Skip to main content

Levné letenky Skopje

Severní Makedonie - Flexibilní letenky

Se službou změna z jakéhokoli důvodu můžete změnit prvky rezervace, jako je datum, destinace nebo dokonce cestující, a to až 3 dny před odletem bez udání důvodu! Po zakoupení služby obdržíte kredit až ve výši 80 % ceny rezervace na změnu údajů na letence. Službu si můžete zakoupit přímo během procesu rezervace letenky.

Akční letenky do Skopje

Zajímavosti o Skopje

Skopje, hlavní město Makedonie, největší a nejrozmanitější místo v zemi, podléhá po své bohaté historické metamorfóze moderní přeměně. Makedonci, Albánci, Turci, Rumuni, Bosňáci, Srbové a mnoho jiných národností, které zde naleznete z něj dělají internacionální a pestrobarevné centrum.

Vraťme se zpět do období 4000 let před Kristem. Tam až sahá minulost tohoto města, jehož pozůstatky byly nalezeny v prostorách opevnění Скопско Кале, tedy Skopsko Kale či Opevnění Skopje. To se nachází na nejvyšším bodě starého města Skopje, který se tyčí nad nejdůležitější a nejdelší řekou Makedonie - Vardar.

Od svého založení bylo Skopje obsazeno mnohými národy. To dokazuje množství byzantských kostelů a klášterů v okolí města, několik románských lokalit, jako je například SCUP či Skopský Akvadukt. Nejvýraznější stopu ale ve městě zanechali Turci, kteří Makedonii vládli stovky let a vybudovali zde množství mešit ale i jiných důležitých budov.

Každá z eklektického mixu křesťanské a islámské kultury se v tomto městě snažila projevit se. Právě tato kulturní směs zde vytváří živou a pestrou společnost. Při ranní procházce podél kaváren potkáte například lidi hrající šachy. Když večer Skopje opět ožívá, místní se shrnou do restaurací a později míří na skleničku či dvě do barů a hudebních klubů, z nichž mnohé jsou otevřené až do svítání.

I když ta nepřehlédnutelná, 14 metrů vysoká socha není pojmenována po tomto nejslavnějším makedonském králi - jmenuje se "Bojovník na koni" - v roce 2011, kdy ji odhalili, způsobila pořádný rozruch. Zatímco domácí obyvatelé byli dojati štěstím, představitelé Evropské unie či sousední Řekové nadšení nebyli. Konkrétně řečtí obyvatelé tvrdí, že Alexander je čistě Řecká postava, proto patří právě jim.

Skopje se ihned po oznámení přímého leteckého spojení z Prahy stalo hitem mezi cestovateli. Levné letenky do Skopje lze rezervovat velmi výhodně z Prahy a z nedaleké Vídně lze letět do makedonského městečka Ohrid. Přímý let do Skopje trvá přibližně hodinu a půl. Češi létají do Skopje zejména leteckou společností Wizzair.

Mezinárodní letiště Skopje, dříve pod názvem Letiště Alexandra Velikého Skopje, je mezinárodní letiště nacházející se u obce Petrovec, 17 km od makedonské metropole Skopje.

Více Zobrazit méně

Užitečné info o Skopje

Cestovní doklady do Makedonie

Do Makedonie můžete cestovat i s občanským průkazem, případně cestovním pasem. Dítě musí mít svůj vlastní pas. Vízová povinnost zde neplatí.

Počasí ve Skopje

Makedonie ležící na Balkánském poloostrově má ​​rozmanitou nejen krajinu, ale i počasí. Makedonie je zajímavá tím, že na tak malou zemi má několik klimatických pásem.

Nížiny mají mírné zimy s dešťovými přeháňkami a teplotou kolem -7° C a horká slunečná léta s průměrnými teplotami 32° C. Hornaté oblasti bývají během zimy pokryté vrstvou sněhu.

Na počasí má vliv i vítr a rozdílná nadmořská výška, proto je třeba se dívat předpověď počasí a hlavně na přesnou lokalitu. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen s průměrnou maximální teplotou 30 ° C. Nejslunnějším měsícem je červenec s 11 hodinami jasného slunečního svitu.

SKOPJE POČASÍ

Ceny ve Skopje

Měnou v Makedonii je makedonský denár a její standardní označení je MKD. Zaměnit peníze není žádný problém. Některé restaurace a podniky berou i eura. Většinou můžete zaměnit peníze jen v Makedonii, málokterá česká banka nebo finanční instituce disponuje denáry.

Ceny ubytování a vzdálenost od centra si můžete zkontrolovat a rezervovat přímo přes Pelikán. Město má širokou škálu ubytování, od velmi levných ubytoven po luxusní hotely. Nejlevnější nabízejí své služby za 5 eur na noc / osoba.

Pokud se rozhodnete prozkoumat okolí Skopje či dokonce celou Makedonii, auto si můžete rezervovat přímo přes Pelikán - kde si můžete porovnat ceny několika autopůjčoven.

FreeCurrencyRates.com

Zdraví a očkování před cestou do Makedonie

Při cestování do Makedonie nejsou povinná žádná očkování.

Aktuální čas v Skopje

V Skopje je stejný čas, jako v ČR.

Tipy, co vidět ve Skopje

10 zajímavostí o Makedonii

1
Ze dvou milionů obyvatel Makedonie je podle oficiálních statistik 67 procent Makedonců pravoslavného vyznání a 23 procent Albánců vyznávajícím islám.
2
V roce 1963 došlo k masivnímu zemětřesení, které pohřbilo velkou část dnešního hlavního města Makedonie.
3
Obyvatelé Skopje a celého Makedonie si rádi přisvojují Alexandra Makedonského, čímž zlobí své řecké sousedy. Řekové totiž tvrdí, že Alexander je čistě řecká postava, proto patří Řecku.
4
Jedna z mnoha soch v ulicích Skopje patří i matce Tereze, která se zde narodila. V Skopje, na okraji Makedonského náměstí, stojí na místě jejího rodného příbytku památný dům.
5
Alexander Makedonský byl králem Makedonie, Faraonem Egypta, králem Persie a králem Asie. Za 12 let dobývání neprohrál ani jedinou bitvu. Začal svou vládu tím, že eliminoval potenciální zájemce o jeho trůn.
6
Dějiny Makedonie jsou úzce spjaty s dějinami Byzance a Turecka až do balkánských válek v letech 1912 až 1913, po kterých bylo rozděleno mezi Srbsko, Bulharsko a Řecko.
7
Skopje je o něco větší než Bratislava. Má také přibližně stejný počet obyvatel.
8
Skopje a Atény se přou o název Makedonie. Stejný název má totiž i řecká oblast na severu země. Atény tvrdí, že název Makedonie je výlučně řeckým kulturním dědictvím.
9
Ve městě Ohrid je chrám a hrobka svatého Klementa, učence Cyrila a Metoděje
10
Nejvyšším bodem Makedonie je Velký Koráb s nadmořskou výškou 2 764 m n. m.
Byly informace na této stránce užitečné?