Skip to main content

Levné letenky Severní Amerika

Akční letenky

Severní Amerika

New York

New York je jedno z největších a nejnavštěvovanějších měst světa. Epicentrum moderního světového umění, hlavní město výhodných nákupů a gastronomické nebe. Má neobyčejnou atmosféru čtyřiadvacet hodin denně.

Možná i proto si vysloužilo přezdívku: Město, které nikdy nespí. New York je kosmopolitní, hlučný a plný mrakodrapů. Rozprostírá se v ústí řeky Hudson a tvoří ho 5 městských čtvrtí: velkolepý Manhattan, lidnatý Brooklyn, různorodý Queens, chudší Bronx a zapomenutý Staten Island.

Je mimořádně oblíbený i v očích Čechů. Levné letenky do New Yorku nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Průměrná délka letu je přibližně deset hodin obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. Češi nejčastěji létají do New Yorku společnostmi Air France, American Airlines, British Airways, Lufthansa, Swiss International Air Lines a United Airlines. Z našich končin se do New Yorku nejčastěji létá na letiště JFK, případně na letiště Newark International Airport a nakonec i na LaGuardia.

Chicago

Chicago, známé také pod přezdívkami Větrné město či Druhé město, nikdy nehrálo druhé housle. Je jedním z nejvlivnějších měst světa, ze kterého vzešlo množství vynálezů a slavných osobností.

Chicago, jak ho známe dnes, zformoval požár, který v roce 1871 zničil třetinu města. Chicago však povstalo z popela, který nahradil první mrakodrapy planety. Metropole nedaleko Michiganského jezera diktuje dodnes trendy v architektuře, umění a kulinářství. S mrakodrapovým centrem města Loop, 109 muzei a 267 michelinskými restauracemi je Chicago světovým lídrem, který ročně navštíví miliony turistů.

Chicago stále více objevují i ​​Češi. Levné letenky do Chicaga nejčastěji koupíte z Prahy, či Vídně. Délka přímého letu je 10 a půl hodiny. Přímý let do Chicaga provozuje letecká společnost Austrian Airlines.

Levné lety však budou obvykle s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Chicaga společnostmi Air Berlin, Air France, United Airlines a Lufthansa. Z našich končin se do Chicaga nejčastěji létá na letiště O'Hare International Airport, které je vzdáleno 27 km od města.

Miami

Miami se nachází na jihovýchodním cípu státu Florida v USA. Proslulé bílé pláže Miami Beach a vody zaplněné jachtami v zálivu Biscayne Bay jsou přímo stvořené pro ideální odpočinek.

Luxusní část South Beach ohromuje stylovými Art Deco budovami a těmi nejlepšími kluby Severní Ameriky. Říká se, že toto místo je skvělé pro pozorování hvězd, to ale v klubech a nikoli na obloze.

Historické budovy ve vzdálenějším Coral Gables či skvělá nákupní centra v Coconut Grove. V tomto městě si přijdou na své úplně všichni. Miami, vzdálené od Kuby vzdušnou čarou jen 531 kilometrů, pulzuje dynamickou kubánskou atmosférou. Obchody s doutníky a kávou na Calle Ocho v Little Havana a všudypřítomná černá fazole jasně demonstrují, proč se toto město nazývá také "Hlavní město Latinské Ameriky."

Miami začínají pomalu objevovat i našinci. Levné letenky do Miami nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Délka letu je minimálně třináct hodin, obvykle však bude let podstatně delší. Běžný je jeden nebo dva přestupy, často v New Yorku. Češi nejčastěji létají do Miami společnostmi Lufthansa, Air France, United Airlines, Swiss International Air Lines, a Turkish Airlines. Z Evropy se do Miami nejčastěji létá na letiště Miami International Airport (MIA).

Los Angeles

Los Angeles je největším městem Kalifornie a po New Yorku druhým největším městem USA. Metropole známá také jako město andělů již přes století diktuje trendy světovému showbyznysu. I díky krásnému počasí zde našlo domov množství celebrit, které při troše štěstí můžete potkatv barech na Sunset Boulevard.

Samotné Los Angeles má 4 miliony obyvatel a je tvořeno mnoha městskými částmi. Nejslavnějšími jsou Hollywood, Downtown Los Angeles či Brentwood. Nicméně, když se mluví o Los Angeles, častokrát se tím rozumí celý městský konglomerát 'Los Angeles County' rozpínající se v okruhu přes 100 kilometrů od centra Los Angeles. Konglomerát má kolem 11 milionů obyvatel a skládá se z více než 80 míst, z nichž nejznámější jsou (kromě Los Angeles City): Beverly Hills či West Hollywood. Pod konglomerát spadají i slavné Malibu, Long Beach a Santa Monica, které se pyšní vskutku nádhernými plážemi.

Přemýšlíte nad dovolenou v Los Angeles? Nejlevnější letenky do Los Angeles obvykle koupíte z Prahy nebo Vídně. Průměrná délka letu do Los Angeles je přibližně od 13 do 17 hodin s jedním přestupem, případně dvěma. Délka letu však může být výrazně delší v závislosti na letenkách. Přímý let do Los Angeles provozuje letecká společnost Austrian Airlines z Vídně a trvá 12 hodin.

Češi nejčastěji létají do Los Angeles společnostmi Air Berlin, British Airways, Lufthansa, Austrian Airlines, LOT a Turkish Airlines. Z našich končin se do Los Angeles létá na letiště Los Angeles International Airport LAX.

Další města
San Francisco

San Francisco se nachází na západním pobřeží Spojených států, je propletené klikatými uličkami a pozemními lanovkami, které představují jedinou pohyblivou historickou památku v USA. Se svými téměř 800 000 obyvateli patří mezi nejlidnatější, ale i nejhustěji obydlená města v USA. Američtí obyvatelé se zde původně usadili přibližně před 10 000 lety. V roce 1906 otřáslo základy města tak silné zemětřesení, že zničilo téměř tři čtvrtiny města.

Později se město revitalizovalo a v druhé polovině 20. století přilákalo velké množství malířů, spisovatelů, hippies a muzikantů. V současnosti je San Francisco považováno za město boháčů a doplňuje tak spolu s Londýnem, Moskvou a New Yorkem žebříček měst s největším počtem miliardářů.

San Francisco je díky své poloze důležitou dopravní křižovatkou a hlavní námořní centrálou severní Kalifornie. Nerovný terén a více než padesát kopců. Důvodem této charakteristiky města je jeho poloha na zlomu San Andreas.

San Francisco je stále více oblíbená destinace i u Čechů. Levné letenky do San Francisca, ale i celé Kalifornie nejčastěji koupíte z Prahy, nebo Vídně. Průměrná délka letu je přibližně čtrnáct hodin obvykle s jedním přestupem, případně dvěma Velmi pohodlně však můžete letět do San Francisca se společnostmi Austrian Airlines, KLM, Delta, SWISS, Air France či Air Canada.

Las Vegas

Pokud ve svém americkém itineráři vynecháte Las Vegas, rozlučte se s největší zábavou, kterou za Velkou louží můžete zažít. Samozřejmě, když necháte celou výplatu u stolu s blackjackem tak to možná až taková zábava nebude, ale pokud se budete řídit pravidlem všeho s mírou, vše dobře dopadne.

