Skip to main content

Levné letenky Sofia

Akční letenky do Sofie

Zajímavosti o Sofii

Sofia je hlavním městem Bulharska a v dnešní Evropě nemá významné postavení z hlediska turistického, politického ani ekonomického. Kdysi to vše však mohlo být úplně jinak - nechybělo totiž hodně a Sofia se mohla stát hlavním městem Římské říše.

Sofia prošla mnoha změnami a několikrát byla vypleněna, dnes je však hlavním městem Bulharska, nejchudší země Evropské Unie. Město je mnohem lépe zachováno, než například sousední Bukurešť, ale nedostatek financí pro jeho údržbu je místy dost zjevný, zejména mimo úplného centra města.

Hlavní atrakcí Sofie je nepochybně Chrám sv. Alexandra Něvského, který začali stavět na konci 19. století. Pojmenování dostal podle Alexandra Něvského, který byl patronem tehdejšího cara.

Tak jako Češi, i Bulhaři si s sebou nesou pár vzpomínek na komunistickou minulost. Sofia není výjimkou a v jejích ulicích se dodnes nachází několik památníků sovětské armádě a socialistickému režimu.

Osobitý charakter dodává Sofii i okolní pohoří Vitoša. Doporučujeme zejména výlet na nejvyšší horu národního parku, která se jmenuje Černý vrch a je vysoká přes 2200 metrů. Srdce nejednoho vášnivého turisty zaplesá.

Sofia patří mezi oblíbené destinace a to zejména díky levnému leteckému spojení z Prahy. Přímý let trvá přibližně hodinu a půl. Češi létají do Sofie nejraději s leteckou společností Wizzair, dostanou se tam však i z Vídně leteckou společností Austrian Airlines nebo Bulgaria Air

Mezinárodní letiště v Sofii je hlavní bulharské letiště, které se nachází 10 kilometrů východně od centra města. Letiště využívá jednu přistávací dráhu s délkou 3600 metrů. Letiště roste na popularitě a jeho služby ročně využívá již téměř 5 milionů pasažérů.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Sofii

Cestovní doklady do Bulharska

Do Bulharska nepotřebujete cestovní pas, bude vám stačit platný občanský průkaz. Platnost občanského průkazu musí být minimálně 6 měsíců po návratu. Děti však musí mít vlastní cestovní pas.

Počasí v Sofii

Bulharsko má velmi podobné počasí, jako my. Pro tuto zemi jsou typická příjemná léta s teplotami pohybujícími se mírně pod 30 ° C. Nejvíce turistů míří na pobřeží Černého moře, kde jsou příznivé podmínky pro koupání a voda v moři stoupne v srpnu až na 25 ° C.

Léto v Bulharsku umí být pořádně horké. Slunečné a teplé počasí s průměrnou teplotou 23 ° C trvá od dubna do září. V létě dosahuje nejvyšší denní teplota 34 ° C. Při silném jižním proudění tropického vzduchu bývá nejtepleji ve vnitrozemí země jako na pobřeží. Teplota vody Černého moře od června do září má v průměru 23 ° C.

SOFIA POČASÍ

Ceny v Sofii

Národní měnou v Bulharsku je lev. Není na škodu mít hotovost i kartu. Koruny si můžete směnit v jakékoli směnárně v ČR.

Peníze si můžete rozměnit v kterékoli bance, ve směnárnách, na poště, jakož i téměř ve všech cestovních kancelářích, hotelích a kempech. Skoro ve všech veřejných provozech a v bankomatech se mohou používat kreditní karty, jako jsou Visa, MasterCard, American Express, Diners atd.

Platba kartou je asi nejvýhodnější způsob, i když v restauracích se při platbě kartou můžete setkat s minimální výškou konzumace 5 bulharských lvů.

FreeCurrencyRates.com

Zdraví a očkování před cestou do Bulharska

Při cestování do Bulharska nejsou povinné žádné očkování.

Aktuální čas v Sofii

V Sofii je o hodinu více než v ČR.

Tipy, co vidět v Sofii

10 zajímavostí o Bulharsku

1
Souhlasné a záporné kývání hlavou má v Bulharsku přesně opačný význam jako u nás. Bulharské "ano" znamená "ne".
2
Bulharsko patří mezi nejvýznamnější světové producenty vín. V této zemi se ročně vyrobí až 200 tisíc tun vína.
3
Bulhaři se pyšní i dvěma velmi zajímavými prvenstvími ve světě techniky. První digitální hodinky vynalezl bulharský inženýr Peter Petroff.
4
Při hraní na dudy si každý vybaví irskou, případně skotskou tradiční hudbu, ale jen málokdo ví, že i Bulharsko má své dudy. Nazývají se "kaba dudy".
5
Jedna třetina Bulharska je pokrytá lesem
6
70-80 procent oleje z růží v parfémech světa pochází z Bulharska.
7
Jogurty v Bulharsku mají specifickou chuť, po které baží nejeden turista. Může za to bakterie s názvem Lactobacillus bulgaricus, která se vyskytuje pouze v Bulharsku.
8
Pokud jste milovníci minerálních vod, nepochybně si v této zemi přijdete na své. Bulharsko má více než 700 minerálních pramenů.
9
Sofia je druhé nejstarší město Evropy. Má přes 9000 let.
10
Nejznámější Bulhaři všech dob jsou Cyril a Metoděj.
Byly informace na této stránce užitečné?