Skip to main content

Levné letenky Špicbergy (Longyearbyen)

Norsko - Flexibilní letenky

Se službou změna z jakéhokoli důvodu můžete změnit prvky rezervace, jako je datum, destinace nebo dokonce cestující, a to až 3 dny před odletem bez udání důvodu! Po zakoupení služby obdržíte kredit až ve výši 80 % ceny rezervace na změnu údajů na letence. Službu si můžete zakoupit přímo během procesu rezervace letenky.

Akční letenky do Longyearbyenu

Zajímavosti o Longyearbyenu

Drsné, nehostinné a přece krásné a fascinující. Takové je norské souostroví Svalbard, tedy česky Špicberky. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak vězte, že sem se jezdí kvůli fascinujícímu přírodnímu divadlu, které se zde odehrává 365 dní v roce. Příroda složená z fjordů a strmých štítů tvoří scenérii zřejmě nejkrásnějších severských ostrovů vůbec.

Z celého souostroví jsou obydlené jen tři ostrovy a celkový počet obyvatel nepřesahuje tři tisíce. Ne každý by chtěl bydlet za polárním kruhem, v srdci Severního ledového oceánu. Život je tu tvrdý, průměrná roční teplota se hýbe kolem -4 ° C, lidé jsou však zvyklí i na -25 ° C. I díky tomu žije na Špicberkách více ledních medvědů než lidí. A náročné jsou i polární dny, kdy je pár měsíců světlo celý den. Jelikož mezi jednotlivými osadami nejsou cesty, na dopravu se používají především sněžné skútry a lyže, ale i vrtulníky a nebo letadla. A proč byste tedy měli letět na takové nehostinné místo? No přeci proto, že to může být největší dobrodružství vašeho života!

Snad největší atrakcí je půlnoční slunce - dlouhotrvající západ a východ slunce zároveň, charakteristický barvami nebe a země v červeno-žlutém světle. Pokud cestujete na souostroví Špicberky, máte tento úkaz možnost vidět od dubna do srpna. Atrakcí jsou i psí spřežení, které si mohou turisté vyzkoušet i sami ovládat. Rovněž je v nabídce plavba kolem celého souostroví.

Tak, jako v jiných částech Skandinávie, i Špicberky mají polární dny a noci. 25. října slunce zapadne a 4 dlouhé měsíce ho (téměř) není vidět. Do Longyearbyen se oficiálně vrací 8. března.

Longyearbyen je největší město na Svalbardu a žije v něm okolo 2 000 obyvatel. Je to moderní město se supermarketem, poštovním úřadem, bankou, veřejnou knihovnou, školami, mateřskými školami, hotely, kavárnami a restauracemi, nemocnicí, místními novinami a jinými běžnými věcmi.

Špicberky začínají poznávat i Češi. Levné letenky na Špicberky se shánějí hůře, ale není to nemožné. Dobré letecké spojení existuje z Vídně i Prahy. Přímý let na Špicberky z našich končin neexistuje, lze se tam však dostat komfortně s jedním přestupem, případně dvěma. Z našich končin se létá s mezipřistáním v Oslu, případně Stockholmu zejména se společnostmi: SAS, Norwegian Air Shuttle, a Austrian Airlines.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Špicbergách

Cestovní doklady do Norska

Pro vstup do Norska vám stačí platný občanský průkaz nebo pas. Zdržet se zde můžete až 90 dní v rámci jednoho pololetí. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje vzít si s sebou i platný cestovní pas. Osobní doklad musí být platný po celou dobu pobytu.

Počasí a Špicberky

Nejvyšší denní teplota se na Špicberkách pohybuje v rozmezí 15-16 ° C (červenec), nejnižší zase dosahuje -21 až -25 ° C (leden). To znamená, že tropické počasí tu určitě nečekejte, ale jsou měsíce, kdy je tu velmi příjemně, jako například v létě.

Ceny a Špicberky

Národní měnou je norská koruna, kterou zaměníte bezproblémově po příjezdu do země. Pokud se chcete vyhnout vysokým výměnným poplatkům, zvažte výběr peněz z bankomatu přímo v Norsku. Hledáte hotel v Longyearbyen? Ubytovací kapacity jsou omezené. Na stránce pelikan.cz najdete ubytování v apartmánech a hotelích i během hlavní sezóny. Za 1 noc pro 1 osobu dáte nejméně 35 euro.

Zdraví a očkování před cestou do Norska

Norsko nevyžaduje pro vstup do země žádné povinné očkování. Stačí si tedy pohlídat platnost běžných očkování, které jsou platné i u nás.

Aktuální čas a Špicberky

V Norsku je stejný čas jako v ČR.

Tipy, co vidět (Špicberky)

10 faktů (Špicberky)

1
Město Longyearbyen objevili Američani v roce 1906. Osadu z více než 500 pracovníky původně nazvali Longyear city a svůj název si zachovala v podstatě i do dnešních dob. Longyear city totiž po přeložení do norštiny znamená Longyearbyen.
2
Na Špicberkách je běžné, že vás uvnitř hotelu, muzea, kostela či turistického centra požádají, abyste se zuli. Proč? Neboť se to tady dělá běžně. A nebojte se, zima vám nebude, všude obdržíte teplé pantofle.
3
Nejpoužívanější dopravní prostředek: sněžný skútr. Terén je hodně náročný a proto nejjednodušší a nejosvědčenější způsob přesouvání se po tomto nehostinném místě je prostřednictvím sněžných skútrů.
4
Určitě si zajděte na místo přezdívané Huset. Je to nejseverněji položená zážitková restaurace na světě. Může se například pochlubit také největším evropským vinným sklepem s více než 20 tisíc lahvemi vína!
5
Ulice bez jmen. Ulice v Longyearbyen nemají názvy. Mají jen čísla.
6
Longyearbyen je postaveno na sloupech. Povrch tvoří permafrost, který dosahuje 10 až 40 metrů. Při teplotních výkyvech v různých ročních obdobích se tak stává, že povrch někdy taje, jindy zamrzá, a sloupy mají zajišťovat stabilitu.
7
Je zde více ledních medvědů než lidí. Někdy nejedí několik měsíců, jsou nebezpeční a je jich více než 3 tisíc. Špicberky jsou jediné "obydlené" místo na zeměkouli, kde se nachází více ledních medvědů, jak lidí. I proto je velmi běžné, že venku potkáte množství lidí se zbraní. V interiérech jsou však zakázány.
8
Slunce zajde v říjnu a nevyjde do března. Domácí mají v kalendáři zakroužkované dvě data. 25. říjen a 8. březen. To je datum, které ohraničuje období, kdy nevychází slunce. Ano, jsou to neuvěřitelné 4 měsíce!
9
Vlastně všechno ostatní je také nejseverněji. Aby bylo jasno, tak hned několik institucí v Longyearbyen má přívlastek nejsevernější. Najdete zde nejsevernější bankomat, poštu, muzeum, komerční letiště a univerzitu.
10
Kočka je zakázané domácí zvíře. Na Špicberkách nekoupíte ani krmivo pro kočky. Důvod je jednoduchý. Toto místo je domovem obrovského množství jedinečných druhů ptáků, které jsou tak vzácné, že si lidstvo nemůže dovolit o ně přijít a proto je jejich přirozený nepřítel - kočka - na Špicberkách zakázané domácí zvířátko.
Byly informace na této stránce užitečné?