oblast známé bizarní skalní pohádkové komíny, přírodní umělecký produkt, vytesaný ve spolupráci větru a deště.

Ideálním výchozím bodem pro cestování po Kapadokii je nepochybně letiště ve městě Nevsehir. Můžete se sem dopravit velmi komfortně s leteckou společností Turkish Airlines z Vídně. Nevsehir je současně i hlavní město celé provincie a funguje zde výborná síť dálkových autobusů, takže se múžete komfortně dopravit do kterékoliv části. Odtud je to jen kousek k podzemním úkrytům, ​​pohádkovým domečkům, komínům, klášterům a nádherným výhledům.

Dalaman

V Evropě oblíbené, v našich končinách stále nepříliš známé. Turecké město Dalaman najdete na jihozápadním pobřeží státu, v provincii Mugla. Dalaman je známý také jako dopravní uzel pro rekreanty z celého světa, kteří směřují do Turecka.

A právě v Dalamanu lze nalézt jednu z nejkrásnějších pláží Středozemního moře. Je dlouhá přibližně 10 kilometrů a vyznačuje se nádherným bílým pískem a křišťálově modrou vodou. Pláž je, jak to bývá zejména na Jadranu zvykem - lemovaná borovými kopci a svahy.

Dalaman je oblíbený také pro léčivé bahenní koupele, krmení a pozorování ptactva či dokonce pro své památky z období slavné Byzantské říše. A konečně zde můžete zkusit i rafting na řece Dalaman, nebo si jednoduše užívat turecké dobroty v mnoha restauracích a kavárnách v okolí.

Levné letenky do Dalamanu můžete rezervovat zejména z Prahy. Přímý let zajišťuje letecká společnost Ryanair. Letiště Dalaman má ideální polohu mezi dvěma oblíbenými letovisky Marmaris a Fethiye, do kterých se lze dostat přímou autobusovou linkou z letiště.

Další města
Side

Městečko Side je velmi oblíbené letovisko se starými římskými zříceninami na pobřeží Středozemního moře, uprostřed oblasti nazývané Turecká riviéra. Přitažlivost Side je dána kombinací pěkných pláží, římských památek koncentrovaných u starého města a moderní pětipatrové zástavby, které si až na výjimky udržují určitý styl a jednoduchost. Zázemím pro Side je nedaleké větší město Manavgat, které je vzdáleno asi 6 km (jezdí sem pravidelné mikrobusy), ve kterém je ještě levněji.

Side lze rozdělit na dvě odlišné oblasti. V první části jsou na poloostrově soustředěny archeologické vykopávky, ruiny římských staveb a staré domy s obchůdky a uličkami. To je ta část Side, která se fotí a dává se do katalogů cestovek.

Druhá část města Side se táhne podél pobřežní západní pláže a sestává se z desítek velkých nových hotelů, podél kterých v uctivé vzdálenosti nachází relativně rušná cesta. V těchto hotelech se nachází převážná většina ubytovacích kapacit, ale i restaurací.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (jen dvě hodiny a třicet minut), přímé letecké spojení z Vídně téměř každý den, kvalitní all inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality, a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladé lidi. V Beleku lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možností nočního života.

Kategorie hotelů neodpovídá evropské, proto doporučujeme minimálně 4hvězdičkový hotel, i zde je však třeba být opatrný, ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Tureckou riviéru většinou označujeme oblast od Antalye – Kemer, Tekirova až po město Alanya, které je východně od Antalye. To znamená více než sto kilometrů dlouhé pobřeží. Proto je třeba počítat s různou délkou transferu z letiště do hotelu v závislosti na lokality. Pro rodiny s dětmi jsou z pohledu délky transferu ideální letoviska Lara, Kumkoy a Belek – jsou totiž jen 25-30 kilometrů od letiště Antalya.

Na dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale jsou nádherný travertinový skalní úkaz, který vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo apod.

Manavgat

Manavgat je středně velké město fungující jako zázemí pro turistickou oblast Side, přibližně 4 km od moře. Ihned po příjezdu Vás okouzlí řeka Manavgat s mnoha kotvícími výletními loděmi, na kterých se po tyrkysově modré řece můžete také odvést. Hotelové resorty to nabízejí jako fakultativní výlet. Řeka Manavgat je navíc v horách přehrazena dvěma přehradami. Vyšší je Oymapinar Bara, ke které se pořádají i fakultativní turistické zájezdy, někdy nazývané také Zelený kaňon.

