Skip to main content

Levné letenky Asie

Akční letenky do Americké Samoi

TOP města v Americké Samoi

Bangkok

Hlavní město Thajska, Bangkok (oficiálně Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit), je výkladní skříní Asie. Leží na východním břehu řeky Chao Phraya, která v něm vytváří celou síť kanálů. Právě kvůli nim si vysloužil přezdívku Benátky východu. Moderní a možná trochu chaotické město pulzuje neopakovatelnou směsí vůni a chutí. Mnozí ho proto právem považují za gastronomické nebe. Přestože je tvořen až 50 čtvrtěmi, za nejvýznamnější městské části se považují: backpackersky Khao San Road, noblesní Bangkok Riverside, kosmopolitní Sukhumvit, přírodou dýchající Silom, módní Siam, nákupní ráj Pratunam a rušná čínská čtvrť (Chinatown).

Tuto asijskou metropoli mají stále více v oblibě i Češi. Levné letenky do Bangkoku nejčastěji koupíte z Vídně (Turkish Airlines, Emirates) a Prahy (Air France, Air Berlin, Turkish Airlines). Délka letu je přibližně 14 až 19 hodin, obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. Přímý let do Bangkoku provozuje letecká společnost Austrian Airlines z Vídně a trvá 10 hodin. Hlavní letiště v Bangkoku je Suvarnabhumi International Airport. Z tohoto letiště můžete snadno odletět do druhého největšího thajského města Chaing Mai, exotické provincie Krabi a na slavné ostrovy Koh Samui či Phuket. Lety do těchto destinací jsou přímé a trvají v rozmezí hodiny do hodiny a půl. Uvažujete o dovolené v známé potápěčské destinaci Pattaya? Nemusíte řešit extra letenku. Z Bangkoku se sem dostanete autobusem do 2 hodin.

Phuket

Phuket. Při vyslovení tohoto slovíčka nás zahřejí sluneční paprsky, slyšíme šum moře a praští nás horký thajský vzduch. Na tomto nádherném ostrově jsme strávili zhruba týden. Program jsme naplánovali tak pečlivě, abychom viděli vše, co dělá z tohoto místa dovolenkový ráj.

Mysleli jsme si, že to proto ho přezdívají perlou Andamanského moře, ale později jsme zjistili, že odsud kdysi vyváželi nejvíce perel široko daleko. Ale zpět k Phuketu. Je to překrásný ostrov, a pokud chcete zažít to nejkrásnější, co Thajsko nabízí, určitě byste ho neměli vynechat.

Phuket je exotický ostrov ležící jihozápadně od pobřeží Thajska. Je největším thajským ostrovem a zároveň jediným ostrovem, který je také provincií. A ne jakoukoliv, ale rovnou tou nejbohatší v zemi. Phuket je zároveň jedna z nejnavštěvovanějších oblastí jihovýchodní Asie, ale nenechte se odradit - stále si zachovává svůj šarm, nádherné pláže a krásné azurové moře. Phuket Vás prostě nezklame. Doporučujeme Vám se podívat na článek 15 důvodů, proč je Phuket dovolenkový ráj.

Phuket je každoročně velmi oblíbenou destinací Čechů. Levné letenky na Phuket si můžete rezervovat zejména z Prahy a Vídně. Přímý let na ostrov z našich končin neexistuje, avšak letět můžete velmi komfortně s jedním přestupem aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, Turkish Airlines, EVA Air či Aeroflot. Let trvá i s krátkým přestupem přibližně třináct hodin.

Phuket má druhé největší letiště v Thajsku a spojuje populárně turistický ostrov se světem. I s místy jako Bangkok, Chiang Mai, Ko Samui, Pattaya, malajským Kuala Lumpur, Singapurem a brzy například i s Macau.

Letiště ročně vyřídí kolem 16 milionů pasažérů. Obrovský nápor turistů a problémy s parkováním si před časem vyžádaly otevření nového terminálu. Phuket International Airport, mezinárodní terminál, přistavěli hned vedle starého, který dnes slouží vnitrostátním letům.

Koh Samui

Koh Samui nebo v překladu kokosový ostrov s rozlohou téměř 230 kilometrů čtverečních je jedním z nejvychytanějších míst v Thajsku, které má i vlastní mezinárodní letiště. Asi nejvíce ho vystihuje věta ze soundtracku k filmu Pláž - Trust me, IT'S a paradise! Je to zkrátka ráj. Nachází se u východního pobřeží a je obklopený přibližně 60 dalšími ostrovy a ostrůvky. Ostrov je plný nádherných pláží, perfektního jídla, bouřlivého nočního života a všeho toho dobrého, co charakterizuje Thajsko.

Hned po příletu na ostrov vás obklopí příjemné teplo a dokonale vlhký vzduch. Už jen samotná letištní hala vypadá jako 4 * hotel uprostřed džungle vyrobený z bambusu. Nejlepší na tomto ostrově je, že vůbec nezáleží na tom, na které místo si pro svoji dovolenou vyberete. Pokud budete chtít být v centru všeho, nejrušnější je pláž Chaweng plná krásných resortů a skvělých restaurací, ale těch je vlastně plný ostrov.

Nezůstávejte na jedné pláži. Dejte si závazek, že každý den navštívíte jinou. Na Koh Samui jsou jich desítky a každá je něčím výjimečná. Jsou písčité, velkolepé, lemují je kokosové palmy, některé jsou tiché, jiné zase plné života. Tyto pláže doporučujeme všemi deseti: Chaweng, Lamai, Choeng Mon, Thongtakian, Maenam, Lipa Noi a Bophut. A chcete vědět pár takových, které vypadají super a nejsou až tak populární? Zkuste Silavadee, Kamalaya, Banyan Tree Samui a Coral Cove.

Celotělová masáž s výhledem na moře je něco, co si můžete dopřávat každý den. Cena za jednu 90-minutovou masáž je jen zlomek z toho, na co jsme zvyklí v Evropě. Masérky jsou zde velmi šikovné. Najdete je na každém rohu, všechny vás budou ochotně zdravit a nabízet vám nejlepší cenu. Tak si vyberte místo s výhledem na moře, tyto masáže vás dokonale zrelaxují a postaví na nohy i po těžké noci.

Dvanáct metrů vysokého Buddhy ze zlata si určitě nenechte ujít. Nachází se na ostrůvku Wat Phra Yai v severovýchodní části ostrova. Byl postaven v roce 1972 a nepochybně patří mezi největší atrakce tohoto ostrova. Jediné, co byste měli vědět, že na těchto místech je třeba chovat uctivě. Mniši žijící v klášterech jsou velmi klidní lidé a turisté na posvátných místech musí dodržovat jistá pravidla. Například nemít odhalená ramena, či šaty nad kolena. Určitě nevynechejte i 18 rukou sochu Shiva, kterou najdete poblíž Velkého Buddhy.