Las Vegas nabízí všechny poklady světa - nespoutanou radost z gamblerství, luxusní hotely za babku, značkové outlety, světové koncerty a show, fantastické kulinářské dobroty, adrenalinové zážitky a je to skutečně jen na skok ke krásným přírodním pokladům. Za nás je to místo, které by jednoznačně nemělo chybět na vašem cestovatelském seznamu. Las Vegas je totiž město, které budete sledovat s otevřenými ústy.

as Vegas je stále více oblíbenou v očích Čechů. Levné letenky do Las Vegas, ale i celé Kalifornie nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Průměrná délka letu je přibližně patnáct hodin obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. přímý let do Las Vegas Francisca z našich končin neexistuje.

Velmi pohodlně se však léta s přestupi se společnostmi Austrian Airlines, Air Canada, United Airlines, American Airlines a British Airways. Nejlevnější letenky se dají rezervovat z Prahy či Vídně s nízkonákladovými aerolinkami Norwegian.

Washington

Washington nebo Washington DC je hlavní město Spojených států amerických a Federálního distriktu Kolumbie. Pokud jste se tedy někdy pozastavili nad zkratkou DC, jde o původní verzi - District of Columbia.

Své jméno toto město zdědilo po Georgeovi Washingtonovi, válečném vůdci Americké revoluce a prvnímu prezidentovi Spojených států. Najdete zde množství budov veřejných institucí a administrativních center. Co zde však budete hledat marně, jsou mrakodrapy.

Ve Washingtonu je totiž zakázáno, aby byla nějaká budova v rámci města vyšší než budova Kapitolu. Podívejte se, jak si uděláte dokonalý den ve Washingtonu.

Washington je stále více oblíbený I v očích Čechů. Levné letenky do Washingtonu nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Průměrná délka letu je přibližně dvanáct hodin obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. Přímý let do Washingtonu provozuje letecká společnost Austrian Airlines (United Airlines) z Vídně.

Čeští turisté nejčastěji létají do Washingtonu společnostmi Austrian Airlines, KLM, Delta, British Airways, Lufthansa či Air France. Hlavní letiště ve Washingtonu se jmenuje Washington Dulles International Airport.

Philadelphia

Město se nachází v jihovýchodní části státu Pensylvánie na řece Delaware, přibližně 130 km jihovýchodně od New Yorku, na tzv. linii zlomu. Odděluje Atlantské pobřežní nížiny od náhorní plošiny Piedmont (podél východního okraje Appalačské pohoří). Mimochodem, název města pochází z řečtiny a znamená bratrská láska. Město tak pojmenoval William Penn, zakladatel provincie Philadelphia.

A jedna perlička - věděli jste, že Philadelphia je šestým nejlidnatějším městem USA? Celá oblast má přes šest milionů obyvatel.

Město hrálo velmi důležitou roli v historii USA, mimo jiné zde byla sepsána Deklarace nezávislosti a Ústava Spojených států. V letech 1790 - 1800 dokonce sloužilo jako dočasné hlavní město USA (historicky druhé, po New Yorku), než byl dostavěn Washington DC.

Ve městě se nachází množství univerzit a vysokých škol, mezi nimi i University of Pennsylvania, a také řada muzeí a vědeckých institucí - např. Franklin Institute s památníkem Benjamina Franklina, Akademie přírodních věd a další.

Philadelphia je také domovem první ZOO na území USA a jednoho z nejstarších a největších amerických městských parků, Fairmount Park.

Další ze slavných atrakcí města je Zvon svobody (Liberty Bell), který je dnes vystaven v budově Liberty Bell Center. Dne 8. července 1776 zval jeho tón z věže občany k prvnímu veřejnému vyhlášení Deklarace nezávislosti.

Pokud zde někdy budete, nevynechejte jižní část města a koloniální čtvrt Society Hill s historickými křivolakými uličkami, kde se podařilo zachránit a zrestaurovat více než 600 původních vil. Východně od Society Hill leží South Street, známá stará čtvrt vyznavače hnutí hippies s množstvím butiků, kaváren a barů.

Zajímavým místem je také Penn's Landing na nábřeží řeky Delaware, kam v roce 1682 připlul William Penn. V letních měsících se ve zdejším malém amfiteátru pořádají festivaly a koncerty.

Philadelphia není tak oblíbenou destinací východního pobřeží, jako New York či Washington, ale rozhodně má co nabídnout. Levné letenky do Philadelphie nejčastěji rezervujete z Vídně a Prahy. Pohodlné přímé lety do Philadelphie nabízejí American Airlines a to Prahy. Průměrná délka přímého letu je devět a půl hodiny. Pohodlně se ale také létá s Austrian Airlines, Lufthansou, SWISS, či British Airways.

San Diego

San Diego je druhým největším městem státu California a šestým největším v USA. Nachází se na pobřeží Tichého oceánu, na samém jihu státu California, velmi blízko hranicím s Mexikem. Do severně ležícího Los Angeles je to odsud asi 180 km, přibližně dvě hodiny jízdy autem po dálnici.

San Diego je krásné a klidné město na západním pobřeží. My jsme při jeho návštěvě nevynechali městskou čtvrt La Jolla na severu města a vy byste neměli také. Toulejte se se po vrcholcích pobřežních útesů a sledujte neutuchající pelikány (naše kámoše;) a líné tuleně. Dokonce si můžete půjčit kajak a prohlédnout si tyto krasavce opravdu zblízka. Krátká procházka na sever vás pak zavede k piknikovým stolům, grilům a výhledům na zátoku La Jolla Cove, která je přímo pod chodníkem. Prostředí je tam opravdu malebné, takže to určitě nevynechejte!

Jednou z dalších věcí, které si na San Diegu vážíme, je Old Town, který se celý nese v mexickém duchu. Architektura, byznys, restaurace, hotely. A Mexiko ochutnáte i na talíři, mexická kuchyně je tu autentická a výborná.

Gaslamp Quarter je hlavní centrum nákupů, restaurací a především zábavy. Připravte si plnou peněženku - čepování třetinka piva stojí kolem 10 dolarů a míchaný drink zhruba 8. Pokud jste ranní ptáčata, vyplatí se přivstat si a zkusit oběhnout další čtyři oblíbené atrakce - USS Midway Museum, Balboa Park, San Diego Zoo a Hotel Coronado.

V USS Midway Museum se můžete pokochat například nejdéle sloužící letadlovou lodí amerického námořnictva. Pokud chcete vidět, jak tráví svůj volný čas obyvatelé San Diega, nevynechejte Balboa Park. Největší městský park v USA, s příjemnou promenádou El Prado, na které najdete divadla, muzea a nádherně upravené zahrady. V severní části parku je umístěna proslulá San Diego Zoo, která patří mezi osm největších zoologických zahrad na světě. Vstupné je 52 dolarů na osobu a nemusíte být ani dítě, abyste tam dokázali strávit celý den.

Poloostrov Coronado na jih od Downtownu vás vezme o více než 50 let zpět do minulosti. Přesně v té době se zde v Hotelu del Coronado totiž natáčel film Někdo to rád horké s Marilyn Monroe v hlavní roli. Pláže v okolí jsou nádherné a nemohou jim odolat jak turisté, tak i surfaři. Chcete-li mít o zážitek navíc, dopravte se na Coronado trajektem. Ten jezdí každou hodinu mezi přístavním molem Broadway Pier v přístavišti Embarcadero a přístavištěm Coronado Ferry Landing při ulici First Street, kde si můžete například v Bikes & Beyond půjčit kolo.

