Skip to main content

Pravidla ohledně hmotnosti a rozměrů zavazadel Ryanair

 

Máte koupené letenky letecké společnosti Ryanair, ale nejste si jisti jakými pravidly se máte řídit při výběru zavazadel? Ryanair v posledních letech několikrát měnil povolené limity rozměrů zavazadel, takže u některých může být náročné se na první pohled zorientovat v aktuálních omezeních. Níže proto uvádíme pravidla, kterými byste se u zavazadel Ryanair měli řídit.

Základem je, že k letenkám od Ryanairu dostanete zdarma jen 1 příruční zavazadlo o rozměrech 40 x 20 x 25 cm (délka x šířka x výška). Tento rozměr odpovídá běžné dámské kabelce, menšímu batohu, případně tašce na notebook nebo fotoaparát. Za další příruční zavazadlo, případně za odbavené větší zavazadlo, které pojede během letu do podpalubí, si musíte připlatit.

 

Pravidla příručního zavazadla Ryanair

 

Je důležité se uvědomit, že si k letenkách od Ryanairu můžete přikoupit prioritní nástup do letadla, což mimo jiné znamená i více povolených příručních zavazadel. V případě zakoupení prioritního nástupu máte kromě základního příručního zavazadla nárok i na druhé, větší příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 55 x 20 x 40 cm (výška x šířka x délka) as maximální povolenou hmotností 10 kg. Cena prioritního nástupu je při online nákupu spolu s letenkami 8 eur, při pozdějším nákupu 10 eur. Prioritní nástup je možné si přikoupit nejpozději 30 minut před plánovaným odletem letadla.

Na všech letištích jsou umístěny kontrolní rámy, na kterých si cestující mohou vyzkoušet, zda jejich příruční zavazadlo vyhovuje předepsaným rozměrům. Tyto rámy mohou v případě pochybností ze strany pracovníků Ryanairu využít ke kontrole rozměrů vašeho zavazadla i oni. V případě zjištění příliš velkých rozměrů příručního zavazadla vám hrozí pokuta.

Děti do 2 let nemají na bezplatné příruční zavazadlo nárok. Jejich rodiče si ale mohou na palubu letadla vzít s sebou jeden kus dětského vybavení s maximální váhou 5 kg.

 

Typ letenky Rozměry 1. příručního zavazadla Váha 1. příručního zavazadla Rozměry 2. příručního zavazadla Váha 2. příručního zavazadla
Bez zakoupeného priority nástupu 40 x 20 x 25 cm Bez omezení Další zavazadlo není povoleno -
Se zakoupeným priority nástupem 55 x 20 x 40 cm 10kg 40 x 20 x 25 cm Bez omezení

 

Príručná batožina Ryanair

 

Pravidla odbaveného (registrovaného) zavazadla Ryanair

 

Na výběr při letech s Ryanairem máte 2 typy odbaveného zavazadla: lehčí a menší 10 kg odbavené zavazadlo (maximálně 1 kus) nebo těžší a větší 20 kg odbavené zavazadlo (maximálně lze zakoupit 3 kusy).

 

10 kg odbavené zavazadlo

 

Pokud jste si nezakoupili prioritní nástup do letadla, ale chtěli byste s sebou vzít ještě jedno zavazadlo, můžete si při letech s Ryanairem přikoupit velké odbavené zavazadlo s maximální hmotností 10 kg a limitem v rozměrech 55 x 20 x 40 cm. Cena za taková přidaná odbavená zavazadla se pohybuje od 10 eur do 25 eur, v závislosti na zvolené trase a termínu cesty. 10 kg odbavené zavazadlo si můžete přikoupit již při nákupu letenky, ale také později online ve správě rezervace, nejpozději však 40 minut před plánovaným odletem. Pokud jste si 10 kg odbavené zavazadlo nezakoupili před odletem online, můžete tak učinit i při check inu před odletem, v tomto případě za 25 eur. Pozor však na to, že cena za toto zavazadlo vždy platí jen na 1 let. Pokud tedy máte zpáteční letenky, počítejte se 2 poplatky.

 

20 kg odbavené zavazadlo

 

Ryanair nabízí i možnost přikoupení si velkého odbaveného zavazadla s maximální váhou 20 kg. Toto zavazadlo lze také k letence dokoupit již při rezervaci dané letenky, případně i později ve správě rezervace, maximálně však 2 hodiny před odletem. Cena za 20 kg zavazadla je momentálně 25 eur pokud si ho přikoupit přímo při rezervaci letenky. Chcete-li tak učinit později, počítejte již s vyšší cenou, která je momentálně 40 eur za 1 velká odbavená zavazadla. Ryanair ovšem může ceny občas změnit, takže doporučujeme řídit se aktuální cenou, kterou vám systém nabízí během rezervace letenky. Při úvodní rezervaci letenky si můžete zakoupit až 3 taková odbavená zavazadla, přičemž každá z nich může mít maximálně 20 kg.

Počítejte s tím, že v době nejvíce vytížených letů, tedy na Vánoce, Velikonoce nebo během letní sezóny, může být poplatek za odbavené zavazadlo i vyšší než obvykle.

 

Typ odbaveného zavazadla Limit rozměrů zavazadel Limit hmotnosti zavazadel Povolený počet zavazadel
Malá odbavená zavazadla 55 x 20 x 40 cm 10kg 1 kus

Standardní odbavené zavazadlo

81 x 119 x 119 cm 20kg 3 kusy

 

Letenky s Ryanairem