Koh Samui je jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Levné letenky na Koh Samui lze rezervovat zejména z Prahy a Vídně. Přímý let na ostrov z našich končin neexistuje, avšak letět lze velmi komfortně s jedním přestupem s aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, EVA Air či Austrian Airlines. Let trvá s krátkým přestupem přibližně třináct hodin.

Mezinárodní letiště Samui Airport je zážitek sám o sobě. Garantujeme vám, že hezčí jste ještě neviděli. Je nepřekonatelným unikátem. Fúzí všeho moderního a přírody. Už jen samotná letištní hala vypadá jako 4 * hotel uprostřed džungle vyrobený z bambusu.

Krabi

Jedna z nejkrásnějších provincií Thajska. Tak lze charakterizovat Krabi, místo, které ve volném překladu z thajštiny znamená: "V moři kamenů". Kouzlo těchto ostrovů neposkvrnila ani ničivá přílivová vlna v roce 2004. Krabi si zkrátka stále zachovává svůj šarm a vy si ho zamilujete. Kromě bílých pláží lemovaných parádní scenérií a jedinečnými skalními útvary nabízí ještě mnohem více.

V oblasti Krabi je přes 200 ostrovů. Některé jsou menší než váš obývací pokoj, na jiné se budete s úžasem a pokorou dívat a některé neuvidíte vůbec, protože je na ně zakázáno chodit. Pokud půjdete na Krabi, doporučujeme využít služeb některého z místních průvodců, půjčit si loď a projít jejich co nejvíce.

Nejlepší doba k návštěvě je mezi listopadem a dubnem, kdy jsou i vody v této oblasti obecně nejklidnější. Velmi populární atrakce je Four Islands Tour, kdy vás průvodce vezme lodí na čtyři ostrovy, jejichž název mnohé napoví: Turtle Island, Chicken Island, Tub Island a Mor Island.

Kdo by už neznal jedno z nejznámějších, ne-li úplně nejznámější místo v Thajsku - odkud se nechtěl vrátit ani samotný Leonardo DiCaprio v kultovním filmu Pláž. Právě od chvíle, kdy Krabi navštívili filmaři je Maya Beach nejnavštěvovanějším místem a je nemožné být na této pláži o samotě. Dáme vám však jednu super radu, pokud chcete zažít Phi Phi s co nejmenším počtem lidí. Vyrazte sem velmi brzy ráno, půjčte si loď či kanoe a budete mít lagunu téměř jen pro sebe. První lodě s turisty sem směřují až dopoledne.

Krabi je nepochybně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Levné letenky do thajské provincie Krabi lze rezervovat zejména z Prahy či Vídně.

Mezinárodní letiště Krabi je od města vzdáleno přibližně 11 kilometrů a slouží především k vnitrostátním lety. Terminál je na poměry letiště velký a velmi dobře udržovaný.

Další města
Pattaya

Chcete-li skutečně zažít modernější Thajsko, je Pattaya přímo pro vás. I zde naleznete pláže pro svou letní dovolenou. Zatímco co v samotném městě můžete využít služby jednoho z největších obchodních center v Asii, jen několik desítek minut dále můžete objevovat thajský venkov, díky kterému můžete získat jedinečný kontakt s místní příjemnou mentalitou. Pattaya mixuje thajskou dovolenou u moře s příchutí asijského velkoměsta.

Pattayu ve světě proslavil zejména sexturizmus, časem se toto místo rozšířilo o další druhy zábavy, takže dnes tu vedle vyhlášených nočních klubů najdete i atrakce, jako tygří zoo nebo různá bizarní muzea, kterých smysl budete hledat velmi dlouho.

V Pattayi je však všechno naopak. Noc je tu středem všeho dění. Za světla se sice odehrává mnoho kulturních akcí pro turisty, všechno to podstatné se ale odehrává, jakmile padne tma a zábava trvá poměrně dlouho. Spát se chodí tak kolem páté ráno. Tehdy totiž začíná neoficiální noční klid.

Se zábavnou špičkou totiž přichází i velký hluk, odevšad zní hudba, hlasitý smích, místy ohňostroj. O páté ráno ale skutečně nastává "ranní večerka" a klid vydrží až do deváté večer. Pak město pozvolna začíná opět ožívat, aby se zase v noci opět vyřádilo.

Na přelomu tisíciletí překonala Pattaya magickou hranici pěti milionů návštěvníků ročně. Pokud vezmeme v úvahu, že má město cca sto tisíc obyvatel, vyjde nám, že turistů se zde průměrně pohybuje asi tolik, jako místních. V sezóně jsou zkrátka domorodci v menšině.

Nejvíce to "žije" na Walking Street, což je ulice uprostřed asi kilometr dlouhé oblasti plné barů, restaurací a nočních klubů, kde si lze užít zábavu rozmanitého druhu včetně té nejvíce oblíbené.

Levné letenky do Pattaye můžete rezervovat zejména z Vídně a Prahy.

Přímý let z našich končin neexistuje, avšak letět lze velmi komfortně s jedním přestupem s aerolinkami Emirates, Thai Airways, EVA Air, Bangkok Airways či Qatar Airways. Průměrná délka letu je 17 hodin.

Dubaj

Dubaj. Už jen při vyslovení názvu tohoto města se nám ihned vybaví luxusní obchody, velkolepé mrakodrapy, přepychové hotely a tropické teploty. Ve městě jakým je Dubaj, je prakticky nemožné se nudit. Je ideální destinací jak pro mladé cestovatele, tak i pro rodiny s dětmi.

Pokud se bojíte, že jediné co v Dubaji můžete dělat je procházet se ve stínu výškových budov, jste na omylu. Vyberte se na nádhernou pláž Jumeirah nebo si zalyžujte na zasněženém svahu v obchodním centru, zatímco venku panují tropické teploty.

Nepromrhejte ani chvilku volného času a pokračujte na místní trhy se zlatem nebo kořením nebo se vydejte za nákupy do nákupního centra Dubai Mall. Poznejte Dubaj z ptačí perspektivy a dopravte se na nejvyšší mrakodrap na světě Burj Khalifa s úžasným výhledem na Perský záliv.

Pokud vás zajímá ta více tradiční stránka Dubaje, rozhodně nevynechejte plavbu lodí v zátoce Dubai Creek.

Dubaj je mimořádně oblíbená destinace Čechů. Levné letenky do Dubaje můžete rezervovat zejména z Prahy či Vídně. Přímý let trvá přibližně pět a půl hodiny. Našinci létají do Dubaje nejraději s leteckými společnostmi Emirates - ale i nízkonákladovými aerolinkami Flydubai a Wizz Air.