San Diego není tak oblíbenou destinací západního pobřeží, jako Los Angeles, Las Vegas či San Francisco, ale je stejně krásné. Levné letenky do San Diega nejčastěji rezervujete z Vídně a Prahy. Jelikož San Diego je z našich končin poměrně náročně dostupné, většinou absolvujete během cesty jeden či dva prostupy, přímý let do San Diega neexistuje. Průměrná délka letu je přibližně patnáct hodin. Velmi pohodlně však Češi létají do San Diega se společnostmi Austrian Airlines, Lufthansa, SWISS, či British Airways.

Seattle

Luxusní hotely, exkluzivní restaurace, rozkvétající umělecké galerie nebo stále živá a zároveň výživná hudební scéna (ačkoliv ze sebe postupně vyloučila grunge) dělají Seattle turisticky atraktivnějším než kdykoliv předtím. Pod jeho novým leskem však město zůstává věrné svému bývalému já i zavedeným stereotypům: je místem, kde jsou skříně módních fajnšmekrů plné vlnám a větru vzdorného materiálu, kde si hipízáci ulítávají na broadwayském The Man. Právě toto dodává Seattlu ten správný šmrnc. Navštivte Seattle, město, které voní kávou a hraje nejrůznějšími hudebními styly.

Za čím byste se do Seattlu měli vydat? Když se hřejivé paprsky dotknou města, místní se scházejí kolem parků a jezer. V ostatní dny si můžete vybrat ze široké nabídky eklektických muzeí, věnovaných snad čemukoliv, od Pinballu až po rockovou hudbu. Ta nejoblíbenější prohlídka se však odehrává v podzemí. Tzv. Bill Speidel 's Underground Tour není nijak časově náročná, průvodce či průvodkyně se Vám v průběhu devadesáti minut pokusí nahromadit tolik informací, kolik to je jen možné a v tří blokové prohlídce Vás provede zapomenutými podzemními stezkami města, které byly po obrovském požáru v roce 1889 znovu vybudovány.

Levné letenky do Seattle nejčastěji rezervujete z Prahy a Vídně. Jelikož Seattle je z našich končin poměrně náročně dostupný, většinou absolvujete během cestu s jedním či dvěma přestupy. Přímý let do Seattlu od nás neexistuje. Průměrná délka letu je přibližně patnáct hodin. Velmi pohodlně však Češi mohou do Seattle létat se společnostmi Austrian Airlines, Lufthansa, Air Canada, SWISS, či British Airways a velmi výhodnou alternativou jsou letenky nízkonákladové společnosti Eurowings.

Boston

Pro některé je symbolem hokeje, kde zastupuje sousední Slovensko hráč Zdeno Chára. Pro jiné je známější organizováním maratónu, který se v roce 2013 proměnil na teroristický útok, ale většině z nás zřejmě přijdou na mysl hodiny dějepisu, kdy nás učili o "Bostonském pití čaje", které odstartovalo americkou revoluci za nezávislost.

Vítejte v jednom z nejčarovnějších míst nejmladšího kontinentu světa, v Bostonu. "Fazolové město" či "Athény Ameriky", jak ho někteří nazývají, leží v americkém státě Massachusetts. Bylo založeno v roce 1630, puritány z Anglie. Do roku 1755 bylo největším městem Spojených států.

Je ekonomickým i kulturním centrem. Žije v něm přibližně 617 000 obyvatel, kterým nabízí množství vysokých škol, nemocnic s vysokou úrovní, či četné kulturní a profesionální sportovní organizace. Většina z nich pracuje v oblasti financí, zdravotní péče, vzdělávání a v oblasti služeb.

Boston se podle turistů vymyká atmosférou z typického obrazu amerických měst, urbanisticky spíše připomíná evropské město.

Havajské ostrovy

Havajské ostrovy leží v centrální části Tichého oceánu, jihovýchodně od Japonska a severovýchodně od Austrálie. Ke Spojeným státům byly Havajské ostrovy přijaty 20.8.1959 jako 50. stát. Hlavní město Honolulu se nachází na ostrově Oahu.

Havajské ostrovy jsou státem, který leží nejdále od hlavního města USA. Od pobřeží Kalifornie jsou vzdáleny 3 800 kilometrů na jihozápad. Na Havaji leží nejjižnější místo celých Spojených států amerických (konkrétně jej najdete na Big Islandu a bývá označován jako South Point či v havajštině Ka Lae). Tolik k faktům.

A teď si představme Havajské ostrovy z té stránky, která láká lidi nejvíce. O Havaji se říká, že je to perla Pacifiku a vůbec se tomu nebudete divit. Dovolená na Havaji splní vaše sny o překrásných písečných plážích, koupání v azurovém moři a na každém kroku se budete kochat krásami havajské přírody. Tento kouzelný ráj na zemi, tvořený sopkami, vodopády, korálovými útesy, tropickými stromy a květy, zůstane navždy vaším nezapomenutelným zážitkem.

Havaj vás zkrátka okouzlí přátelskou atmosférou, polynéskou pohostinností a kulturními tradicemi. Souostroví tvoří 132 ostrovů vulkanického původu v řetězci 2400 km, z nichž nejdůležitějších je osm hlavních ostrovů - Hawaii, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Niihau, Lanai, Kahoolawe. Název Havajské ostrovy nesou dle svého nejrozsáhlejšího ostrova Hawaii (nazývaného také Big Island z důvodů, aby ho bylo možné odlišit od názvu celého souostroví).

Největším bohatstvím Havajských ostrovů je nádherná příroda, příjemné klima a husté pralesy s vodopády. Na ostrovech se nachází několik činných sopek. Ostrovy jsou známé i produkcí třtinového cukru a ananasů, těžbou santalového dřeva a rybaření,

Ostrov Hawaii nebo také Hawaii Island případně Big Island, je největším ostrovem souostroví. Dodnes se zde vyskytují činné sopky a drtivá většina ostrova připomíná měsíční krajinu. Je největším, ale zároveň nejmladším havajským ostrovem. Ze všech obydlených ostrovů má ostrov Big Island nejmenší hustotu osídlení.

Nevynechejte určitě Waipio Valley. V minulosti místo využívali havajští králové na relaxaci, proto se mu také říká "údolí králů". Dnes zde žije nevelká komunita lidí. Uvidíte ty největší a zřejmě i nejkrásnější havajské vodopády, dopadající z výšky až 400 metrů. Něco nezapomenutelného.

Nejnavštěvovanějším místem na ostrově Big Island je Hawaii Volcanoes National Park, který se rozléhá kolem aktivní sopky Kilaluea. Národní parky na Havaji jsou speciální kategorie. Horolezcům poskytují například možnost zdolat sněhem pokrytou nejvyšší horu Mauna Kea, sledovat roztavenou lávu ze sopky Kilauea nebo si prohlédnout největší obnovený náboženský chrám na Havaji.

Vyhledávanou komoditou je také káva z Big Islandu. Ta se pěstuje na severu ostrova a na jihu od městečka Kona, odkud je její název Kona coffee. Toto místo je známé svou vulkanickou půdou a je nejlepším místem pro pěstování kávy.

Havaj je stále více oblíbenou destinací i v očích Čechů. Levné letenky na Havajské ostrovy lze rezervovat z Prahy a Vídně. Běžná cena letenek se pohybuje v průměru kolem 1 500 eur (v ceně i zpáteční). Průměrná délka letu je až 25 hodin obvykle se dvěma a více přestupy. Přímý let na Havajské ostrovy z našich končin bohužel neexistuje.

Celkem pohodlně se létá se společnostmi Austrian Airlines a United, případně KLM, Air France a American Airlines. Na ostrově Hawaii resp. Big Island se nacházejí dvě letiště - Kona a Hilo. Z našich končin lze s jedním či dvěma přestupy létat i na ostrovy Maui, Oahu, Kauai a Lanai.