V Manavgatu se dá dobře a relativně levně najíst a nakoupit (oproti Side nebo Belek). Pokud Vás láká Side - ať už je to historie nebo toužíte po nádherných plážích, z Manavgatu tam jezdí pravidelné minibusy, ale zvládnete to klidně pěšky. Manavgatské otogar (autobusové nádraží) zároveň funguje jako docela slušný dopravní uzel, protože právě zde poprvé stojí autobusy cestující na pobřeží z vnitrozemí od Koniyi.

Manavgat sice nemá moře, ale jeho přítomnost je všude ve vzduchu cítit. Je to výborný výchozí bod pro Vaši dovolenou v Turecku. Nejbližší přístup k moři je přes městečko Side.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (jen dvě hodiny a třicet minut), přímé letecké spojení z Vídně téměř každý den, kvalitní all inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality, a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladé lidi. V Beleku lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možností nočního života.

Kategorie hotelů neodpovídá evropské, proto doporučujeme minimálně 4hvězdičkový hotel, i zde je však třeba být opatrný, ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Tureckou riviéru většinou označujeme oblast od Antalye – Kemer, Tekirova až po město Alanya, které je východně od Antalye. To znamená více než sto kilometrů dlouhé pobřeží. Proto je třeba počítat s různou délkou transferu z letiště do hotelu v závislosti na lokality. Pro rodiny s dětmi jsou z pohledu délky transferu ideální letoviska Lara, Kumkoy a Belek – jsou totiž jen 25-30 kilometrů od letiště Antalya.

Na dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale jsou nádherný travertinový skalní úkaz, který vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo apod.

Kemer

Kemer je menší moderní letovisko na pobřeží Středozemního moře, přibližně 40 km jižně od města Antalya. Prostředí resortů je velmi pěkné, parky jsou udržované a služby kvalitní. Kemer je vhodný pro vyznavače náročnější dovolené, kteří nechtějí každou chvíli řešit nějaké drobnosti a rádi se spolehnou na kvalitní, i když dražší služby. Hned za letoviskem Kemer se vypínají obrovské vápencové hory národního parku Olimpos.

V Kemeru je těžké hledat něco jako centrum. No nejstarší a nejhustější domky se koncentrují kolem staré hlavní silnice. Nejvýstavnější je hlavní pěší zóna vedoucí od křižovatky k přístavu, která je na staré hlavní silnici kolmá. Většinu zástavby tvoří rodinné domy, které jsou v blízkosti moře často přeměněné v penziony. Velké hotely jsou blízko pláží a dá se říci, že jich je v Kemeru hodně a vypadají dobře. Nejsou sice přímo na pláži, jsou oddělené parkem s udržovaným chodníkem pro pěší (nesmí se na ní na kole), což vypadá obzvlášť dobře. Zelený dojem ještě umocňují strmé kopce s borovicemi, které se zvedají prakticky hned za posledními domy.

Pláže jsou v Kemeru v podstatě dvě, oddělené jachtovým přístavem a parkovým poloostrovem. Písek na plážích je jemný, pláže dlouhé, udržované a čištěné, místy oblázky. Malá část jižní pláže na jižním konci za ústím potoka je soukromá a nepřístupná. V sezóně je pláž plná slunečníků a lehátek.

Moře je typické turecké. Dá se plavat tak patnáct metrů od břehu, více ne. Bazény jsou běžnou součástí každého většího resortu a asi tak v třiceti procentech u penzionů dále od moře. Přímo v centru Kemeru je blízko jachetního přístavu aquapark. Aquapark patří k těm menším. Tvoří ho jen 3 tobogány a dva bazény.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod, a to poměrně krátký let téměř každý den, kvalitní all-inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladé lidi.

Kategorie hotelů neodpovídá té evropské, proto Vám doporučujeme minimálně 4hvězdičkový hotel. I zde je však třeba být opatrný, protože ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Alanya

Alanya je městečko nacházející se na poloostrově jižního pobřeží Turecka. Je součástí oblíbené Turecké riviéry, a najdeme ji pod nádherným pohořím Taurus. Od nejbližšího mezinárodního letiště v Antalyi je Alanya vzdálená asi dvě hodiny jízdy.

Alanya patří k typickým destinacím pro dovolenou u pláže. Najdete zde dlouhé úseky bílých písečných pláží a příjemně teplé moře. Zároveň okolí města nabízí množství příležitostí na výlety a zájezdy k přírodním, historickým a kulturním zajímavostem regionu.

Dovolená v Turecku přináší pro české turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (jen dvě hodiny a třicet minut), přímé letecké spojení z Prahy či Vídně, kvalitní all-inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladé lidi.