Hlavní mezinárodní letiště v Dubaji se nachází bezprostředně v blízkosti města a je výborně dostupné. Použít však možná i vzdálenější mezinárodní letiště Al Maktoum, které je od centra vzdáleno přibližně 50 kilometrů.

Kolombo

Srí Lanka je směsí nekonečných pláží, přívětivých místních, osvěžujícího čaje, tisícileté historie, skvělého jídla a jedinečných zážitků. Na světě je jen pár míst, kde najdete tolik lokalit na seznamu UNESCO.

Historie ostrova začala před více než dvěma tisíci lety, objevujte starověké chrámy a paláce nebo zažijte pravé safari v jeepech ve srílanských národních parcích. Pouze několik metrů od vás kráčí k jezeru obrovský srílanský slon a jen o kousek dál, ve stínu, odpočívá leopard.

Ostrov je malý a neskutečně rozmanitý, země se zde mění každým kilometrem. Pokud chcete utéct z tropického klimatu srílanské nížiny, udělejte si výlet do hor, kde se pěstuje světoznámý srílanský čaj. Nasbírejte si čajové listy, zalijte je horkou vodou a užívejte si klid v duši na křiklavě zelených čajových plantážích s evropským klimatem.

Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na skvělé rodinné pláže na západě, na surfařské pláže na jihu a na stále neprobádané, ale o to hezčí pláže na východě ostrova. Srí Lanka je ultimátním cestovatelským rájem. Je malá, ale bohatá, je exotická, ale rovněž osvěžující. Pohladí duši tradičního rekreanta i cestovatele, který si ji chce užívat plnými doušky.

Oficiálního jazykem je sinhálštiny, kterou mluví přibližně 75% obyvatelstva. Má západní a jižní dialekt. Druhým národním jazykem je tamilština, kterou mluví přibližně 18% obyvatelstva. V turistických destinacích se bez větších problémů domluvíte anglicky. Pokud se během vaší dovolené naučíte i pár základních slov v místním jazyce, domácí to jistě velmi ocení.

Hledáte levnou letenku na Srí Lanku? Z našich končin se tam můžete nejlépe dopravit z Prahy, Vídně, nebo Bratislavy. Pro mnohé lidi je rozhodující cena letenky, jiný vyhledávají komfortní palubní servis a logické časy odletů resp. příletů.

S Emirates lze letět na Srí Lanku komfortně z Prahy i Vídně a v ceně letenek jsou zahrnuta podpalubní zavazadla (nejméně 20kg), cestujete s jedním přestupem v Dubaji.

Qatar Airways, podobně jako jejich největší konkurent z Emirátů, létají na Srí Lanku z Prahy a Vídně s jedním přestupem v Dauhá. Opět je v ceně letenky zahrnuta i podpalubní zavazadlo (30 kg).

Turkish Airlines létající do nejvíce destinací na světě samozřejmě nemohou chybět. Jsou známé svou tureckou pohostinností a při cestě na Srí Lanku umožňují vzít si s sebou až 2 zavazadla s váhou do 23 kilogramů. Létají v Prahy či Vídně.

Nízkonákladová letecká společnost Flydubai těší Čechy velmi výhodnými cenami letenek do exotických destinací s jedním přestupem v Dubaji. Letět lze z Prahy, standardně s jedním kusem zavazadla. Na palubě letadla však není standardní palubní servis. Letecká společnost Austrian Airlines létá mezi Vídní a Kolumbem bez přestupu. Průměrná délka letu je přibližně 10 hodin s jedním přestupem.

Nuwara Eliya

Nuwara Eliya je jedno z nejchladnějších míst na celém ostrově. Přezdívají ho i "malá Anglie". Nejen kvůli spojitosti s pěstováním čaje, ale britské vlivy jsou zde velmi viditelné. Je to místo, kam se určitě musíte jít podívat, pokud cestujete na Srí Lanku.

Město se nachází v nádherném prostředí hor a dolin se hučícími vodopády a zelenými čajovníkový plantážemi. Milujete pikniky? Viktoriin park v centru města si prostě zamilujete. Udělejte si zastávku na světoznámých čajových plantážích a v továrně na výrobu čaje. Celá historie čaje na Srí Lance sahá do roku 1824, kdy zde byl čaj poprvé vysazen. Šlo tehdy o pár rostlin přivezených z Číny.

Věřili byste, že v roce 1873 se z tehdejšího Cejlonu přivezlo do Anglie jen skromných 23 liber čaje? Například v roce 1996 to bylo už téměř 258 milionů kilogramů a Srí Lanka tak patří mezi největší výrobce čaje na světě.

Anurádhapura

Anurádhapura je často označovaná za najznámejšie historické mesto na Srí Lanke. Jej paláce boli svedkami ako vlád sinhálskych kráľov, tak aj príležitostných juhoindických „votrelcov“. Svojho času bola najrozľahlejším a najdôležitejším kráľovským hlavným mestom Srí Lanky.

Anurádhapura získala dôležitosť za vlády Dévánampija (247-207 pred n. l.), kedy na Srí Lanku prenikol budhizmus. Jej osudom bolo podľahnúť invázii z južnej Indie, čo sa v histórii mesta mnohokrát zopakovalo. Medzi mužov, ktorí najviac ovplyvnili jej minulosť, patrí napr. sinhalský hrdina Dutthagámaní (vládol v rokoch 161-137 pred n. l.), ktorý ju dobyl späť a postaral sa o stavbu niektorých najpôsobivejších pamiatok dnešnej Anurádhapury.

Za návštevu stojí mnoho pamiatok, ako je Srí Mahá Bodhi (posvätný strom budhistov), ​​Dagoba, Ruvanvelisaya, Dagoba Thuparama, Mosadzný palác alebo Issarasamana Vihare.

Galle

Galle patří mezi nejzachovalejší portugalská města v Asii - pyšní se koloniálními památkami a některé jeho části mají zvláštní evropský nádech. Najdete ho na jižním pobřeží Srí Lanky. Celé město je obehnáno hradbami a zanechá ve vás unikátní dojem.

Dnes je město Galle právem považováno za nejkrásnější město Srí Lanky, což dokazují mohutné hradby a historické ulice, díky kterým si tu vychutnáte pravou atmosféru holandské koloniální architektury. Z historického hlediska lze město rozdělit na starou a novou část. Najdete zde zároveň jedny z nejkrásnějších pláží na Srí Lance.

Male

Maldivy jsou často označovány jako "Ráj na zemi" a za jedno z nejkrásnějších míst pro trávení dovolené. Můžete si zde vychutnat absolutní relax mezi palmami, popíjet kokosové mléko, pozorovat delfíny či objevovat neobyčejně pestrý podmořský svět. Lodě dopraví rekreanty na ostrovy s rozlehlými plážemi s bílým pískem a nedotčenou přírodou.