Pittsburgh

Snad každý, kdo pár dní cestoval po východním pobřeží USA, navštívil Washington a Niagarské vodopády. Město Pittsburgh leží téměř uprostřed a tak není důvod, proč se zde nezastavit a nepodívat se na populární Pittsburgh zblízka.

Samotné město není ohromě velké, jako třeba New York, nebo Washington. I tak si ale zachovává svůj šarm menšího velkoměsta.

Centrum je dělené dvěma řekami. Allegheny přitéká ze severu a Monongahela přitéká z jihovýchodu. Jejich soutok dává vzniknout řece Ohio. Samotný soutok je přímo v centru města, které tvarově připomíná trojúhelník. Místní mu neřeknou jinak, než Golden Triangle.

V historii bylo toto místo důležitým a strategickým bodem pro Francouze, kteří zde v roce 1754 na soutoku řek postavili pevnost. O pár let později se pevnosti zmocnili Britové a od té doby nesla název Fort Pitt. Poloha tohoto místa byla velmi strategická, jednalo se o tzv. vstupní bránu na západ.

A co takhle jedna zajímavost? Pittsburgh je známý svým ocelářským průmyslem, který zde zažíval zlaté časy v první polovině 20. století. Až do roku 1960 populace města neustále rostla. Město bylo ekonomicky stabilní a prosperující. V ocelářském průmyslu pracovala více než polovina obyvatel. V roce 1950 žilo ve městě přes 676 000 lidí.

Nejkrásnější pohled na centrum města a soutok řek je z kopce Mt. Washington, který leží na druhém břehu řeky Monongahela. Na vyhlídku můžete vyjet buď autem, nebo lanovkou.

Pittsburgh není tak oblíbenou destinací východního pobřeží, jako New York či Washington, ale rozhodně má co nabídnout. Levné letenky do Pittsburghu nejčastěji rezervujete z Prahy a Vídně. Přímý let do Pittsburghu z našich končin prakticky neexistuje. Češi ale velice komfortně létají společnostmi Austrian Airlines, American Airlines, Air France, Condor, Delta, KLM či Air Canada. Průměrná délka letu do Pittsburghu je třináct hodin.

Anchorage

Anchorage - největší město Aljašky je městem mladých lidí, kdy průměrný věk je zde kolem třiceti let a na aljašské poměry je velkoměsto. Přežilo si několik období rozmachu. Nejdříve to byla stavba aljašské železnice, pak obrovská vojenská základna za 2. světové války, později prudký nárůst počtu stanic časné výstrahy během studené války a koncem šedesátých let to byl nález ropy v Prudhoe Bay a stavba Transaljašského ropovodu. A to nejdůležitější - je to vstupní brána pro turisty z celého světa do této dobrodružné destinace.

Původními obyvateli oblasti, v níž se dnes Anchorage nachází, byli Eskymáci a Indiáni kmene Athabasca. V 18. století sem dorazili první průzkumníci z Ruska, kteří s těmito lidmi obchodovali - měli zájem zejména o měď, železo, ryby i kožešiny. Roku 1778 přistál u pobřeží kapitán Cook, který hledal domnělou severozápadní zkratku mezi Atlantským a Tichým oceánem. Ruští obchodníci se za tu dobu už v oblasti zabydleli a nejvíce jich žilo v okolí jezera Eklutna, asi 30 km od dnešního Anchorage. Roku 1912 bylo rozhodnuto o vybudování železniční trasy spojující tuto oblast s městem Seward, aby došlo ke zpřístupnění uhelných nalezišť ve vnitrozemí. Z původně stanového městečka se tak vytvořila osada a počet jejích obyvatel mnohonásobně stoupl.

Poté, co byly v roce 1968 na Aljašce objeveny bohaté zásoby ropy, si v Anchorage otevřelo své pobočky mnoho ropných společností, čímž se výrazně podpořil další rozvoj města a to dodnes prosperuje. Ekonomicky je závislé hlavně na přírodních zdrojích - kromě ropy je to také zemní plyn a ryby.

V současnosti žije v Anchorage okolo 300 tisíc obyvatel, což je asi 45% z celkového počtu obyvatel Aljašky. Nejbližší velkoměsto je vzdušnou čarou 2 100 kilometrů vzdálený Vancouver v Kanadě. Díky Aljašské dálnici (Alaska Highway) můžete autem do Anchorage dojít odkudkoliv ze Severní Ameriky. Vlakem je pak zajištěno spojení s městem Fairbanks. Nachází se zde mezinárodní letiště Ted Stevens Anchorage International Airport, které je třetím nejvytíženějším světovým letištěm, pokud jde o nákladní dopravu.

Anchorage je jen krok do divočiny. Rozkládá se mezi rameny Cookova zálivu a při úpatí pohoří Chugach Mountains. Kolem města se tak rozprostírá doslova pohádková země a lidmi nedotčená divočina. Důkazem toho je, že se nezřídka přímo ve městě, nebo v jeho bezprostředním okolí, můžete setkat s medvědem grizzly, losem či jiným severským zvířetem.

Anchorage není tak masovou destinací jako New York či Los Angeles a jeho krásy lákají spíše dobrodružnější povahy. Levné letenky do Anchorage si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Jelikož přímý let na Aljašku z našich končin neexistuje, budete muset letět minimálně s jedním či dvěma přestupy. Průměrná délka letu i s přestupem je přibližně devatenáct hodin. Velmi pohodlné spojení nabízí společnost Lufthansa a Condor s přestupem ve Frankfurtu a odletem z Prahy, případně Austrian a United Airlines z Vídně s jedním přestupem v Chicagu. Češi létají na Aljašku společnostmi KLM, Delta, United, Austrian a Lufthansa.

Montreal

Druhé největší město Kanady a americká Paříž. Tak lze ve zkratce popsat metropoli Montreal. Místo, kde se kostely z 19. století prolínají s moderními mrakodrapy a místo, kde je asi nejvíce cyklistických stezek na světě. Ne nadarmo se říká, že je to nejlepší místo pro život. Je zajímavé i tím, že leží na rozsáhlém ostrově a soutoku dvou řek, Ottawy a řeky Sv. Vavřince. A proč ta Paříž? Jde o francouzskou provincii, takže francouzštinu zde uslyšíte častěji, než byste si mysleli.

Chcete-li poznat skutečnou Kanadu, pak byste neměli v žádném případě zapomenout ani právě na zmíněný Montreal. Jde totiž o město, které vám má co nabídnout. Montreal představuje druhé největší kanadské město s rozlohou téměř 500 kilometrů čtverečních a leží na montrealském ostrově při soutoku řeky Ottawy a řeky Sv. Vavřince. Patří do provincie Québec. Počet obyvatel dosahuje téměř dva miliony.

Mezi nejkrásnější části patří staré město, zvané Old Montréal, je považováno právem za historické centrum. Zde je k dispozici mnoho zajímavostí, například starý Montrealský přístav. Můžete si zde půjčit kolo a projet se po nábřeží. Za zmínku stojí i návštěva zdejšího muzea, které vám řekne něco o minulosti města.

Navštivte také Hotel de Ville, to je jméno pro architektonickou stavbu montrealské radnice, kterou byste určitě měli vidět. Další dominantou staré čtvrti je gotická bazilika Notre-Dame.

