Skip to main content

Levné letenky Uzbekistan

Uzbekistán - Flexibilní letenky

Se službou změna z jakéhokoli důvodu můžete změnit prvky rezervace, jako je datum, destinace nebo dokonce cestující, a to až 3 dny před odletem bez udání důvodu! Po zakoupení služby obdržíte kredit až ve výši 80 % ceny rezervace na změnu údajů na letence. Službu si můžete zakoupit přímo během procesu rezervace letenky.

Akční letenky do Uzbekistánu

Zajímavosti o Uzbekistánu

Uzbekistán byl dlouho nedostupný pro širší svět. Avšak zjednodušení vízového režimu a pravidel pobytu v zemi spolu s propagací turistického potenciálu Uzbekistánu a rozvojem infrastruktury vedlo k dvojnásobnému nárůstu počtu zahraničních turistů - z 2,6 milionů v roce 2017 na 5,3 milionů v roce 2018. Uzbekistán je jako země z pohádek o tisíce a jedné noci. Pokud toužíte navštívit tak trochu jinou exotiku s nádechem kultury Střední Asie, Uzbekistán doporučujeme všemi deseti.

Nabízí toho skutečně mnoho, starobylá města jako Buchara nebo Samarkand jsou zapsány na seznamu UNESCO, zažijete širé pouště, ale i exotickou středoasijskou atmosféru. Uzbekistán je stát ve Střední Asii, který býval součástí Sovětského svazu. Nezávislosťzískal v roce 1991. Je to nejlidnatější země Střední Asie (27,5 mil. obyv.), o rozloze 447 400 km2. Na západě a severu sousedí s Kazachstánem, na východě s Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, na jihu s Afghánistánem a Turkmenistánem. Hlavní město Uzbekistánu je Taškent.

Levné letenky do Uzbekistánu lze rezer z Prahy a Vídně. Stačí na Pelikánu sledovat akční nabídky leteckých společností Turkish Airlines, Aeroflot či UTair. Přímý let do Uzbekistánu z našich končin neexistuje, avšak poměrně komfortně lze díky zmiňovaným aerolinkám cestovat s jedním přestupem v Istanbulu či Moskvě.

Více Zobrazit méně

TOP města v Uzbekistánu

Taškent

Taškent je hlavním městem Uzbekistánu. Historie osídlení této oblasti sahá až do doby před naším letopočtem. V 8. století začínali do oblasti pronikat Arabové a s nimi i nové náboženství, islám. V 10. století město dostává svůj současný název - Taškent (TAS = kámen, kent = město). Během následujících staletí se zde vystřídalo mnoho vládců - Sámánovci, Karachánidovci, Mongolové, Timúrovci a Šajbánovci.

Dnes lze obdivovat v Uzbekistánu kromě historických památek islámské kultury i sovětskou architekturu. Zemětřesení v roce 1966 téměř úplně srovnalo se zemí celý Taškent a jelikož se psal rok, jaký se psal, vybudovali ho nanovo v sovětském stylu. Výsledkem je mix sovětské architektury, zbytků klasické ruské architektury a zrekonstruovaných mešit. Asi nejikoničtější stavbou, která mluví za vše je Hotel Uzbekistán. Hlavní město Uzbekistánu, bývalá důležitá zastávka na Hedvábné cestě, dnes významné politické, ekonomické a kulturní centrum země, se nachází v údolí řeky Čirčik, na západ od nedalekého pohoří Ťan Šan.

Současný počet obyvatel této kosmopolitní metropole je něco přes 2 miliony. Levné letenky do Taškentu lze rezervovat s odletem z Prahy a Vídně. Stačí na Pelikánu sledovat akční nabídky leteckých společností Turkish Airlines, Aeroflot, UTair. Přímý let do Taškentu z našich končin neexistuje.

Samarkand

Starobylé město Samarkand je zapsáno na seznamu UNESCO. Zažijete tu širé pouště, ale i exotickou středoasijskou atmosféru. Pokud chcete poznat skutečný Uzbekistán, doporučujeme jet právě sem.