Co dělá toto místo tak výjimečným? Především pláže. Nikde jinde na světě nenajdete tak bílý písek a tak modře zbarvenou vodu. Doslova ráj v Indickém oceánu.

Maldivy nabízejí úžasný podmořský svět. I proto se umisťují v žebříčcích nejlepších destinací pro potápěče na top pozicích.

Hledáte levnou letenku na Maldivy? Z našich končin se nejlépe dopravíte z Prahy či Vídně, ale oblíbené jsou i letecké spojení ze vzdálenějších letišť jako Řím, Benátky, Milán nebo Krakov. Pro mnohé lidi je rozhodující cena letenky, jiní vyhledávají komfortní palubní servis a logické časy odletů resp. příletů.

S Emirates lze letět na Maldivy komfortně z Prahy či Vídně a v ceně letenek jsou zahrnuta podpalubní zavazadla (nejméně 20kg) a cestujete s jedním přestupem v Dubaji.

Qatar Airways, podobně jako jejich největší konkurent z Emirátů, létají na Maldivy z Prahy a Vídně s jedním přestupem v Dauhá. Opět je v ceně letenky zahrnuta i podpalubní zavazadlo (30 kg).

Turkish Airlines létající do nejvíce destinací na světě samozřejmě nemohou chybět. Jsou známé svou tureckou pohostinností na palubě a při cestě na Maldivy umožňují vzít si s sebou až 2 zavazadla s váhou do 23 kilogramů. Létají z Prahy a Vídně.

Nízkonákladová letecká společnost Flydubai nabízí velmi výhodné letenky do exotických destinací s jedním přestupem v Dubaji. Na palubě letadla však není standardní palubní servis.

Tokio

Hledáte levnou letenku do japonského Tokia? Výhodné ubytování v hotelu či apartmánu? Na Pelikan.cz si můžete porovnat ceny letenek, ubytování, pronájmu aut, pojistit se před cestou, ale nabízíme i kompletní dovolenou v Japonsku.

Město gejši a neonů Tokio, je dokonalým mixem tradiční japonské kultury a moderny. Díky neustálému hladu po inovacích, stále posouvá hranice toho, jaké důmyslně promyšlené budovy je možné vybudovat v přelidněném městě postaveném na místě se sklonem k zemětřesení.

Dokonalé obrovské obchodní domy, designérské butiky s nejlepšími oceněními osvědčených architektů světa, a největší věž na světě - Tokyo Sky Tree, která je postavena na základě tradičních stavitelských technik.

Ačkoliv Tokio působí na jedné straně velmi futuristicky, stále si zde můžete vychutnat sumo turnaj pod rozkvetlými stromy třešně. Je to moderní město postavené podle starého modelu, a ve stínu mrakodrapů můžete najít staré dřevěné bary a tiché uličky.

Tokio je jednou z nejnavštěvovanějších destinací světa. To dobře vědí i cestující z Česka, pro které je Tokio oblíbenou destinací. Levné letenky do Tokia lze rezervovat z Prahy i Vídně. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Emirates, Lufthansa a ANA, Qatar Airways, Singapore Airlines, EVA Air, Air China či Korean Air. Průměrná délka letu do Tokia je 15 hodin. Češi většinou létají na letiště Haneda (HND).

Osaka

Když jsme o Tokiu říkali, že je mekkou japonské gastronomie, musíme říci, že Osaka má ještě o kousek navrch. Slovní spojení kuidaore Vás bude provázet během celého výletu do Osaky. Znamená: jez, dokud neodpadneš. Je to tak trochu i motto tohoto nádherného třetího největšího města v Japonsku.

Osaka si Vás získá svou jedinečnou architekturou, energickými nákupními zónami a tím vším, co se zde děje po půlnoci. Tehdy totiž všichni vyrážejí do ulic za zábavou a výborným jídlem.

Centrum Osaky je tvořeno dvěma hlavními čtvrtěmi, které jsou plné hotelů, restaurací a nákupních komplexů. Jádro starobylého obchodního města Namba najdete ve čtvrti Minami, kde jsou ty nejlepší podniky s jídlem a nápoji. V ulici Dotonbori máte možnost vidět růžové salony, karaoke bary, herny a levné restaurace. Namba je také centrem pěších nákupních zón, jako například America Mura nebo Eropedóri, což je známé centrum elektroniky.

Hrad Osaka, kde dnes sídlí historické muzeum, se nachází ve staré čtvrti Čúóku. Muzeum návštěvníkům přibližuje historii Osaky od starověku až po dnešní dny. Samotný hrad má za sebou divokou minulost, často býval napadán, ničen a znovu vystavěn. Dokonce ho zasáhl blesk a několikrát lehl popelem. Prohlédnout si v něm můžete sbírku brnění, ale spíše je známý tím, že když vyjedete výtahem do 8. patra, uvidíte úchvatný výhled na město. Děti si tu navíc mají možnost složit puzzle vyrobené ze starých keramických střepů. Čekají na ně také loutky z Národního divadla "Bunraku".

Velkým lákadlem Osaky je od roku 2001 i tematický park Universal Studios Japan. Je rozdělen do devíti tematických okruhů, kde se pravidelně konají nejrůznější vystoupení a živá zábava. Na své si zde přijdou návštěvníci všech věkových kategorií i národností.

Nezapomenutelným zážitkem pro Vás jistě bude také návštěva lázní Spa World. Lázně zvládnou obsloužit až 5 tisíc lidí. Vy se zde můžete oddávat všelijakým procedurám, koupat se v bazénu nebo vyzkoušet tradiční čínskou medicínu. Léčivá voda zde vyvěrá z hloubky až 900 metrů. Lázeňský komplex je rozdělen do několika hlavních zón, které představují lázně typické pro různé kraje světa.

Osaka možná není tak známá jako Tokio, ale také patří mezi nejnavštěvovanější destinace Asie. Postupně ji objevují i ​​Češi. Levné letenky do Osaky si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Emirates, Lufthansa a ANA, Qatar Airways, China Airlines, EVA Air, Air China či Korean Air. Průměrná délka letu do Osaky je 15 hodin. Češi většinou létající na letiště Kansai (KIX).

Letiště Kansai leží na umělém ostrově, 5 km od pobřeží města Osaka v Japonsku. Ročně toto letiště odbaví asi 160 000 letů a je hlavním centrem leteckých společností ANA a Japan Airlines. Recenzenti společnosti Skytrax ocenili zejména jeho moderní architekturu, nápomocný personál a vybavení.

Peking

Dvacetimilionový Peking je dnes považován za mozek a srdce Číny. Je kulturním a politickým centrem, ale i střediskem propagandy. Oficiální název Pej-ťing znamená Severní hlavní město, pojmenování Peking vzniklo z výslovností podle jihočínských kantonský dialektů. Peking je metropole, kterou můžete navštívit stokrát a vždy na Vás zanechá jiný dojem. Není tím městem, které Vás okouzlí na první pohled, ale má v sobě něco zvláštního a přitažlivého.