V Alanyi lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možnostím nočních klubů.

Kategorie hotelů neodpovídá evropské, proto doporučujeme minimálně 4-hvězdičkový hotel, i zde je však potřeba být opatrný, protože ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Tureckou riviérou většinou označujeme oblast od Antalye - Kemer, Tekirova až po město Alanya, které je východně od Antalye. To znamená více než sto kilometrů dlouhé pobřeží. Proto je třeba počítat s různou délkou transferu z letiště do hotelu v závislosti na lokalitě. Pro rodiny s dětmi jsou z pohledu délky transferu ideální letoviska Lara, Kumkoy a Belek - jsou totiž jen 25-30 kilometrů od letiště Antalya.

Při dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale jsou nádherné skalní úkazy, které vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo a tak dále. Pokud nestihnete žádný vzdělávací výlet v Turecku, ochutnejte alespoň tradiční tureckou kuchyni.

Belek

Nádherná dlouhá pláž obestavěná příjemnými hotely a krásné čisté moře. Belek je mírně dražší destinace zejména proto, ;že sem cestuje velké množství Němců a Rusů. Výhodou však je, že pláže a moře jsou v bezprostřední blízkosti většiny hotelů a prostředí resortů je velmi příjemné, budete si připadat jako v parku.

Někdejší centrum malého městečka Belek je zcela přestavěno a moderní. Uličky jsou krásné vydlážděné a obohacené o zeleň. Vedle hlavní mešity je kýčovitý umělý vodopád.

Pokud budete hledat hotel, ujistěte se, že má vlastní přístup k pláži, pokud ho nemá, případné dojíždění není velmi komfortní.

V Beleku se hraje golf, obrovskou oblast mezi pobřežními hotely a centrální cestou pokrývají golfová hřiště. Belek je tak díky golfu velmi oblíbený i v zimě, tedy vlastně po celý rok. Luxusní hotely a blízké letiště splňují požadavky i náročné klientely. V Beleku se hraje také tenis. Na zdejších kurtech se v květnu organizuje turnaj Turkish Open.

Dovolená v Turecku přináší pro České turisty několik zásadních výhod. Poměrně krátký let (jen dvě hodiny a třicet minut), přímé letecké spojení z Vídně téměř každý den, kvalitní all inclusive služby, dobrý poměr ceny a kvality, a nakonec i velmi širokou paletu hotelů pro rodiny s dětmi, ale i pro páry či mladé lidi. V Beleku lze nalézt hotely s aquaparkem, hotely pro dospělé a městské hotely s možností nočního života.

Kategorie hotelů neodpovídá evropské, proto doporučujeme minimálně 4hvězdičkový hotel, i zde je však třeba být opatrný, ne všechny čtyř a pětihvězdičkové hotely jsou na stejné úrovni a některé pětihvězdičkové hotely mohou být spíše na úrovni lepšího čtyřhvězdičkového hotelu.

Tureckou riviéru většinou označujeme oblast od Antalye – Kemer, Tekirova až po město Alanya, které je východně od Antalye. To znamená více než sto kilometrů dlouhé pobřeží. Proto je třeba počítat s různou délkou transferu z letiště do hotelu v závislosti na lokality. Pro rodiny s dětmi jsou z pohledu délky transferu ideální letoviska Lara, Kumkoy a Belek – jsou totiž jen 25-30 kilometrů od letiště Antalya.

Na dovolené v Turecku doporučujeme navštívit i Pamukale nebo starověké město Efez. Pamukale jsou nádherný travertinový skalní úkaz, který vytváří kaskádovité terasy. Naopak, když se ocitnete v Efezu, nebudete věřit, že jste v Turecku. Nejpůsobivější je asi Celsova knihovna, toalety s odpadním systémem, obrovské divadlo apod.

Ankara

Hlavní město, kam turisté houfně nejezdí. Přesně takovou nálepku má Ankara. Na počátku 20. století byste na místě dnešního velkoměsta našli jen malou vesničku s asi třiceti tisíci obyvateli. Tehdy se jmenovala Angora. Výjimečného postavení se tomuto místu dostalo až za doby budování republiky, kdy si ho jako své působiště vybral pozdější prezident Mustafa Kemal.

Ankara je od roku 1923 hlavním městem Turecka. Je pětimilionovou kosmopolitní metropolí, nacházející se uprostřed Anatolie. Město má pro řadu Turků symbolický význam, ale její kulturní a ekonomický význam zdaleka nedosahuje takové míry jako v případě Istanbulu. Ankara je ale stále místem, kde byla vyhlášena nezávislost a založen moderní turecký stát, stojící na západních hodnotách.

