Skip to main content

Levné letenky Londýn

Akční letenky do Londýna

Londýn

Londýn nebo Londinium, jak ho kdysi nazývali Římané, je druhou nejnavštěvovanější destinací planety. Toto sídlo královské rodiny nabízí toho víc než jen lesk královského dvora a červené telefonní budky. Milionové město rozpínající se na březích Temže má multikulturní atmosféru, v níž se prolínají různé národnosti a rasy. Slyšet zde můžete až 300 odlišných jazyků.

Pokud bychom proto měli vybrat jedno slovo, které by nejlépe vystihovalo Londýn, bylo by to slovo diverzita. Přestože má až 48 čtvrtí, každá z nich je jedinečnou. Mezi ty nejznámější patří snad: divadelní West End, historické City of London, starobylý Westminster, hipsterský ráj Covent Garden a Shoreditch, muzejní Kensington, rebelský Camden, zelený Hyde Park či pobřežní South Bank. V Londýně se prostě vždy něco děje.

Je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Let je přímý a délka letu Praha - Londýn je přibližně 2 hodiny a 50 minut. Akční letenky do Londýna můžete najít i z Brna či Vídně. Češi nejčastěji létají do Londýna společností Ryanair a Wizz Air.

Více Zobrazit méně

Užitečné informace o Londýně

Cestovní doklady do Velké Británie

Do Velké Británie vám teoreticky stačí pouze Občanský průkaz. Vzhledem k okolnostem Brexitu ale doporučujeme cestovat spíše s platným pasem.

Počasí v Londýně

Pro Londýn je typická zatažená obloha a mírné počasí. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnou teplotou 19° C. Naopak nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou 5° C. Nejvíce prší v říjnu, průměrně srážky tu tehdy dosahují 71 mm deště. Kdy je tedy dovolená v Londýně správná volba? Ideálním obdobím pro návštěvu je jaro (březen-květen), kdy teplota dosahuje průměrných 11° C až 15° C a město není až tak přeplněné. Pokud pojedete do Londýna přes léto nebo v prosinci, počítejte s návalem turistů a dražšími cenami. Bez ohledu na to, kdy se do Londýna vydáte, vezměte si s sebou deštník, pršet zde může opravdu kdykoliv.

LONDON Počasí

Doprava v Londýně

Londýn se člení do 6 zón, od kterých se odvíjí cena transportu. Většina hlavních památek se nachází v první zóně. Cestování autobusem je zde bohužel pomalé kvůli dopravním špičkám.

Nejrychlejším způsobem přepravy je tak metro. Od roku 2016 lze využívat metro o víkendu i v noci, a to na hlavních linkách Victoria, Jubilee, Central, Northern a Piccadilly. Pokud bydlíte v jiných oblastech, dostanete se do nich nočním autobusem, což však může trvat podstatně déle. Pro přepravu veřejnou dopravou budete potřebovat lístek, a to buď papírový Travelcard nebo plastovou Oyster card, která je opakovaně dobíjecí.

Koupi lístku můžete provést také pomocí bezkontaktní platební kartou. Oyster card poskytuje zlevný tarif. Ačkoli jedna jízda metrem v první zóně stojí až 4,90 £, s Oyster card zaplatíte 2,40 £. Pokud plánujete větší počet jízd, Oyster card si můžete nabít ze zlevněné tarifu i jako jednodenní lístek. Taxíky jsou v Londýně drahým způsobem přepravy, ale jsou pohodlné - dají se sehnat kdekoliv a kdykoliv.

Obdobně drahé jsou i londýnské autopůjčovny. Pokud si troufnete řídit s volantem na pravé straně vozidla, půjčte si auto raději rovnou u letiště, rezervovat si jej můžete přímo přes Pelikán.

Ceny v Londýně

Národní měnou v Londýně je britská libra, zaměníte ji bezproblémově na kterémkoli letišti nebo ve směnárně v ČR, nebo přímo v Anglii. Londýn je jedna z nejdražších evropských metropolí. Počítejte proto s vyššími cenami ubytování a jídla. Na druhé straně však ušetřete při návštěvě památek, protože vstup do muzeí a kostelů zpravidla není zpoplatněn.

Hledáte hotel v Londýně? Čím blíže k centru, tím je cena vyšší. Nejdražšími čtvrtěmi jsou City of London, Westminster, Kensington, Chelsea a Southwark, kde za noc lehce zaplatíte i 200 £. Vybrat tu nejlepší čtvrt, co do ceny a lokality, je kvůli rozměrům Londýna nemožné. Tak či onak budete všude používat metro. Pokud se rozhodnete pro soukromé ubytování, doporučujeme pořádně si předem prověřit kvalitu ubytování přes reference. Chladné byty s plísněmi zde nejsou ničím výjimečným. Hotely a ubytovny v Londýně mají většinou dobrou kvalitu.

Ceny ubytování v Londýně, jeho lokalitu a reference uživatelů si můžete zkontrolovat a rezervovat ubytování přímo přes Pelikán. Pokud zvažujete pobyt v Londýně a hledáte cenově nejvýhodnější balík letenky a ubytování, vyplatí se vám podívat i aktuální nabídku dovolených přímo na Pelikánu. Při troše štěstí můžete najít zlevněný letecký zájezd do Londýna.

FreeCurrencyRates.com

Aktuální čas v Londýně

Nultý poledník v londýnském Greenwichi je základem Greenwichského středního času (GMT), od kterého se počítají časová pásma. Směrem na západ záporně a směrem na východ kladně. Jelikož se ČR nachází na východní straně, je u nás o jednu hodinu více než v Londýně.

Tipy na zážitky - Londýn a okolí

Tipy, co vidět v Londýně

10 zajímavostí o Londýně

1
Londýnské metro je jedno z nejstarších a největších podzemních drah. Každý den přepraví přes čtyři miliony lidí.
2
Obchodní dům Harrods prodával kokain až do roku 1916.
3
V 16. století byl ve městě vydán zákaz bití vlastní manželky. Ten však platil až po 21 hodině večer a byl přijat z důvodu, aby hluk nerušil noční klid.
4
Londýnské autobusy měli před rokem 1907 různorodé barvy. Ty signalizovaly odlišné tratě a společnosti. Dnes již notoricky známá červená barva patřila společnosti LGOC, která se stala později lídrem autobusové přepravy.
5
Získat taxikářskou licenci v Londýně je mimořádně náročné. Taxikář musí složit test s názvem "The Knowledge", který ho přezkouší ze znalosti všech londýnských ulic a památek. Příprava na zkoušku trvá obvykle 2 až 4 roky.
6
Všechny figuríny v Muzeu voskových figurín Madam Tussauds jsou o 2% větší než je skutečná lidská velikost modelu, protože vosk se odlupuje
7
Karl Marx napsal knihu Kapitál v Britském muzeu, mezitím jak se tam opíjel a žádal Friedricha Engelse, aby mu půjčil peníze.
8
V Buckinghamském paláci snadno zjistíte, zda se v něm právě nachází královna. Poznáte to podle vyvěšena královské zástavy.
9
Do Londýnského oka se vejde najednou až 800 lidí, což je srovnatelné s jedenácti plnými doubledecker.
10
Počet obyvatel Londýna byl v roce 2016 odhadnut na 8,63 milionu. Celá metropolitní oblast Londýna má však přes 13 milionů obyvatel.

Objednejte si od Pelikána

Byly informace na této stránce užitečné?