Čína je o nádherných palácích, muzeích a chrámech na jedné straně, o ultra moderních stavbách, velkolepých sportovních areálech a mrakodrapech na druhé. Pokud navštívíte Peking, najděte si čas na návštěvu největší stavby na světě. Fenomenální Velká čínská zeď měří neuvěřitelných 6 400 km. Jeho úkolem bylo chránit severní hranice Číny před útoky nepřátel a hlídalo ho přibližně jeden milión mužů!

A samozřejmě jídlo! Kdo by neznal čínská tradiční jídla plná rýže, nudlí zkombinovaných s kuřecím či kachním masem. Najdete zde však i jiné, méně tradiční speciality - smažený štír a kočičí uši. Pokud patříte k nedávno vzniklé skupině těch "divných" lidí tzv. foodies, kteří spíše než jídlo snědí, ho nechají vychladnout, protože se snaží najít ten nejlepší úhel, z jakého ho vyfotit, Peking bude pro Vás rajskou destinací. Jídlo je totiž i pro Číňany totální obsesí a různorodá nabídka jídel, kterou najdete v Pekingu, je pouze důkazem toho, že Číňané patří k největším gurmánům světa. Všechny společenské i pracovní setkání se dělají za jídelním stolem, byznys se nejlépe uzavírá s pekingskou kachnou v ústech a láska na prvním rande se vyznává při chroupání kuřecích nožek naložených ve sladko-kyselém nálevu.

Za návštěvu určitě stojí i náměstí Tiananmen, Náměstí nebeského klidu. Leží přímo v centru Pekingu a měří 880 x 500 metrů. Na severním konci najdeme symbol Pekingu - červenou Bránu nebeského klidu.

Levné letenky do Pekingu si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Lety provozují letecké společnosti Austrian Airlines a Air China a trvá přibližně 9 a půl hodiny. Velmi komfortně s jedním přestupem lze letět i s Emirates, společností Aeroflot, Qatar Airways, Lufthansa, KLM, Finnair a China Southern.

Šanghaj

Šanghaj je nejmodernější čínské město a jedno z nejlidnatějších měst světa. Přejít ho na jeden zátah se vám určitě nepodaří - řekneme vám, co byste neměli vynechat, a jak z vaší návštěvy vymačkat co nejvíce.

Oriental Pearl Tower je nejpozoruhodnější památkou tohoto města. Jde o televizní věž stojící na břehu řeky Chuang-pchu. Nelze si ji nevšimnout - najdete ji v ekonomické zóně Pudong a je tak nepřehlédnutelná, že ji klidně můžete vidět ze všech částí tohoto obrovského města. Je to proto, že měří 468 metrů a jedná se o nejvyšší dokončenou věž v celé Asii a třetí nejvyšší věž na světě! Slouží jako televizní vysílač, rozhledna, restaurace a dokonce i jako hotel.

Yuyuan je nepochybně jednou z největších atrakcí tohoto města s návštěvností více než tisíc turistů denně. Pohádkové místo, které tvoří přes 30 pavilonů a místo, ve kterém každý jeden keř, stromeček, či jezírko vytvářejí dokonalou harmonii. A pozor! Harmonie tohoto místa se automaticky přenese i na vás, tak ho určitě nevynechejte!

Šhanghajské Benátky nebo Zujiajiao. Pokud se vám tento název podařilo přečíst napoprvé, gratulujeme. Zhujiajiao je velmi oblíbeným cílem návštěvníků Šhanghaje. Nachází se na předměstí tohoto velkoměsta a jeho historie se začala psát před 1 700 lety. Najdete zde obrovské množství dřevěných, kamenných a mramorových mostů, které křižují říční systémy tohoto městečka. Specialitou jsou rybáři, kteří vám povolí zachránit rybku tím, že ji vypustíte z mostu na “svobodu".

Chrám Jade Buddha je jeden z mála buddhistických klášterů, který ještě stále funguje. Nachází se zde 1,9 metru vysoká socha Buddhy. Jde o nejstarší a největší chrám v Šanghaji a vyplatí se ho navštívit během buddhistických svátků. Dozvíte se zde například i to, že v Číně je asi jen 30% věřících.

Chcete vidět obrovský sedmdesáti poschodový mrakodrap, který vypadá jako elegantní otvírák na láhve? Jděte si prohlédnout Světové finanční centrum do Šanghaje! Za zmínku stojí i nejvyšší podlaží této budovy, které tak trochu připomíná ucho jehly. Zmírňuje tlak větru a zároveň slouží jako turistická vyhlídka. Ze sekce zajímavých čísel zmíníme zejména tyto dvě: vejde se sem až 12 tisíc lidí najednou a budova je vysoká 492 metrů.

Bund je slavné a historické nábřeží a architektonickou perlou tohoto čínského města, které nemá obdoby nikde jinde na světě. Dálnice, která má 11 jízdních pruhů, 50 budov různých architektonických stylů a obrovský bronzový býk, který vám připomene Charching Bull, resp. nejznámější sochu býka na světě, nacházející se na newyorské Wall Street. A víte kam přesunuly tu obrovskou dálnici? Pod zem!

To, co sem láká miliony turistů z celého světa jsou moderní stavby a nejnovější část města - Nanjing Road. Sice vznikla už v první polovině 19. století, nákupní tepnou se stala až o století později. Pokud se tudy projdete večer nebo v noci, odnesete si ty nejkrásnější zážitky. Nanjing Road se dělí na Západní a Východní a pokud vás omrzí tradiční čínské jídlo, právě v té druhé zmiňované narazíte na čistě evropské restaurace a bary.

Jeden z nejdelších systémů metra na světě má dvanáct linek. S délkou 439 kilometrů, šanghajské metro předběhlo i Londýn a New York a jde o nejvytíženější metro na světě, tak si dvakrát promyslete, jestli se s ním chcete přepravovat ve špičce. Zajímavostí je, že metro se staví i nadále a v roce 2020 má překonat délku 780 kilometrů.

Levné letenky do Šanghaje lze rezervovat z Vídně a Prahy. Přímý let z Vídně provozuje letecká společnost Austrian Airlines ve spolupráci s Air China - trvá přibližně deset hodin. Případně velmi oblíbené jsou přímé lety z Prahy od špičkové letecké společnosti Hainan Airlines. Velmi komfortně s jedním přestupem lze letět z Vídně s aerolinkami Lufthansa, SAS, China Eastern a z Prahy do Šanghaje létají i Qatar Airways a SWISS.

