Skip to main content

Levné letenky Gdansk

Akční letenky do Gdaňska

Zajímavosti o Gdaňsku

Když se zeptáte Poláků, které jejich město je nejkrásnější, většina z nich neřekne Varšava, ale Gdaňsk. Gdaňsk leží na severu Polska a jeho břehy omývá stejnojmenný záliv. Projít se tak můžete po plážích Baltského moře. Gdaňsk má bohatou historii, město lze považovat za kolébku polské svobody a kromě krásného centra má město i velký námořní přístav.

Gdaňsk je jedno z nejstarších měst v Polsku a zároveň i nejznámější z trojice míst, které se běžně říká Trojměstí. Dalšími dvěma městy jsou pak Sopoty a Gdyně.

Gdaňsk byl v historii známý pro své bohatství a postoje k otázkám svobody. Už v 16. století zajistil vývoz obilí život místních v přepychu. Nechtěli, aby jim vládl král ani církev. V bojích o moc i území si mohli vybírat, na kterou stranu se přidají, zda k Němcům nebo k Polákům. Historie severního Polska je totiž neodmyslitelně spjata s Němci. Nutno podotknout, že se rozhodovali podle toho, jak jim aktuálně šly obchody a vše tak záleželo na penězích.

Důkazem, že Gdaňsk se řadí k evropským městům, je zvonkohra, kterou slyšíte vždy v poledne a to konkrétně Schillerovu Ódu na radost.

Na hlavním gdaňském náměstí Dlouhý trh (polsky Długi targ) si můžete kromě radnice a zvonkohry prohlédnout i další dominantu z roku 1633. Hned vedle radnice je totiž vidět symbol Gdaňsku - Neptunova fontána. Říká se, že z ní kdysi tekla slavná gdaňská vodka "Goldwasser" s nasládlou chutí a šupinkami zlata.

Kdo ví, možná se s vodou mísí vodka i dnes, jen mít tu odvahu se z fontány napít. Z náměstí vede i Długa ulice, náměstí i ulice se často označují jako Královská cesta (Trakt Królewski).

Kousek od fontány narazíte na jeden z nejkrásnějších domů, jehož název odkazuje k britské legendě - Dvůr krále Artuše.

Pokud si chcete Gdaňsk prohlédnout z výšky, vydejte se na věž Mariánského kostela. Bude to ale stát trochu námahy, do věže totiž vede 400 schodů. Gotický kostel Panny Marie je nejvyšší církevní stavba na světě postavená z cihel. Nezapomeňte si prohlédnout i 14 metrů vysoký orloj z 15. století.

Gdaňsk je historické město, ve kterém najdete velké množství katedrál, kostelů a uliček, ze kterých na vás dýchají staré časy, ale zároveň nabízí i vymoženosti moderní doby. Najdete zde jednu z největších zoologických zahrad v Polsku, mnoho muzeí, zajímavou přístavní architekturu, nebo například maják a námořní muzeum. Město vám tak ve finále může připomínat Amsterdam, nebo Kodaň.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Gdaňsku

Cestovní doklady do Polska

Při cestování do Polska vám stačí platný OP nebo cestovní pas.

Počasí v Gdaňsku

Podnebí v Polsku je mírné, s poměrně teplými a suchými léty a studenými zimami. Některé léto je ale chladnější, některé teplejší, totéž lze říci o zimách. V zimě můžete očekávat sníh a to zejména v horách (a někdy i v nížinách).

GDAŃSK Počasí

Ceny v Polsku

Polský zlotý, nebo jen zlotý je jednotka polské měny, která se dělí na 100 grošů. Mince polských zlotých mají nerovnoměrné strany. Peníze lze zaměnit v kterékoliv směnárně v ČR, a to samé platí i o směnárnách v Polsku. Mějte u sebe vždy hotovost, platba kartou není tak rozšířená jako například v ČR.

FreeCurrencyRates.com

Tipy, co vidět v Gdaňsku

10 zajímavostí o Polsku

1
Nejvyšší bod Polska jsou Rysy s výškou 2499 m.
2
Pokud chcete v Polsku dostat výtahem do 2. patra, musíte stisknout jedničku. První patro je označeno nulou.
3
První masově vyráběné auto v Polsku byl Fiat, v předvečer druhé světové války se prodalo 10 000 ks.
4
Polské zásoby černého uhlí se odhadují na 45,4 miliard tun, což je dost na pokrytí poptávky v zemi na 500 let.
5
V Polsku se narodila Marie Curie Sklodowská - jediná nositelka Nobelovy ceny ve dvou různých vědních oborech.
6
Název "Polsko" pochází z názvu kmene "Poľana", což znamená "lidé, kteří žijí na otevřených polích".
7
90% mladých lidí v Polsku má středoškolské vzdělání a 50% má akademickou hodnost.
8
Ve Vratislavě (Wroclaw) se nachází nejstarší restaurace v Evropě. "Piwnica świdnicki" je v provozu od roku 1275.
9
Polska vodka Wyborowa je nejstarší značka vodky a má přes 500 let.
10
Poláci milují bonbóny a čokolády. Asi proto největší část v každém obchodě s potravinami patří cukrovinkám.
Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)