Samarkand je druhé největší město v Uzbekistánu a nachází se v údolí řeky Zarevšan, na hranici pouště Kyzylkum. Můžete zde najít nejkrásnější islámskou architekturu z dávných dob a dozvíte se, jaké to bylo, když byla tato města centrem mezinárodního obchodu.

Levné letenky do Samarkandu lze rezervovat s odletem z Prahy a Vídně. Stačí, když budete na Pelikánu sledovat akční nabídky leteckých společností Turkish Airlines, Aeroflot či UTair. Přímý let do Samarkandu z našich končin neexistuje.

Užitečné info o Uzbekistánu

Cestovní doklady a víza do Uzbekistánu

Na cestu do Uzbekistánu budete potřebovat platný cestovní pas. Jeho platnost musí být alespoň 6 měsíců ode dne návratu do České republiky. Od 1. února 2019 mohou občané ČR cestovat do Uzbekistánu bez víz, pobyt však nesmí přesáhnout 30 dní.

Počasí v Uzbekistánu

Pro Uzbekistán je velmi typické horké a suché kontinentální klima. Znamená to, že léto trvá poměrně dlouho a je poměrně horké a suché. Zimy jsou mírné, s nestálým počasím a velkými teplotními rozdíly.

Ceny v Uzbekistánu

Oficiálním platidlem v Uzbekistánu je uzbecký sum. Jde o jednu z nejslabších měn na světě, proto počítejte s tím, že ze směnárny budete odcházet s poměrně velkým počtem bankovek a s tisíci sumy. Peníze doporučujeme zaměnit ihned po příjezdu na letiště a také doporučujeme uschovat doklad o změně měny. Když budete odcházet ze země a budete chtít zaměnit peníze zpět, budou od vás požadovat doklad o tom, že jste měnu nabyli od oficiální směnárny a ne od pouličních kšeftařů.

Ceny v Uzbekistánu jsou mnohem nižší než u nás. Láhev vody vás vyjde na 0,20 eura. Lístek na MHD 0,11 eura. Taxi vyjde zhruba 0,20-0,30 eura na kilometr. Obecně vám bude stačit na jeden den přibližně 20-30 amerických dolarů. Hledáte levné ubytování v Uzbekistánu? Doporučujeme porovnat ceny prostřednictvím Pelikána.

V nabídce najdete luxusní hotely i ubytování v apartmánech, či u domácích. Chcete si půjčit auto v Uzbekistánu? Doporučujeme tak učinit předem a auto vyzvednout přímo na letišti.

Aktuální čas v Uzbekistánu

V Uzbekistánu je o tři hodiny více než v České republice.

Zdraví a očkování před cestou do Uzbekistánu

Před vstupem do země se nevyžaduje žádné speciální očkování. Doporučujeme očkování proti hepatitidě typu A a B a břišnímu tyfu, tak jak to bývá zvykem před cestou do exotiky.

Tipy, co vidět a zažít v Uzbekistánu

10 zajímavostí o Uzbekistánu

1
Uzbekistán má jednu z největších zásob zlata na světě
2
Je jednou z nejlidnatějších zemí Střední Asie, zároveň však nejméně rozvinutou
3
Národním jídlem je tzv. Pálová, vyrobená ze skopového, rýže, cibule a mrkve
4
Rukou se zde zdraví jen muži. Ženu pozdravíte úklonem a rukou dlaní položenou na srdci
5
Země je druhým největším vývozcem bavlny na světě
6
Národním nápojem Uzbekistánu je zelený čaj
7
V roce 2002 objevili v Uzbekistánu několik starověkých pyramid starých zřejmě 2 700 let
8
Uzbekistán a Lichtenštejnsko jsou jediné dvě země dvojnásobně uzavřené zeměmi bez moře
9
V zemi vyrábějí auta General Motors-Daewoo a Isuzu
10
To, že jste cenný host v Uzbekistánu zjistíte podle toho, jak daleko sedíte od vstupních dveří
Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)