Kanton

Podle legendy založilo město Kanton pět nesmrtelných, kteří přišli z nebe na kozách a zachránili místní obyvatele od hladovění. Proto je také někdy Kanton nazýván Kozím městem.

Dnes je Kanton hlavním městem nejbohatší čínské provincie a jedním z největších čínských měst. Budují se zde supermoderní výškové budovy, mezi nimiž dominuje Kantonská televizní věž, která je se svými 610 m momentálně druhou nejvyšší věží na světě (ne budovou).

Kanton je kulinářský ráj, krásné letovisko a zároveň i jedno z nejlidnatějších měst Číny. Velmi příjemné subtropické podnebí okouzlí zejména ty, kteří milují teplé a příznivé počasí.

A má to ještě jednu další výhodu, najdete zde velké množství exotického ovoce a zeleniny, jako je například cukrová třtina, durian, guave, kaktusový fík, pitahaya, karambola nebo liči hurmikaki. Když Vám bude místní kuchyně nebo cokoliv, co si tu dáte chutnat, nezapomeňte to ohodnotit dostatečně hlasitým říhnutí, rozhodně to není mýtus! A pokud se Kantonu nasytíte, máte to odsud jen na skok do Hongkongu a Macaa!

Levné letenky do Kantonu si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. Velmi komfortně s jedním přestupem však lze letět z Vídně s Air France / KLM, China Southern, Finnair, China Airlines, Turkish Airlines a Austrian Airlines. Z Prahy i oblíbené Hainan Airlines.

Chengdu

Chengdu (Čcheng-tu) je místo, kde pandy dávají dobrou noc. Ale v první řadě je třeba říci, že Chengdu je hlavní město provincie S-čchuan. A právě tuto oblast ve světě proslavili dvě věci: pandy a místní kuchyně.

Chengdu je moderní 4-milionovou metropolí jihozápadní Číny a její velkou výhodou je i to, že všechny památky se nacházejí v centru města. Najdete zde velké množství buddhistických a taoistických chrámů, krásných parků a hrobů panovníků.

Asi 10 km severovýchodně od centra se nachází světoznámá chovná stanice pandy velké. O pandy se zde starají mnohem lépe než kdekoli jinde v Číně, a toto místo si určitě nenechte ujít.

Milovníci masitých a pikantních jídel si zde také přijdou na své - sečuánske jídlo se svým specifickým kořením zde všude krásně voní a vy ho jednoduše musíte ochutnat!

Levné letenky do Chengdu můžete rezervovat z Vídně i Prahy. Přímý let lze rezervovat z Prahy díky šikovné lince Sichuan Airlines a trvá přibližně 9 hodin a 15 minut. Velmi komfortně s jedním přestupem však možno letět také z Vídně s EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines a Air China.

Hangzhou

"V nebi je ráj, ale na Zemi je Hangzhou a Suzhou” tvrdí staré čínské přísloví. Hangzhou je hlavní město provincie Zhejiang a nachází se 180 km od Šanghaje.

Oproti ostatním, přeplněným čínským metropolím, je však toto město plné stromů a parků a protože je to jedno ze sedmi starověkých hlavních měst Číny, je i historicky velmi zajímavé.

Zajímavostí je i 3 kilometry dlouhé a 3 kilometry široké jezero Xihu (zapsané i v UNESCO), kde se mladé páry vydávají na romantickou plavbu loďkou. Kromě starobylých chrámů doporučujeme navštívit i nedaleké čajové plantáže, kde si můžete dopřát jeden z nejznámějších čínských čajů - Longjing (Dračí studna).

Levné letenky do Hangzhou lze rezervovat z Vídně, Budapešti a Prahy. Přímý let z našich končin neexistuje. Velmi komfortně (s jedním přestupem) však lze letět z Vídně s EVA Air, Korean Air a Air China. Případně z Prahy s KLM, Sichuan Airlines a Xiamen Airlines.

Moskva

Hlavní město Ruska, Moskva je tak velké, že by mohlo být klidně i samostatným státem. Oslňuje, inspiruje i čpobuřuje, rozhodně však nenechá nikoho chladným.

Bývalá hlava komunistického impéria je plná megalomanských staveb, kterým kontrastují supermoderní byznys centra. Sochy Lenina či Stalina však už hledejt jen na piedestalu, ale v historických muzeích. Rudé náměstí, Kreml, Chrám Vasilije Blaženého - Moskva silně odráží historii těžko zkoušeného, ruského národa.

Přítomnost se však tvoří dnes, a to v Moskvě platí více než kdekoliv jinde na světě. Moskevský noční život je natolik okázalý a bujarý, že snadno strčí do kapsy i New York, který údajně nikdy nespí. Metropole kontrastů a zejména silných dojmů si zahraje s vaší myslí velkým stylem, na který se jen tak nezapomíná.

Moskva je oblíbená i v očích Čechů. Levné letenky do Moskvy nejčastěji koupíte už přímo z Prahy, odkud přímo létá společnost Pobeda. Levné letenky však koupíte i z Vídně. Průměrná délka přímého letu jsou přibližně 2 hodiny a 35 minut.

Přímé levné lety do Moskvy provozují společnosti Wizz Air (Budapešť), Aeroflot (Vídeň, Budapešť), UTair Aviation JSC (Vídeň), Czech Airlines (Praha), SmartWings Travel Service (Praha). S přestupem můžete z Prahy levně letět do Moskvy i se společností LOT a Air Serbia. Z našich končin se do Moskvy nejčastěji létá na letiště Vnukovo a na letiště Sheremetyevo.

Petrohrad

"Jako kdybyste vstoupili do ruského románu," popisuje Petrohrad v zimě anglický The Telegraph. Ať už se vydáte na objevnou plavbu elegantními kanály, zanechávajíc za sebou 342 mostů nebo se jen tak pozorujíc při ranním slunci na Něvu, druhé největší město Ruska Vás ani v tomto ročním období zaručeně nenechá chladnými. Důvodů, proč byste se měli do tohoto kouzelného města, přezdívaného i Benátky severu vydat, už máte určitě na mysli několik, zahrnujíc Státní muzeum Ermitáž.

Zimy tu bývají většinou kruté. V létě je zde naopak teploučko a noc vypadá jako den. Druhé největší ruské město si Vás získá ihned po vystoupení z letadla. Nádherné ulice zaplněné domy připomínající paláce, stovky mostů přes řeku zase připomínají italské Benátky a matrjošky všech velikostí na vás vyskočí dříve, než stihnete říct: добрый день (Dobrý den). Ne nadarmo patří Petrohrad do padesátky nejlepších destinací světa.

Petrohrad je nejvýznamnějším městem kultury v Rusku. Zrodil se zde legendární ruský balet a působí zde významní skladatelé a tanečníci z celého světa.

