Skip to main content

Levné letenky Tbilisi

Akční letenky do Tbilisi

Zajímavosti o Tbilisi

Gruzie leží na křižovatce mezi Asií a Evropou a člověk by nevěřil, kolik se do této nevelké země vejde; od zasněžených vrcholků hor, přes písčité břehy, po kopcovité vinice, starobylá městečka a kláštery zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Letos slaví gruzínský národ devadesáté deváté výročí nezávislosti od Ruského impéria.

Kde jinde v Gruzii začít než v jeho hlavním městě? S populací přes jeden milion obyvatel a dech beroucím starým městem, táhnoucím se přírodním údolím, které město ohraničuje, toho má Tbilisi nabídnout mnohem více než mnohé jiné evropské metropole. V Gruzii se za posledních několik tisíciletí vystřídalo několik odlišných civilizací. Ať už to byli Peršané, Mongolové, Římané, různé íránské dynastie či Ruské impérium. Každopádně všechny na něm zanechaly svou stopu.

Ve spojení s gruzínskou vlastní kulturou se dnes můžete procházet dlážděnými uličkami s prvky střední Evropy, s architekturou, ovlivněnou tou arabskou, podél středověké pevnosti, starým městem, které v sobě kombinují historickou a kulturní varietu turistického nakupování, restaurací a barů pod širým nebem a zároveň si můžete užívat příznačnou gruzínskou pohostinnost. Ubytujte se například v příjemném hotelu Old Tiflis Boutique, který je vystavěn na jednom z kopců starého města, nabízející úžasný výhled z terasy na střeše.

Gruzie je rozlohou srovnatelná s Irskem. Rozkládá se na 69 700 km². Je součástí východní Evropy, položená na břehu Černého moře, jižně od Ruska a na sever od Turecka, Arménie a Ázerbájdžánu. Tato země s osobitou kulturou je tvořena již z období starověku. Archeologové na jejím území objevili ty nejstarší známé stopy výroby vína, sahající do období osm tisíc let před naším letopočtem. Díky tak hluboké historii vinohradnictví je vinná réva jedním z národních symbolů Gruzie, zdobících středověké dekorace, sochy či obrazy.

Pokud máte rádi spíše aktivní dovolenou, věřte, že na Vás mimo hlavní město čeká velkolepé přírodní divadlo. Pokud se vydáte tři hodiny severně do hor a na gruzínské vojenské silnici (jediné, kterou Gruzie povolilo používat Rusku pro přístup k Arménii přepravním nákladním autům), pomalu začnete získávat nadmořskou výšku. Zastavte se u pevnosti Ananuri, položené na rozlehlé rezervaci s největší přehradou v zemi. Dosahuje 2 395 metrů nad mořem a přes průsmyk již můžete obdivovat výhled z kruhové vyhlídkové plošiny, převisující nad údolím. To už jste na nejlepší cestě k úpatí hory Kasbegi, třetí nejvyšší v Gruzii, která se táhne nad 5 000 metrů.

Levné letenky do Tbilisi lze rezervovat velmi výhodně z Prahy nebo Vídně. Georgian Airways spustili v březnu 2018 novou pravidelnou přímou linku z Prahy do hlavního města Gruzie s frekvencí 2 x týdně, a to každé úterý a pátek. Přímé lety do gruzínské metropole jsou provozovány novým typem letadla Embraer 190 JET 94-106 s kapacitou 88 míst v ekonomické třídě a 9 míst v business třídě. Přímý let trvá přibližně 3 hodiny.

Mezinárodní letiště Tbilisi je hlavním gruzínským letištěm. Nachází se přibližně 17 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Tbilisi. Pro letadla je k dispozici jedna přistávací dráha s délkou 3 000 metrů. Služby letiště ročně využívá okolo 2 milionů pasažérů.

Více Zobrazit méně

Užitečné informace o Tbilisi

Cestovní doklady do Gruzie

Do Gruzie potřebujete jen cestovní pas. Jeho platnost musí být minimálně 6 měsíců po návratu. Děti musí mít vlastní cestovní pas. Čeští občané nepotřebují vstupní víza na pobyty v Gruzii až do 360 dnů.

Počasí v Gruzii

Gruzie, podobně jako ostatní kavkazské státy, poskytuje ideální možnost pro prodloužení si léta, protože podnebí je zde teplejší než u nás. Proto jsou nejlepšími obdobími pro jeho návštěvu jaro a podzim. Léta bývají značně horká, zima je ideální na návštěvu v případě zájmu o lyžovačku.

TBILISI Počasí

Ceny v Tbilisi

Hlavní měnou je Gruzínské lari. Gruzie je poměrně chudá země a ceny zboží a služeb jsou pro nás vcelku nízké. Jídlo v lokálních restauracích je extrémně levné. Večeře v hlavním městě vyjde i s nápojem bez problémů do 10 larů (4 eura / 100 CZK). Doprava i s řidičem (v podstatě pronajatý taxík) vyjde v Tbilisi například zhruba 20 larů (8 eur / 200 CZK) za celé auto pro 4 osoby s 3hodinovým výletem do Mccheta a Džvari.

FreeCurrencyRates.com

Zdraví a očkování před cestou do Gruzie

Při cestování do Gruzie nejsou povinná žádná očkování.

Aktuální čas v Gruzii

V Tbilisi je o tři hodiny více než v České republice.

Tipy, co vidět v Tbilisi

10 zajímavostí a faktů o Gruzii

1
Gruzie má rozlohu 69 700 km2, což je téměř jako rozloha Irska.
2
Gruzie má zhruba 3,7 milionu obyvatel. Téměř třetina bydlí v hlavním městě Tbilisi.
3
Katedrála svaté Trojice v Tbilisi má výšku 100 metrů.
4
Gruzínská abeceda má 41 znaků, 8 z nich se již nepoužívá. Písmena se používají také jako číslovky.
5
V Gruzii je tajemný kostelík na 40 m vysoké skále. Místo se nazývá Sloup Kacchi. Jedná se o vápencový monolit, kdy na jeho vrchu je malý kostelík.
6
Domácí název pro zemi je Sakartvelo. Kořen slova je Karvia, což je jméno, kterým Gruzínci označují sami sebe.
7
Přes 80 % Gruzínců se hlásí ke gruzínské pravoslavné církvi.
8
Gruzínština se nepodobá jiným jazykům. Gruzínština patří do rodiny kartvelských jazyků, což je samostatná jazyková rodina.
9
Nejvyšším vrchem je Šchara. Má výšku 5201 metrů nad mořem a je to třetí nejvyšší vrch na Kavkaze
10
Národním jídlem Gruzie je plněný chléb zvaný Chačapuri.
Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)