Ankara je mimořádně zajímavá z pohledu tureckých památek. Nachází se zde Anitkabir, což je Atatürkovo mauzoleum nebo Muzeum anatolských civilizací.

Levné letenky do Ankary lze rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let do Ankary z našich končin neexistuje, avšak s jedním mezipřistáním lze do hlavního města letět s oblíbenými Turkish Airlines, případně aerolinkami Pegasus.

Kayseri

Velké město uprostřed Malé Asie. Kayseri bývá vstupní branou do Kapadokia a svůj název zdědilo od někdejšího pojmenování Caesarea.

Kayseri dýchá tureckou historií a během jeho návštěvy vás jistě osloví zejména jeho malebné staré město. Najdete zde městský bazar (trh) na kterém koupíte všechny tradiční turecké výrobky. Za městem se tyčí obrovská sopka Erciyes Gagi, která je většinu roku pokryta sněhem. V širším okolí se dokonce nacházejí i solná jezera!

Kayseri je výborná volba, pokud hledáte poměrně levnou destinaci a chcete poznávat tureckou kulturu.

Levné letenky do Kayseri lze rezervovat z Prahy a Vídně. Primárně však letiště slouží na vnitrostátní lety v rámci Turecka. Přímý let z našich končin zajišťuje letecká společnost Turkish Airlines.

Užitečné info o Turecku

Cestovní doklady do Turecka

Češi mohou vstupovat na území Turecka s cestovním pasem, jehož platnost musí být minimálně 6 měsíců od vstupu na území Turecka. Doklad by měl mít minimálně dvě volné strany na udělení příslušných razítek.

Počasí v Turecku

Turecká riviéra je známou dovolenkovou destinací Čechů. Díky velké pestrosti podnebí si v každém ročním období najdete místo na trávení krásné dovolené. Nabízí teplé moře, slunečné dny, ale i zasněžené kopce. Pro oblast Turecka je typické rozmanité podnebí s výraznými rozdíly mezi jednotlivými oblastmi. Dělí se na několik klimatických zón: podnebí je převážně suché, pobřežní oblasti mají středomořské a vnitrozemí spíše kontinentální klima.

Turecko Počasí

Ceny v Turecku

Národní měnou je turecká lira. V Turecku je obecně levněji než v České republice, ale opět platí, že některé potraviny jsou dražší než u nás. Také záleží na místě nákupu. V letoviscích si připlatíte, ve vnitrozemí je mnohem levněji. Levnější jsou také malé obchůdky určené primárně pro domácí obyvatelstvo. Uvedené ceny jsou orientační a mohou se v průběhu sezóny měnit.

FreeCurrencyRates.com

Zdraví a očkování před cestou do Turecka

Při cestování do Turecka nejsou povinné žádné očkování. Jelikož ČR nemá s Tureckem dohodu o bezplatné zdravotní péče, doporučuje se předem uzavřít cestovní pojištění, které by pokrylo případné náklady.

Aktuální čas v Turecku

V Turecku je o hodinu více než v České republice.

10 zajímavostí a faktů o Turecku

1
I díky Turkům (Ottomanům) se dostala do Evropy káva či třešně.
2
V Turecku jsou tyto lázně považovány za společenskou událost, která by se dala přirovnat k menším plesům či recepci.
3
V Istanbulu byla poslední zastávka slavného vlaku Orient Express, který jel z Paříže do Konstantinopole a seděla v něm i slavná spisovatelka detektivek Agatha Christie.
4
Dva ze sedmi starověkých divů světa se nacházely na území dnešního Turecka – Artemidin chrám v Efesu a Mauzoleum v Halikarnassu.
5
V Antalyi se nachází jeden z nejstarších kostelů na světě, kostel sv. Petra
6
Do vyhlášení republiky Turci neměli příjmení, ale pouze křestní jména.
7
Tulipán přinesli do Evropy turečtí obchodníci až v 16. století.
8
Dnes celosvětově známý Santa Claus vznikl na základě legend o velkorysém biskupovi svatém Mikulášovi z Myra (oblast při dnešní Antalyi).
9
Slavné trojské války se odehrávaly v západním Turecku, repliku trojského koně si můžete prohlédnout v Istanbulu muzeu.
10
Istanbul je jediné město na světě, které se rozprostírá na dvou kontinentech.
Byly informace na této stránce užitečné?