Pokud se vydáte do Petrohradu během léta, resp. července, čeká vás zajímavý úkaz. Bílé noci. Děje se to z jednoduchého důvodu – město je velmi blízko severního pólu, a proto zde slunce zapadá jen na pár hodin nebo vůbec. Může se Vám stát, že vyjdete z tamní diskotéky o třetí ráno a venku bude stejné světlo jako o třetí odpoledne, když jste si dávali svůj oblíbený boršč.

Neminou vás ani nákupy v tzv. Něvském prospektu. Jde o nejhlavnější a nejrušnější ulici Petrohradu. Zde nakoupíte své oblíbené matrjošky.

Petrohrad je oblíbená destinace Čechů, zejména pro ty, kteří milují kulturu, umění a ruskou architekturu. Levné letenky do Petrohradu si můžete rezervovat velmi výhodně z Prahy i Vídně. Přímý let trvá přibližně dvě a půl hodiny. Češi létají do Petrohradu nejraději s leteckými společnostmi Aeroflot, Austrian Airlines a Wizz Air.

Mezinárodní letiště Petrohrad – Pulkovo se nachází v Rusku, přibližně 23 kilometrů jižně od centra města Petrohrad. Letiště má dvě přistávací dráhy a jeho služby ročně využívá více než 13 milionů pasažérů, pro které je k dispozici 1 terminál. Základnu zde má například letecká společnost Rossiya Airlines.

Irkutsk (jezero Bajkal)

Bajkalské jezero neboli Bajkal je nejhlubší a nejstarší jezero na světě. Možná vám to však lépe ukážeme na konkrétním příkladu – v jezeře je soustředěna jedna pětina světových zásob povrchové sladké vody. Bajkal se nachází jižní části Východní Sibiře a ideální letecké spojení směřuje do města Irkutsk.

Po Kaspickém moři jde o druhé největší ruské jezero a v roce 1996 bylo zapsáno do světového seznamu dědictví UNESCO. Pokud se na Bajkal vydáte v zimě, rozhodně si přibalte teplé oblečení a dopřejte si procházku po jezeře. Tloušťka ledu dosahuje v některých místech až několika metrů.

A pokud se sem chystáte v létě, věřte, že budete odměněni úžasnými panoramaty. Lonely Planet o Bajkalu napsal, že je to něco, co musíte vidět před tím, než se pominete.

Bajkal z pohledu Čechů ještě není tak populární destinací, nicméně z našich končin existuje výborné letecké spojení z Prahy a Vídně. Levné letenky do města Irkutsk dokážete rezervovat s jedním přestupem v Moskvě, díky letecké společnosti Aeroflot. Přímý let z našich končin neexistuje. Čekají vás přibližně 2 hodiny letu do Moskvy, odkud ještě přibližně 5 hodin letu na letiště Irkutsk.

Novosibirsk

Novosibirsk je třetí největší město v Rusku po Moskvě a Petrohradu a administrativní centrum Novosibirsk oblasti. Je to největší město na Sibiři a administrativní centrum Sibiřského federálního okruhu.

Pokud chcete zažít typickou ruskou zimu, a ještě k tomu na Sibiři, určitě se vyberte do Novosibirsku. Třetí největší ruské město Vás v zimě může překvapit i teplotou -40 ° C.

Novosibirsk je zároveň největší sibiřské město na východ od Omsku, ležící na řece Ob. Město je dobrým výchozím bodem do pohoří Altaj a také pro ty, kteří se hodlají vydat odtud do Kazachstánu.

Asi 30 km od Novosibirsku leží akademické město Akademgorod, kde byla ubytována elita sovětského národa, zejména vědci a "mozci" národa.

Sibiř z pohledu Čechů ještě není tak populární destinace, ale z našich končin existuje výborné letecké spojení z Vídně. Levné letenky na Sibiř si můžete rezervovat s jedním přestupem v Moskvě, díky letecké společnosti Aeroflot. Přímý let z našich končin neexistuje. Čekají Vás přibližně 2 hodiny letu do Moskvy, odkud ještě přibližně 4 hodiny letu na letiště Tolmachevo v lokalitě Novosibirsk.

Soči

Soči je přístavní, lázeňské město a spolu s příměstskými oblastmi se táhne do délky 147 kilometrů, a proto může být označováno za nejdelší město v Evropě.

Zároveň se považuje za hlavní město luxusní ruské rekreace. Až 300 slunečných dní v roce, teplé moře a překrásné pláže, které jsou v nádherném kontrastu se sněhem zasypanými horskými vrcholy - i tak může vypadat dovolená v Rusku. Málokdo ví, že v Soči jsou ideální podmínky pro potápění nebo, že si tu skvěle zalyžujete od prosince až do května.

V bezprostřední blízkosti Soči naleznete rozmanitou přírodu. Přestože u nás známe Soči jako typický letní resort, jen pár kilometrů od slunečních pláží a palem začínají vysoké hory. Z každé ulice ve městě vidíte vždy bílé vrcholky Kavkazu. Pouze 10 km od centra na řece Agura najdete vyhlídku na 30 m vodopády, fascinující kaňony a jeskyně.

Milovníci horolezectví si tu přijdou také na své, v okolí se nachází množství zajímavých příležitostí, nakonec i samotný Elbrus (5 642 m), nejvyšší hora Ruska a zároveň Evropy. Ještě taková pikantnost - Soči je nejsevernějším místem planety, kde se dá pěstovat čaj.

Soči z pohledu Čechů ještě není tak populární destinace. Levné letenky do města Soči můžete rezervovat z Prahy či Vídně a to s jedním přestupem v Moskvě, díky letecké společnosti Aeroflot. Čekají vás přibližně 2 hodiny letu do Moskvy, odkud ještě přibližně 2 hodiny letu na letiště Adler Sochi.

Nursultan

Mluví se o ní jako o nejzvláštnějším hlavním městě světa. Má totiž v sobě něco hodně zvláštního. Astana se stala hlavním městem Kazachstánu v roku 1997. Nevšední tvary a design její moderní architektury výrazně kontrastují s rozsáhlou drsnou přírodou v okolí. Město totiž obklopuje asi dvanáct set kilometrů největších stepí na světě.

Teploty zde dosahují skutečně extrémních čísel: v zimě to může být i - 40 ° C, v létě se dokáží vyšplhat na horkých 35 ° C. I taková je Astana - nejzvláštnější hlavní město stepí a mrakodrapů.

Pustina v okolí působí v protikladu s masou futuristických budov zvláštním dojmem. Nejnovější z nich byla navržena samotným Normanem Fosterem. Khan Shatyr, což je obchodní dům, dosahující velikosti největšího stanu na světě, jehož stavbu inicioval sám prezident země. Na jeho úplném vrchu objevíte umělou pláž a luxusní lázeňské centrum.

