Skip to main content

Levné letenky Kapadokia

Turecko - vstupní podmínky

Před vycestováním do Turecka doporučujeme nastudovat si podmínky vstupu na stránce Ministerstva zahraničních věcí nebo v našem článku aktuální podmínky vstupu (COVID-19).
Návrat do České republiky probíhá jako před pandemií, a to bez ohledu na stav očkování. Pro aktuální informace doporučujeme sledovat stránku MZV ČR.

Akční letenky do Města Nevsehir

Zajímavosti o Městě Nevsehir

Ať už ze země, v úžasu pozorujíc vulkanické komíny nebo v horkovzdušném balónu, stovky metrů nad zemí, objevujíc tuto lávou vytvořenou topografii, Kapadokia vám jednoduše vezme dech. Na chvíli se můžete cítit jako na pouštní planetě Tatooine ze Star Wars nebo jako v Tolkienove Středozemi, na druhu žánru, který preferujete. Pokud tento unikátní kousek země ještě ve vašem cestovatelském seznamu není, určitě by jste si ho tam měli zařadit.

Kapadokia, Kappadokia; řecký Καππαδοκία - Kappadokia, latinsky Cappadocia zda turecky Kapadokya je území východní Antalónie, poloostrova, ležícího na hranici Evropy a Asie. Název této dnešní asijské části Turecka pochází z řeckého slova ανατολή - Anatoli, což česky znamená východ. Toto území v sobě kromě výjimečné krásy nese i bohatou historii. Člověk ho začal obývat už od dob Herodových a postupně se zde formovaly i indo-evropské jazyky a křesťanství.

Zřejmě nejlepší způsob, jak tomuto surrealistickému výjevu přihlížet, je jednoznačně z ptačí perspektivy. Každé ráno vzlétají nad Kapadokii stovky balónů, provádějící asi tucet pasažérů v každém z nich. Nakonec, tato oblast je jednou z nejoblíbenějších destinací na zážitek v horkovzdušném balónu. Kapadokya Balloons nebo Urgup Ballons jsou dvě z mnoha doporučených společností. Cena za hodinu takového zážitku vás bude stát v přepočtu od 100 eur (2600 Kč). Pokud si stále lámete hlavu nad tím, co název Kapadokia vlastně znamená, existuje hned několik verzí jeho původu. Asi nejpoetičtější z nich pochází ze staré perštiny a znamená "zem krásných koní". Území Kapadokia je bohaté na podzemní města, skalní útvary, kostely a kaple, hrající nejbarevnějšími freskami.

Jedním z nejznámějších a nejmalebnějších míst oblasti je určitě Göreme. Léty tady vulkánová síla zanechala prazvláštní skalní útvary, z nichž si lidé vytvořili obyvatelné jeskyně. Dnes je většina z nich využívána jako resorty a hotely s podzemními lázněmi a bazény. Městečko je kouzelně malých rozměrů a tak bude pro vás tou nejvhodnější možností přepravy chůze. Mimo jiné vám poskytne výjimečný pohled na okolní kaňony, které jsou samy o sobě malovaným panoramatem. Pronajmout si můžete horské kolo, skútr, motorku či terénní čtyřkolku. Co vám během pobytu v okolí určitě vezme dech, jsou pro oblast známé bizarní skalní pohádkové komíny, přírodní umělecký produkt, vytesaný ve spolupráci větru a deště.

Ideálním výchozím bodem pro cestování po Kapadokii je nepochybně letiště ve městě Nevsehir. Můžete se sem dopravit velmi komfortně s leteckou společností Turkish Airlines z Vídně. Nevsehir je současně i hlavní město celé provincie a funguje zde výborná síť dálkových autobusů, takže se múžete komfortně dopravit do kterékoliv části. Odtud je to jen kousek k podzemním úkrytům, ​​pohádkovým domečkům, komínům, klášterům a nádherným výhledům.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Kapadokii

Cestovní doklady do Turecka

Češi mohou vstupovat na území Turecka s cestovním pasem, jehož platnost musí být minimálně 6 měsíců od vstupu na území Turecka. Doklad by měl mít minimálně dvě volné strany na udělení příslušných razítek.

Počasí v Turecku

Turecká riviéra je známou dovolenkovou destinací Čechů. Díky velké pestrosti podnebí si v každém ročním období najdete místo na trávení krásné dovolené. Nabízí teplé moře, slunečné dny, ale i zasněžené kopce. Pro oblast Turecka je typické rozmanité podnebí s výraznými rozdíly mezi jednotlivými oblastmi. Dělí se na několik klimatických zón: podnebí je převážně suché, pobřežní oblasti mají středomořské a vnitrozemí spíše kontinentální klima.

Turecko Počasí

Ceny v Kapadokii

Národní měnou je turecká lira. V Turecku je obecně levněji než v Čechách, ale opět platí, že některé potraviny jsou dražší než u nás. Také záleží na místě nákupu. V letoviscích si připlatíte, ve vnitrozemí je mnohem levněji. Levnější jsou také malé obchůdky určené primárně pro domácí obyvatelstvo. Uvedené ceny jsou orientační a mohou se v průběhu sezóny měnit.

Zdraví a očkování před cestou do Turecka

Při cestování do Turecka nejsou povinné žádné očkování. Jelikož ČR nemá s Tureckem dohodu o bezplatné zdravotní péče, doporučuje se předem uzavřít cestovní pojištění, které by pokrylo případné náklady.

Aktuální čas v Kapadokii

V Kapadokii je o hodinu více než v Čechách.

Tipy, co vidět v Kapadokii

10 zajímavostí a faktů o Turecku

1
I díky Turkům (Ottomanům) se dostala do Evropy káva či třešně.
2
V Turecku jsou tyto lázně považovány za společenskou událost, která by se dala přirovnat k menším plesům či recepci.
3
V Istanbulu byla poslední zastávka slavného vlaku Orient Express, který jel z Paříže do Konstantinopole a seděla v něm i slavná spisovatelka detektivek Agatha Christie.
4
Dva ze sedmi starověkých divů světa se nacházely na území dnešního Turecka – Artemidin chrám v Efesu a Mauzoleum v Halikarnassu.
5
V Antalyi se nachází jeden z nejstarších kostelů na světě, kostel sv. Petra
6
Do vyhlášení republiky Turci neměli příjmení, ale pouze křestní jména.
7
Tulipán přinesli do Evropy turečtí obchodníci až v 16. století.
8
Dnes celosvětově známý Santa Claus vznikl na základě legend o velkorysém biskupovi svatém Mikulášovi z Myra (oblast při dnešní Antalyi).
9
Slavné trojské války se odehrávaly v západním Turecku, repliku trojského koně si můžete prohlédnout v Istanbulu muzeu.
10
Istanbul je jediné město na světě, které se rozprostírá na dvou kontinentech.
Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)