Montréal je však také moderním městem, o tom se můžete přesvědčit v tzv. Novém městě, zde můžete obdivovat velké množství mrakodrapů. Pokud máte rádi nakupování, pak doporučujeme návštěvu rozlehlého podzemního nákupního centra s více než tisícovkou obchodů, které jsou situovány do "podzemního města", což je jakýsi labyrint obchůdků a kiosků. Ve městě je obrovské množství kostelů, což svědčí o vyznání obyvatel.

Montréal je městem festivalů a to ať už těch hudebních, které mapují nejrůznější žánry, tak i například filmových. Montreal Fireworks Festival je pak vůbec nejznámější Montrealský festival ohňostrojů - nádherná a jedinečná show, která nemá obdoby.

Pokud patříte mezi sportovní fajnšmekry, navštivte hokejový stadion týmu NHL Montreal Canadians (ideálně na regulérní zápas ligy NHL) a fanouškům motoristického sportu doporučujeme navštívit okruh, kde se jednou ročně jezdí i Formule 1.

Montreal začínají objevovat i Češi. Levné letenky do Montrealu nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Přímý let do Montrealu trvá přibližně 9 hodin. Levné lety však lze rezervovat s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Montrealu se společnostmi, Air France, KLM, Delta, SWISS, Air Canada či Lufthansa. Z našich končin se do Montrealu nejčastěji létá na Mezinárodní letiště Pierra Elliotta Trudeau (YUL).

Toronto

Toronto kopíruje až 43 kilometrů pobřeží kanadsko-amerického jezera Ontario. Městské pobřežní panoramatu kraluje kdysi nejvyšší věž světa CN Tower, která poskytuje překrásný výhled na jezero. Ve městě plném promenád, pláží a parků vás překvapí obrovská směs kultur.

Více než polovina obyvatel Toronta se totiž narodila mimo území Kanady. Ti zde však žijí ve vzácné harmonii, která řadí město mezi ty nejbezpečnější a nejčistší metropole celého světa. Mimořádně přátelští domácí obyvatelé, množství prvotřídních restaurací, skvělé nákupní možnosti a nedaleké dech beroucí Niagarské vodopády - Toronto je místo, které se skutečně vyplatí vidět.

Toronto začínají objevovat i Češi. Levné letenky do Toronta nejčastěji koupíte z Prahy či Vídně. Průměrná délka přímého letu je přibližně 9 a půl hodiny. Přímý let do Toronta provozuje letecká společnost Austrian Airlines, Lufthansa a Air Canada. Levné lety však budou obvykle s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Toronta se společnostmi Turkish Airlines, Air France, Air Berlin, LOT, Lufthansa, KLM Royal Dutch Airlines, TAP Air Portugal, Delta Airlines a Brussels Airlines.

Vancouver

Na světě zřejmě ani není velkoměsto, které by krásu divokého Pacifiku a vysokých hor skloubilo tak specificky a velkolepě, jako Vancouver. Nejdůležitější metropole Britské Kolumbie je díky své unikátní poloze výchozím bodem pro lyžaře, surfaře, turisty a všechny milovníky přírody, které doslova fascinuje rozsáhlost a neporušenost kanadské divočiny. Pro Evropany je kanadská krajina velmi blízká a zejména lesnaté ostrovy pobřeží Tichého oceánu jakoby z oka vypadly skandinávské scenérii. A přesto je toto místo na druhé straně zeměkoule zcela jedinečné a návštěvníci nejednou odcházejí s pocitem, že se tak daleko po čase opět vrátí.

Vancouver se každoročně umísťuje v žebříčcích nejpříznivějších míst pro život. A má na to právo. Jako nejteplejší kanadské město nezápasí s návaly sněhu tak moc, jako například velká města východního pobřeží a příjemné klima stále láká nové turisty, ale i migrující především z Asie. Mrakodrapy jsou obrostlé zelení a známý Stanley Park vybízí k nekonečným procházkám. Prstenec hor kolem města a nepříliš vzdálené Rocky Mountains se slavnými národními parky umožňují zájemcům využít Vancouver jako ideální základnu pro nejrůznější výlety.

Vancouver má však i výhodu, že za vysokými horami nemusí milovník pěší turistiky jezdit daleko. Zhruba hodinu cesty od města se nad azurově modrým fjordem tyčí jeden z nejpopulárnějších turistických vrcholů The Cheff.

Vancouver začínají objevovat i Češi. Levné letenky do Vancouveru nejčastěji koupíte Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. Levné lety si však obvykle můžete rezervovat s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Vancouveru se společnostmi, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa. Z našich končin se do Vancouveru nejčastěji létá na mezinárodní letiště (YVR) na ostrově Sea Island v Britské Kolumbii v Kanadě, asi 12 kilometrů od vancouverského Downtownu.

Calgary

Calgary je největším městem provincie Alberta a zároveň třetím největším v celé Kanadě. Leží na na jihu až jihozápadě provincie v oblasti mezi Skalnatými vrchy vzdálenými asi 80 km a prériemi dále východ. Vzdálenost od hlavního města Alberty Edmontonu je zhruba 300 km na sever.

Calgary má téměř milion obyvatel a je jedno z nejrychleji rostoucích kanadských měst. Pojmenované je podle jedné ze zátok s názvem Calgary Bay na skotském ostrově Mull. Ve starokeltštině znamená v překladu "travnatá pláž". Ekonomika města a přilehlé oblasti je založena především na ropném průmyslu. Z dalších odvětví je pak určitě významný cestovní ruch, protože město ročně navštíví přibližně až pět milionů turistů.

Chcete pohled na město z ptačí perspektivy? Pokud ano, tak toto umožňuje vyhlídková věž Calgary Tower, která je vysoká 191 m a za dobrého počasí uvidíte i zasněžené vrcholky Skalistých hor. Ve výšce 155 metrů je umístěná restaurace, jejíž zajímavostí je to, že se jedná o restauraci otočnou.

Jen pár kroků od Calgary Tower najdete Olympic Plaza. Právě zde probíhalo slavnostní předávání medailí v roce 1988, kdy město Calgary hostilo zimní olympijské hry.

Calgary sice není tak populární jako Toronto nebo Vancouver, ale už ho začínají objevovat i Češi. Levné letenky do Calgary nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. Levné lety si však obvykle můžete rezervovat s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Calgary se společnostmi, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa. Z našich končin se do Calgary létá na mezinárodní letiště (YYC), původně nazývané Letiště McCall, v provincii Alberta v Kanadě a přilehlého regionu Calgary.

Edmonton

Edmonton je hlavním městem kanadské provincie Alberta, leží v její centrální části zhruba 300 kilometrů od města Calgary. Je to sice rozlehlé město, ale není tolik lidnaté, a proto se zde dobře daří zejména zemědělcům. Hned po Calgary představuje Edmonton druhé největší město Alberty.

Díky více než 30 pravidelně konaným festivalům je město známé jako "kanadské město festivalů". A potěší ještě jedna zajímavost: Edmonton je jedním z nejslunečnějších míst Kanady s průměrem 2300 hodin slunečního svitu za rok.

Na své si přijdou i milovníci nakupování. V Edmontonu najdete největší obchodní centrum v Severní Americe – West Edmonton Mall, které zabírá plochu 490 000 m2. Nachází se zde nejen více než 800 obchodů, ale i řadu dalších atrakcí jako například obrovský aquapark World Waterpark, kluziště, casino, fun park Galaxyland, divadlo, zrcadlová síň a řadu dalších zajímavých míst.

Jak se přepravovat po městě? Městskou hromadnou dopravu obsluhuje Edmonton Transit Service (ETS). Můžete se přepravovat autobusem, trolejbusem nebo nadzemkou LRT. Jednorázové jízdné stojí 3,25 CAD, za Day Pass zaplatíte 9,50 CAD a měsíční jízdné je za 94,25 CAD.

Nevynechejte ani Edmonton Valley Zoo. Je otevřena od roku 1959. Nachází se u břehu řeky North Saskatchewan a je domovem pro cca 350 zvířat od tuleňů, přes červené pandy a lemury až po sněžné sovy a polární lišky.

Fort Edmonton Park je zase 64 hektarový park podél údolí řeky. Představuje velké živé muzeum. Zahrnuje ukázky historických staveb reprezentujících historii Edmontonu. Během léta se zde můžete setkat postavami v historických kostýmech a vidět řadu tematických představení.

Edmonton je domovem slavného hokejového klubu Edmonton Oilers, který hraje severoamerickou NHL. Kdysi tu hrával i slavný Wayne Gretzky, nejlegendárnější hokejista všech dob!

Edmonton sice není tak populární jako Toronto, či Vancouver, ale už ho začínají objevovat i Češi. Levné letenky do Edmontonu nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. Levné lety si však obvykle můžete rezervovat s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Edmontonu se společnostmi, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa.

V Edmontonu se nacházejí dvě letiště: Edmonton International Airport (YEG) a Edmonton City Centre (Blatchford Field) Airport. Pokud budete mít letenku do Edmontonu, dobře se ujistěte, na jaké letiště budete přilétat. Vzhledem k mezinárodnímu spojení z Evropy lze počítat s Edmonton International Airport,

Quebec

Město Quebec leží v jihovýchodní části stejnojmenné provincie na severním břehu řeky Svatého Vavřince kousek od soutoku s řekou St. Charles River.

Dejme si na úvod pár zajímavostí, který vám lépe přiblíží toto nádherné město. Složení populace podle mateřského jazyka mluví za vše: 95 % francouzština a 1,5 % angličtina. Zhruba 2/3 obyvatelstva fungují dvojjazyčně. Zajímavé také je, že 90 % populace je římskokatolického vyznání.

Quebec City má nejstarší vzdělávací instituci pro ženy v celé Severní Americe v klášteře Ursulines. Staré město je od roku 1985 na Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Město navštíví ročně přes 4,5 milionu turistů, z toho je 3,5 milionu domácích a více než 1 milion ze zahraničí (ze 75 států světa). Turisté přinesou ročně téměř 1,5 miliardy kanadských dolarů.

Co je zapotřebí vidět v Quebecu? Pokud sjedete na ulici Avenue Honore Mercier, uvidíte budovu parlamentu provincie Quebec - nejdůležitější historickou stavbu ve městě, která byla postavena v roce 1886 poté, když původní budova vyhořela tři roky předtím.

Na druhé straně silnice, po které jste přišli, si můžete všimnout hradeb, které se táhnou kolem historického centra v celkové délce 1,6 km. Tvoří tak opevněné město, jediné svého druhu v Severní Americe na sever od Mexika. Hned v tomto místě je jedna z bran, kterou se dá do vnitřního města vejít.

Pokud ale vyjdete na kopeček před vámi, ocitnete se na Plains of Abraham, tedy v místě, kde se odehrála sice krátká, ale důležitá bitva mezi armádami Francie a Anglie o nadvládu nad celou Severní Amerikou v září roku 1759.

Nevynechejte vyhlídku na Cape Diamond, odkud se po dřevěných schodech a promenádě Promenade des Gouverneurs dostanete až k Dufferin Terrace u hotelu Chateau Frontenac.

Quebec je potřeba i ochutnat. Jen těžko zvládnete za krátkou návštěvu absolvovat úplně všechno. Je tu však mnoho restaurací a kavárniček, které doslova vybízejí k tomu, abyste si sedli a kochali se pohledem na všechny ty krásy kolem.

Quebec sice není tak populární jako Toronto, či Vancouver, ale objevují ho i Češi. Levné letenky do Quebecu nejčastěji koupíte z Prahy a Vídně. Levné lety však obvykle můžete rezervovat s jedním, případně dvěma přestupy. Češi nejčastěji létají do Quebecu se společnostmi, Air Canada, Air France, KLM, Delta, SWISS či Lufthansa.

Mexico City

Chcete zažít skutečné Mexiko? V tom případě se vydejte přímo do jeho srdce. S rozlohou více než 1 500 m2 se Mexico City řadí k největším městům na světě. Najdete zde obrovské množství památek, skvělou kulinářskou scénu a mimo to zde žije jedna pětina celkového obyvatelstva Mexica, tedy kolem 25 milionů lidí.

Zemi Mayů a Aztéků dominuje jedno z největších měst světa. Rušná metropole nabízí atraktivní koktejl nesčetných historických památek a luxusních moderních částí.

Mexico City je skutečným gigantem nejen počtem obyvatel, ale i prastarou metropolitní tradicí. Mezi největší světová města patřilo již v dobách aztécké říše, tehdy pod jménem Tenochtitlán. Španělé ho dobyli a srovnali se zemí pouhých třicet let po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Vzápětí však město znovu obnovili. Řada památek z této doby se zachoval dodnes.

Moderní budovy vyrostly především podél 12 kilometrů dlouhé obchodní třídy Paseo de la Reforma (obdoba pařížské Champs-Élysées). Zde se k nebi tyčí slavná Socha anděla, památník mexické nezávislosti.

Centrální náměstí Plaza de la Constitución je známé spíše pod přezdívkou El Zócalo. Alternativní název vzešel od památníku, který zde měl být v polovině 19. století postaven jako připomínka mexické nezávislosti. Realizace však pokulhávala. Podařilo se vybudovat pouze podstavec, tedy "sokl" (ve španělštině Zócalo). Dnes už tam však není ani ten.

El Zócalo Španělé vybudovali na ruinách samého srdce Tenochtitlánu ve snaze smazat vzpomínky na bývalou slávu Aztéků. V blízkosti jsou soustředěny všechny podstatné historické skvosty spojené s nejvyšší duchovní i světskou mocí. Náměstí dominuje bohatě zdobená metropolitní katedrála. Vláda i prezident Mexika dodnes úřadují v přilehlém Palacio Nacional.

Sháníte levnou letenku do Mexica City? Rezervovat letenky si můžete z Prahy i Vídně. Přímý let do Mexika z našich končin neexistuje. Velmi komfortně však lze letět s jedním přestupem s aerolinkami Eurowings, Condor, Aeromexico, Iberia, Air France, SWISS, Air Canada, Austrian Airlines či British Airways. Průměrná délka letu je 15 hodin.

Cancún

Cancún je nejluxusnější letovisko Mexika. Je o relaxaci, válení se na pláži, opalování se a tequille. Pokud toužíte po krásném počasí a dokonalém odpočinku na neskutečných plážích, asi nenajdete lepší místo. Pláž je život. Tímto mottem se řídí místní, kteří se na pláži probouzejí, živí je, a kteří zde tráví i volné chvíle po práci. A opravdu, pláž je přesně ta věc, pro kterou se sem cestuje.

Zatímco pláže jsou zde čistě okupované lidmi, místní korálové útesy již mají zcela jiné panovníky. Cancún je rozhodně místem, kam se vyplatí vzít si šnorchl, nebo si zaplatit potápěčský kurz. Kromě širokého spektra pestrobarevných ryb Vás s otevřenou náručí přivítají i ohrožené druhy mořských želv, rejnoka a majestátní žraloci citrónoví.

Cancún je pro všechny, kteří nevědí, co chtějí. Pizza, těstoviny, španělská paella, americké hamburgery, čerstvé ryby, indické kari, luxusní sushi. Vše, na co si Vaše mysl pomyslí, zde také najde, a to v obdivuhodné kvalitě. Ať už se rozhodnete pro večeři v pětihvězdičkovém hotelu nebo drobnou svačinu v pouličním mexickém stánku, budete mít pocit, že to pro Vás uvařil michelinský šéfkuchař. Navíc v některém z těch hotelů to bude dokonce pravda, protože Mexičané k sobě na Yucatan dokázali nalákat nejlepší kuchaře z celého světa.

Zatímco nás v zimě trápí třeskutá zima a třeseme se v mínusových teplotách, Cancún se obzvlášť v době od prosince do ledna může pyšnit třicetistupňovými vedry. Jsou si toho vědomi i všichni Američané, a proto sem na jaře pravidelně jezdí ohřívat své ztuhlé kosti. A ano, samozřejmě i oslavit jarní prázdniny, které všichni známe pod pojmem Spring Break.

Žádný seznam přesvědčující o nutnosti návštěvy Cancúnu by nemohl být kompletní bez zmínění prvotřídních ubytovacích zařízení a resortů. Právě zde můžete vybírat ze stovek různých hotelů, které Vás budou lákat svými službami, designem, butiky a soukromými plážemi.

Díky rychlému rozmachu se jedná o turisticky nejrozvinutější lokalitu v celém Mexiku, a co víc, dokonce i o tu zcela nejbezpečnější v celé zemi. Kluby se předhánějí v tom, aby Vás omámily svými lahodnými drinky a super hudbou. Tak co, kolik zvládnete slavné tequilly za jeden večer? Nebo máte raději chuť na kvalitní karibský rum?

Samozřejmě je nutné zmínit i bohatou historii, kterou poloostrov Yucatan návštěvníkům nabízí. Jen málo destinací na světě umožňuje získat bronzovou pokožku tak blízko starověkým ruinám a dva tisíce let starým chrámem.

Nejbližší je Cancúnu rozlehlý komplex nazýván Chichen Itza, se svými terasovitými monolity a malými ruinami v městečku Tulum. Za proslulou mayskou kulturou Vás zavezou snad všechny turistické agentury ve městě, takže se nemusíte bát, že byste si tento jednodenní výlet museli rezervovat dlouho dopředu.

Hledáte levnou letenku do Cancúnu? Rezervovat letenky si můžete z Prahy a Vídně. Přímý let do Mexika z našich končin neexistuje. Velmi komfortně však lze letět s jedním přestupem s aerolinkami Eurowings, Condor, Air France, SWISS, Air Canada, Austrian Airlines či British Airways. Letiště Cancún se nachází přibližně 14 kilometrů od města Cancún. Průměrná délka letu je 15 hodin.

Havana

Romantické a velkolepé město a jedna z nejkrásnějších metropolí světa. Tak jsme si zapamatovali největší kubánské město, Havanu. Přiláká Vás především nezaměnitelnou atmosférou, historií dýchající na každém rohu, hudbou, tancem, architekturou a velmi přátelskými lidmi. Dvoumilionové město jednoho z posledních komunistických režimů na světě je i mezi Čechy velmi oblíbenou dovolenkovou destinací. Je zde vše, co od dovolené v Karibiku očekáváte. Nádherné pláže, fascinující historie, doutníky, rum a salsa.

Nemusíte být ani historik na to, abyste chápali, že dějiny Kuby jsou bohaté a svérázné. Ostrov, který byl objeven Kryštofem Kolumbem, dějiště španělsko-americké války, Che Guevara, Kubánská revoluce, socialismus a vláda Fidela Castra. Toho je jen málo pojmů, které definují bohatou historii jedné z nejvýznamnějších zemí, které ovlivnily Studenou válku. Historie Kubě dodává punc jedinečnosti a neopakovatelné atmosféry.

Kuba je domovem mnoha slavných rumů, jejichž kvalitu zná celý svět. Kvůli jejich aroma a chuti se nechal omámit i slavný milovník rumu a spisovatel Ernest Heminqway, který si zvykl rum pít v drinku daiquiri nebo jen čistý. Kvalitní tmavý mok zrající v dubových sudech zanechá v každém člověku, který někdy navštívil toto magické místo, nezaměnitelnou atmosféru každého večera.

Havana je nepochybně jednou z nejnavštěvovanějších destinací Karibiku. To samozřejmě dobře vědí i cestující z České republiky, pro které je již roky mimořádně oblíbenou destinací. Levné letenky do Havany se objevují zejména z Prahy a Vídně. Přímý let z Vídně zajišťuje letecká společnost Austrian Airlines. S jedním přestupem lze komfortně létat zejména s aerolinkami Air France, KLM, Air Canada Airways, Aeroflot, British Airways, SWISS či Iberia. Průměrná délka letu do Havany je 13 hodin.

Varadero

Nejkrásnější pláž Kuby na osm písmen? Nepochybně Varadero. Rozprostírá se na šestnácti kilometrech pobřeží a mezi její největší lákadla patří kombinace jemného bílého, korálového písku, čirého karibského moře a hřejivého slunce. Skvělá volba i pro fanoušky šnorchlování, potápění a vodních sportů.

Kuba je zastaralá, ale přece krásná s neuvěřitelnou atmosférou. Je to země s nevysvětlitelným šarmem. Je jako princ v kabátě chudého člověka. Za stěnami zchátralých budov jsou zlaté lustry, při starém rozpadlém bufetu je dokonalá pláž. Rozdíly na Kubě dělají tuto destinaci neuvěřitelně zajímavou.

Kuba, stíhána ekonomickým embargem, je ve zvláštním časoprostoru, ve kterém se zastavil čas. V této zemi zapomeňte na samozřejmosti života na západě, těšte se z každodenních maličkostí a užívejte si život na kubánský způsob. Kdyby byla Kuba kniha, byla by jako román Ulysses od Jamese Joyce, nesnadno zpracovatelná, vážně nepochopená, ale navzdory všemu to je klasika.

Kubánská hudba a kubánský tanec je něco, co na vás bude číhat za každým rohem této slunečné země. Kubánci mají nezaměnitelný temperament a nebojí se ho použít a vyzvat vás do tance byť na ulici uprostřed dne. Tak hlavně neodmítejte!

Co má společného Kuba s prasaty? Na první pohled nic. Když se vydáte na zátoku nazvanou Bahía de Cochinos, zjistíte, že se v překladu jedná o Zátoku sviní, která se do dějin zapsala slavnou invazí vzbouřenců proti Fidelu Castrovi. Dokonalou pláž pokrytá bílý písek s azurově čistou vodou.

Varadero je nepochybně jednou z nejnavštěvovanějších destinací Karibiku. To dobře vědí i cestující z ČR, pro které je roky mimořádně oblíbenou plážovou destinací. Levné letenky do Varadera se objevují zejména z Vídně, ale i Prahy. Přímý let z Vídně zajišťuje letecká společnost Condor. S jedním přestupem lze komfortně létat s aerolinkami Eurowings, Lufthansa či Air Canada. Průměrná délka letu do Varadera je 14 hodin.

Aruba

Patnáct kilometrů od severního pobřeží Venezuely najdete maličký ostrov o rozloze 179 kilometrů čtverečních. Ano přesně tam, v exotickém Karibiku, existuje nádherné místo, kde je celý rok příjemných 27-30 stupňů Celsia a počasí téměř úplně bez srážek. Ten zázračný ostrůvek se jmenuje Aruba a milují ho zejména potápěči, vyznavači golfu a všichni ti, kteří hledají dokonalé pláže. A je velmi pravděpodobně, že si ho zamilujete i vy a to hned na první pohled.

Ostrov byl objeven v roce 1499 Španěly. Aruba se v polovině 17. století stala, po španělské nadvládě, společně s blízkými ostrovy nizozemskou kolonií. Až roku 1986 se od "Nizozemských Antil" odtrhla a získala statut zámořského území s vnitřní autonomií. V 19. století proběhla na ostrově zlatá horečka. Holandskou královnu zde zastupuje guvernér.

Ostrov je 30 km dlouhý a 9 km široký a je plný nádherných dlouhých pláží s jemným pískem, blankytně modrým mořem, korálovými útesy a úchvatnou flórou a faunou, která je zde zastoupena vysokými kaktusy, kokosovými palmami a rostou zde posvátné stromy Divi Divi.

Na jižním a západním pobřeží se táhnou kilometrové bílé písečné pláže, které patří mezi nejkrásnější na světě. Dovolená na Arubě poskytuje vedle lenošení na plážích možnost neomezené zábavy. Je tu nespočet restaurací, kaváren, karibských barů, kasin a obchodů a obrovská nabídka sportovního vyžití jako windsurfing, potápění, šnorchlování, vodní lyžování nebo osmnáctijamkové golfové hřiště světové kvality.

Aruba nabízí famózní exotickou dovolenou v nádherném prostředí. To dobře vědí i cestující z ČR, kteří ji za poslední roky postupně objevují. Levné letenky na Arubu se objevují zejména z Vídně, ale i Prahy. Přímý let na Arubu z našich končin neexistuje. S jedním přestupem lze komfortně létat s KLM, Air France, American Airlines, Delta či United. Průměrná délka letu na Arubu je 15 hodin.

Guadeloupe

V tyrkysových vodách Karibiku jsou kromě populární Kuby nebo Portorika další ostrovy, kde se dovolená stane nezapomenutelným zážitkem v ráji. Karibské ostrovy - to jsou pláže s jemným pískem a hory zarostlé hustým pralesem, kde občas vykukuje i činná sopka. Přesně takový je i ostrov Guadeloupe.

První zážitek z dovolené na Guadeloupe začíná již v letadle. Při přistávání totiž zahlédnete tento karibský ostrov z ptačí perspektivy a naplno oceníte hory prorostlé bujnou vegetací a tyrkysovou vodu podél bílých pláží.

Z výšky vypadá Guadeloupe jako zelený motýl. Jeho západní křídlo, které je i větší, zdobí aktivní sopka La Soufriére, jejíž okolí je chráněno jako národní park. Druhé křídlo není tak hornaté a místo vrcholků ho zdobí spíše plantáže banánů a ananasů. Přestože si většina lidí myslí, že ananas má domov na Havaji, tak právě Guadeloupe je místem, kde ho poprvé ochutnal Kryštof Kolumbus.

Lékařské služby jsou po celém ostrově na úrovni Francie a úředním jazykem je samozřejmě francouzština. V turistických oblastech je běžná ale i němčina a angličtina.

Guadeloupe je zámořským regionem Francie, což s sebou přináší několik výhod. S Francií ho například spojují přímé lety a pro vstup na něj platí benevolentnější podmínky, stejně to je při vstupu do zemí Evropské unie. Není třeba vyřizovat žádná víza ani povinná očkování. Výhodou je i měna, kterou se na ostrově platí - je jí totiž euro.

Za francouzským šarmem pod palmami míří do letoviska Gosier každoročně turisté z Ameriky i Evropy. Často sem zavítají také gurmáni, které láká vůně vynikající kreolské kuchyně nebo místní rum. Z vesničky, kde se život obyvatel točil kolem pěstování kakaa, kávy nebo bavlny se stalo největší letovisko na Guadeloupe a obyvatelé se nyní plně soustředí na spokojenost turistů.

Ti zde mohou střídat odpočinek pod rozpáleným sluncem s relaxem ve stínu palem nebo různé druhy vodních i pozemních sportů.

Guadeloupe nabízí zázemí i pro aktivní dovolenou. V hotelech střední a vyšší kategorie je samozřejmostí vybavení pro bezmotorové i motorové vodní sporty. Zaplněné jsou také tenisové kurty nebo osmnáctijamková golfová hřiště. Populární atrakcí je jako všude v Karibiku potápění a šnorchlování v průzračných vodách, které je zajímavým zpestřením pobytu. Výlet po ostrovních krásách a panoramat lze uspořádat i ve vypůjčeném autě - připravte si ale mezinárodní řidičský průkaz a embosovanou platební kartu.

Guadeloupe je jednou z nejnavštěvovanějších destinací Karibiku. To dobře ví i cestující z České republiky, pro něž je stále více oblíbenou destinací. Levné letenky na Guadeloupe se objevují zejména z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Air France, KLM a Austrian Airlines s jedním přestupem v Paříži. Průměrná délka letu na Guadeloupe je 15 hodin. Mezinárodní letiště se nachází ve městě Pointe-à-Pitre (PTP).

Fort-de-France

"Nikdy jsem nic krásnějšího neviděl." - řekl Kryštof Kolumbus, když se zde v roce 1502 vylodil. Nám Martinik připadá jako ostrov, který byl stvořen pro dokonalou dovolenou. Po vulkanické aktivitě zde zůstaly sopečné hory, které lemují celé pobřeží, a pod kterými se ukrývají krásné a fotogenické pláže Malých Antil, díky kolonizátorům cítit všude Francie a ve vzduchu všude visí "La vie est belle!"

Ostrov květin, jak ho domácí nazývají, uspokojí i ty nejnáročnější rekreanty. Je jako kapka francouzského šarmu uprostřed Karibského moře. Pobřeží Vám zčásti může připomínat spíše Francouzskou riviéru, ale nenechte se splést. Martinik je koktejlem živelnosti, francouzské elegance a je plný tropických chutí a vůní. A když se podíváte na řádky níže, pochopíte, že je absolutně jedinečný.

Martinik je součástí tzv. Francouzských Antil. Svým zřízením a kulturou mají blíže k Evropě než ke Karibiku, ale takové pláže byste v Evropě hledali marně. A má to všechno ještě jednu velkou výhodu.

Kromě skvělých pláží je Martinik známý pro svou špičkovou gastronomií. Možná na tom mají podíl právě Francouzi, ale vězte, že když ochutnáte místní ryby, Antilské curry colombo, mořské plody, bude Vám ke štěstí chybět už jen doušek sladkého a vyzrálého rumu. Vuali! Jste v Karibiku a na ostrově, který se proslavil nejlepším rumem široko daleko, tak si ho dopřejte. Téměř vůbec ho nevyvážejí, a pokud už přece do světa putuje, tak jen v limitovaných edicích.

Martinik je jednou z nejnavštěvovanějších destinací Karibiku. To dobře vědí i cestující z České republiky, pro něž je stále více oblíbenou destinací. Levné letenky na Martinik se objevují zejména z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Air France, KLM a Austrian Airlines s jedním přestupem v Paříži. Průměrná délka letu na Martinik je 15 hodin. Mezinárodní letiště (Martinique Aimé Césaire International Airport) se nachází ve městě Fort-de-France (FDF)

Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)
Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)