Mezi další vizuální zážitky patří Pyramida míru a smíření, pod kterou se může architekt Norman Foster rovněž podepsat. Obrovská prosklená pyramida má pod jednou střechou spojovat všechna světová náboženství - islám, judaismus, křesťanství, hinduismus, taoismus, buddhismus, ale i další vyznání.

Další nevšední budovou je Centrální koncertní sál, který z výšky připomíná květ v rozpuku či sto metrů vysoká věž Bayterek (jméno je z kazaštiny a znamená Velký topol), působící jako nadrozměrné lízátko. Když se setmí, věž hraje těmi nejpestřejšími barvami.

Zatímco hlavními komoditami, díky kterým lze stavět všechny ty grandiózní budovy, zůstává olej či plyn, skutečným kazašským bohatstvím jsou jeho obyvatelé. Ti si za dlouhá léta vybudovali silnou národní identitu, avšak k návštěvníkům přechovávají vřelý a přátelský vztah. Nikdo vám o tomto městě neřekne více než ti, kteří zde vyrostli. Spojte se tedy s místní Couchsurfingovou komunitou a zajděte si na kávu. Zjistěte vše o nejzajímavějších tradicích národa a o moderním životě v Kazachstánu.

Lokální Kazaši, kdysi kočovný národ, si ve své kuchyni zachovali pokrmy z nejrůznějších druhů masa. Mezi ty nejtradičnější patří koňské a skopové. Jelikož je Kazachstán muslimskou zemí, na vepřové variace se zde raději velmi netěšte.

Ochutnejte například tradiční bešparmak, který se dělá z vařeného skopového, nebo koňského masa, a podává se s tukem a plochými nudlemi. Narazit na něj můžete v jedné z tradičních národních restaurací, jako je Fahrt Restaurant, Vechnoe Nebe či Arnau, avšak nejlépe chutnají samozřejmě od místních rodin.

Mezi další místní pochutiny patří manty, plněné masové, nebo zeleninové knedlíčky, vařené na páře. Pokud máte chuť na nám kulturně bližší jídlo, objednejte si plov, což je jakási obdoba rizota s hovězím, mrkví, rýží, často obohacené cizrnou či rozinkami.

Oblíbeným pokrmem je také šašlik, maso grilované nad ohněm, podávané s lepjoškou - nekvašené chleby a cibulí. Oběd můžete zapít kočovnickou specialitou - kumysem, což je sfermentované kobylí mléko. Nebojte se objednat si i pořádný půllitr piva, povětšinou jsou zdejší druhy opravdu chutné. V Astaně dokonce narazíte i na několik menších pivovarů, které jsou roztroušené po celém městě. Spolu se skvělými steaky vám pivo načepují v Line Brew, ochutnat ho můžete i třeba v Pivovaroff a The Barley. Tak na zdraví!

Astanu začínají postupně objevovat i turisté z ČR. Levné letenky do hlavního města Kazachstánu Astany lze rezervovat z Vídně a Prahy. Z Vídně do Kazachstánu létá Aeroflot, Ukraine International či Belavia a z Prahy stejná nabídka leteckých společností. Přímý let trvá zhruba 4 a půl hodiny.

Almaty

Bývalé hlavní město Kazachstánu, Almaty, se nachází na úpatí pohoří Ťan Šan. Věděli jste, že Almaty v překladu znamená jablko? Přímo z města máte nádherný výhled na zasněžené vrcholky hor. Je to ideální výchozí bod pro turistiku a poznávání nádherného a nedoceněného Kazachstánu.

Město Almaty má 1,7 milionu obyvatel a přestože je od roku 1997 hlavním městem Kazachstánu "umělá" Astana, Almaty je moderní metropolí, která je podle mnohých, duší i srdcem celé země. Hlavní tepnou Almaty je ulice Žibek Zoli, což v překladu znamená Hedvábná cesta a i dnes připomíná období mezi 10. a 14. stoletím. Almaty tehdy ležela na jedné z hlavních tras této unikátní obchodní cesty, kterou v Evropě zpopularizoval Marco Polo. Je tu rušno a krásně živo.

Nejživěji je však v oblast Kok Bazar, která svým názvem napovídá, že sem může jít každý, kdo chce něco koupit nebo prodat. Seženete tu úplně všechno, co charakterizuje Střední Asii.

Nedaleko stojí největší mešita Almaty. Možná jste to nevěděli, ale Kazachstán je muslimská země, ačkoli islám se zde bere vlažně podobně jako v celé střední Asii. Pod její zlatou kupolí se modlí jen hrstka mužů s delšími bílými vousy.

Pokud si toužíte odpočinout od města, vydejte se na pahorek Kok Tepe. Zvedá se doslova nad centrem Almaty a na vrch dnes vede nová lanovka.

V zimě přeje město Almaty i milovníkům lyžování, v létě je vynikajícím výchozím bodem na turistiku. Lyžařské středisko Šymbulak ve výšce 2 260 metrů nad mořem se nachází méně než hodinu jízdy autem z města.

V rámci vnitrostátní dopravy jsou ideální volbou vlaky, na kratší vzdálenosti jsou to maršrutky, které stojí většinou v blízkosti bazarů a vyrážejí, až se zaplní. Jízdenky na vlak je dobré kupovat si v několikadenním předstihu.

Kazachstán je zkrátka nádherná a cenově velmi dostupná země, stejně jako Kirigzsko, budete si zde kralovat za velmi málo peněz. A co kuchyně? Obsahuje hodně masa, zejména jehněčího a koňského. Typická jídla jsou plov, šašlik, pirožky, lepjoška nebo boršč.

Almaty začínají postupně objevovat i turisté z ČR. Levné letenky do města Almaty lze rezervovat z Vídně a Prahy. Létají sem zejména aerolinky Aeroflot, Ukraine International, Turkish Airlines, S7 či Pegasus. Přímý let z našich končin neexistuje. Průměrná délka letu do města Almaty je 10 hodin.

Yangon

Z rybárskej dedinky v 11. storočí vyrástlo koloniálne hlavné mesto. V súčasnosti je Rangún (Yangon) najdôležitejším obchodným centrom krajiny. Mix rušných tradičných trhov, moderného rastu a infraštruktúry z koloniálnej éry (mesto údajne vlastní najväčší počet budov z koloniálnej éry v regióne).

Medzi historické pamiatky, ktoré stoja za návštevu patrí na vrchole stojaca Shwedagon Pagoda, najposvätnejšie budhistické miesto v krajine, viditeľné takmer z každého miesta v meste. Nahliadnite do histórie v Národnom múzeu Mjanmarska a objavte mestskú pestrofarebnú indickú štvrť s dychberúcimi hinduistickými chrámami.

Túto ázijskú metropolu čoraz viac obľubujú aj našinci. