Skip to main content

Jak se sbalit do příručního zavazadla? Přinášíme základní tipy

 

Dnes, kdy stále více lidí létá nízkonákladovými leteckými společnostmi jako jsou Ryanair a WizzAir, každý potřebuje vědět, jak se sbalit do příručního zavazadla. Ryanair ai WizzAir totiž mají v ceně letenky většinou jen příruční zavazadla a za podpalubní zavazadla je třeba si připlatit. Na krátké dovolené a cestování v rámci Evropy vám příruční zavazadlo bude většinou postačovat. Přesto může být balení se do ní občas náročné, jelikož se při ní musíme všichni řídit pravidly leteckých společností. Níže uvádíme základní tipy pro efektivní a rychlé sbalení do příručního zavazadla.

 

Rozdiel medzi príručnou a podanou batožinou

Příruční zavazadlo je to, které máte během letu u sebe a většinou ho umísťujete v letadle pod sedadlo nebo do prostoru nad hlavami cestujících. Jedná se zpravidla o batoh, kabelku, tašku s notebookem, igelitku s nákupem z duty free a podobně. Podanou zavazadlo naopak odevzdáváte při check-in pultu před nástupem do letadla. Podaná zavazadla jsou během letu umístěna v zavazadlovém prostoru letadla. WizzAir a Ryanair povolují mít při základní ceně letenky s sebou jen jedno příruční zavazadlo. Pokud si na palubu letadla chcete vzít 2 příruční zavazadla, musíte si předem zakoupit prioritní nástup.

  Měření rozměrů príručního zavazadla

Rozměry příručního zavazadla

V první řadě budete potřebovat povolené rozměry příručního zavazadla, které je u většiny společností rozdílné. Rozměry zavazadel některých leteckých společností:

Ryanair: 40cm x 20cm x 25cm

WizzAir: 40cm x 30cm x 20cm

EasyJet: 45cm x 36cm x 20cm

Austrian Airlines: 55cm x 40cm x 23cm

Emirates: 55cm x 38cm x 20cm

 

Oblečení v příručním zavazadle

WizzAir a také Ryanair mají poměrně malý povolený prostor v příručním zavazadle. Pokud si toho s sebou chcete na dovolenou přibalit dostatek, sejde se vám balit efektivně. Osvědčeným způsobem jak si efektivně a jednoduše sbalit oblečení ať už do kufru nebo batohu, je rolování oblečení, které dokáže ušetřit v zavazadlech hodně prostoru na další předměty. Populární metodou je také tzv. bundle packing, tedy svázání všech kousků oblečení do jednoho svazku. Ať už si vyberete jakýkoliv způsob ukládání oblečení, určitě je do kufru neházejte jen tak bez uspořádání - tím byste zbytečně zmenšili prostor v zavazadlech.

Boty můžete využít tak, že do nich vložíte maličkosti, jako například ponožky, suvenýry nebo bižuterii.

Oblečení v príručním zavazadle

 

Drobná elektronika, léky a malé předměty v příručním zavazadle

Zavazadla na každém letišti prochází přísnou kontrolou a ne vše do ní proto můžeme zabalit. Lidé často nevědí, jestli si mohou s sebou na palubu vzít například pinzety, jednorázové holicí strojky, kleštičky na nehty, epilátory a podobně. Tyto vyjmenované předměty si do příručního zavazadla sbalit klidně můžete. Stejně jako knihy, nabíječku na telefon nebo notebook, žehličku na vlasy či leukoplasty a vatové tyčinky. Dejte si však pozor na množství léků – pokud je potřebujete vzít s sebou více, případně potřebujete i injekce, tak je třeba mít s sebou lékařský předpis v angličtině.

 

Jídlo a tekutiny v příručním zavazadle

Ať už letíte Ryanairem, Wizzairem nebo jinou leteckou společností, na tekutiny platí v letadle jednoznačná pravidla. V každé lahvičce můžete mít maximálně 100ml tekutin, přičemž celkové množství tekutin v příručním zavazadle nesmí přesáhnout 1 litr. Mezi tekutiny se počítají samozřejmě kromě vody také šampony, mýdla, dezinfekční gely, zubní pasta a podobně. Patří sem i některé druhy jídla, o kterých píšeme níže pod obrázkem.

Tekutiny v príručním zavazadle v malých láhvích

 

Jedno z nejčastějších otázek ohledně příručního zavazadla je, zda je možné v ní přepravovat jídlo. Krátká odpověď je "ano". Když se na to podíváme detailněji, všimneme si, že ne všechna jídla jsou v příručním zavazadle povolena. Pozor je třeba dávat na jídla, která nejsou pevná, jako například tvaroh, džem, majonéza a treska. Ty si do letadla v příručním zavazadle nemůžete vzít - jedině že byste si je zakoupili až po kontrole zavazadla v odletové hale. Jídlo je třeba mít hermeticky uzavřené v původním obalu. Platí, že pro cestování v rámci Evropské unii platí o něco jemnější pravidla, než při letech do zbytku světa.

Mléko a jiná tekutá strava pro miminka je v příručním zavazadle povolena a to i ve větší kvantitě, přesné pravidlo zde neexistuje.

 

Zakázané předměty v příručním zavazadle

Předmětů, které se v letadle nemohou přepravovat, je velké množství. Jako samozřejmost bereme zákaz střelných zbraní, nožů a jiných nebezpečných předmětů. Do příručního zavazadla si však s sebou nemůžete vzít ani následující věci:

vývrtku na víno

nůžky

spreje

tekutiny nad 100ml

skalpely

injekční stříkačky (pokud nemáte povolení od svého lékaře)