Skip to main content

Levné letenky Irán

Írán - Flexibilní letenky

Se službou změna z jakéhokoli důvodu můžete změnit prvky rezervace, jako je datum, destinace nebo dokonce cestující, a to až 3 dny před odletem bez udání důvodu! Po zakoupení služby obdržíte kredit až ve výši 80 % ceny rezervace na změnu údajů na letence. Službu si můžete zakoupit přímo během procesu rezervace letenky.

Akční letenky do Íránu

Zajímavosti o Íránu

Se svou relativně krátkou historií, ošklivou betonovou maskou, ulicemi plných velkých mašin nepatří mezi žádané destinace Středního východu. Samotný Irán však patří mezi to nejlepší, co si můžete připsat na seznam navštívených míst. Dokud se však Isfahán a Persepolis profilují jako duše této země, Teherán je jeho velkým, chaotickým a nezastavitelným srdcem.

Írán je místo, které vám otevře oči a odmění vaši cestovatelskou odvahu dokonalými zážitky. Je to totiž země, která je úplně o něčem jiném než o tom, co se o ní mluví a píše. Bezprostředně po příletu zjistíte, že všechny stereotypy jsou velmi daleko od reality. Íránci jsou bezpochyby tím nejpřátelštějším národem na světě.

Írán je země zasvěcena islámu. K tomuto náboženství se samozřejmě vážou i určitá pravidla, například při oblékání. Ženy, i turistky, musí mít zakryté vlasy, krk a paže. Stačí, aby si dali přes hlavu hidžáb nebo jakýkoli šátek.

Levné letenky do Íránu můžete rezervovat i s odletem z Prahy či Vídně. Přímý let do Íránu zajišťuje letecká společnost Austrian Airlines. Komfortně s jedním přestupem lze letět i se společnostmi Turkish Airlines, Qatar Airways, Lufhtansa, Pegasus, Aeroflot, Ukraine International.

Více Zobrazit méně

TOP města v Íránu

Teherán

Teherán postavili na úpatí pohoří Alborz a je nejliberálnějším místem v Íránu, kam přicházejí hejna studentů z celé země. Je hlavním a největším městem Íránu. Dnes ho lze považovat za kosmopolitní město, kde žije kolem 14 milionů obyvatel a je to jedna z nejlevnějších metropolí na světě.

Írán však velmi často házejí do pytle nebezpečných destinaci, a přitom patří mezi ty nejklidnější na světě. Negativní stereotyp, který nás napadá při zaslechnutí Íránu, vznikl pro jeho nešťastné politické debatě se Západem.

Město má skvělou gastronomickou scénu, vkusné kavárny či galerie umění a v okolí dech beroucí panorama hor. Pokud ale chcete objevit pravou tvář Teheránu, musíte bádat hlouběji.

Levné letenky do Teheránu můžete zakoupit s odletem z Prahy a Vídně. Přímý let do Teheránu zajišťuje letecká společnost Austrian Airlines. Komfortně s jedním přestupem lze letět i se společnostmi Turkish Airlines, Qatar Airways, Lufhtansa, Pegasus, Aeroflot, Ukraine International.

Isfahán

Nejkrásnější město Íránu. Tak charakterizují cestovatelské bedekry Isfahán. Místní dodávají: "Esfahan nesf-e Jahan" tedy "Esfahan je půl světa". I když je třetím největším městem Íránu, na jeho návštěvu si vyhraďte klidně dva dny a vše důležité stihnete.

Isfahán je hlavním městem stejnojmenné provincie. Co tedy nevynechat? Určitě Náměstí Emam Chomejního, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Rozkládá se v úrodné nížině na březích řeky Zájande, v nadmořské výšce 1570 m.

Isfahán je také významným centrem kultury a vzdělanosti. Dokonce existuje návrh na převod hlavního města z Teheránu do Isfahánu.

Levné letenky do Isfahánu můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Levně a komfortně lze cestovat díky společnostem jako Turkish Airlines, Qatar Airways, Pegasus, Aeroflot nebo Ukraine International.

Shiraz

Perská říše kdysi vládla tehdejšímu světu a rozkládala se od Středozemního moře k Indickému oceánu, navíc její první král Achaimenés byl podle legendy synem poloboha Persea, syna samotného Dia. I na jeho počest se hlavní město nazývalo Persepolis.

Dnes Persepolis, lépe řečeno to, co z něj zbylo, najdeme v íránské provincii Fars, v antice známé jako Persida. Město bylo kdysi zničené Alexandrem Velikým a Írán se ho už desetiletí snaží rekonstruovat a přísně hlídat.

Hlavním pozůstatkem je obrovský komplex, který byl vybudován na umělé terase o rozměrech 450 x 300 metrů. Paláce, sloupy či Brána národů musely být ve své době výkvětem architektury a toto místo vás zasáhne fascinující historií.

Levné letenky do Perzepolisu můžete rezervovat i s odletem z letiště Praha či Vídeň. Stačí sledovat akční letenky společností Turkish Airlines, Qatar Airways či Emirates.

Užitečné info o Íránu

Cestovní doklady a víza do Íránu

Při vstupu do země se budete muset prokázat platným cestovním pasem. Minimální platnost dokladu musí být alespoň 6 měsíců ode dne návratu do České republiky.

Írán nedávno spustil elektronický systém, díky kterému obyvatelé přes 180 zemí světa mohou získat elektronická víza ještě před odletem a cestovat tak mnohem jednodušeji. Celý proces vám zabere jen pár minut.

Počasí v Íránu

Země má velmi rozmanité podnebí. Zimy v Íránu jsou chladné, hustě sněží a naopak jaro a podzim jsou relativně mírné a léto velmi suché a horké.

Většina srážek padne v zemi od října do dubna, ale i tak je to poměrně málo. Jih země je charakteristický mírnými zimami a velmi horkými léty. Průměrná teplota v červenci může dosahovat až 38° C, v poušti je to klidně i 50° C.

Ceny v Íránu

Oficiálním platidlem v zemi je íránský riál. Na zemi je uvalených několik mezinárodních embarg, takže kurz se může měnit i vícekrát za den, je to běžná věc.

Eura a dolary můžete zaměnit v Íránu ihned po příjezdu na letiště. Buďte připraveni na větší množství hotovosti a statisícové bankovky.

V Íránu téměř vůbec nelze platit kartou a stejně nepochodíte ani s výběrem hotovosti v zemi. Je proto nezbytné přinést hotovost s sebou.

Ceny v Íránu jsou obecně nižší než v České republice. Velmi levný způsob dopravy jsou autobusy a při větších vzdálenostěch zvažte i vnitrostátní letecké linky. Ceny letenek v Íránu jsou často velmi výhodné.

Zdraví a očkování před cestou do Íránu

Před vstupem do země není vyžadováno žádné speciální očkování. Stačí si pohlídat všechna povinná očkování v České republice.

Aktuální čas v Íránu

V Íránu je o tři a půl hodiny více než v České republice.

Tipy, co je třeba vidět a zažít v Íránu

10 zajímavostí o Íránu

1
Írán je jednou z nejmladších zemí světa, až 70% z celkového obyvatelstva Íránu je mladších 30 let
2
Ta'arof je společenský koncept celé původní perské kultury, který je založen na vyjádření pokory a respektu k druhým - v Íránu se považuje za neslušné, když se člověk vyjádří příliš přímým způsobem
3
Od roku 2012 Írán zavedl velmi přísnou kontrolu nad svým internetem, většina stránek je zakázaných
4
Perské koberce se na území dnešního Íránu tvoří již přes 2500 let
5
Írán se kdysi nazýval Persií, ke změně došlo až v 20. století
6
Pokud přeložíme doslovně název hlavního města Teherán, dostaneme: horký svah
7
Jogurt se v Íránu používá jako jídlo, lék a dokonce i jako kosmetický produkt
8
Írán z perštiny znamená "země Árijčanů", jde však o slovo "aryan" a to se poprvé použito k vyjádření etnického označení kultury, náboženství a lingvistiky Íránu
9
Za posledních 30 let měl Irán okolo 25 státních svátků a každý rok přibývají další
10
Anglické slovo "paradise" (česky ráj) pochází z perského slova, které znamená "uzavřená zahrada"
Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)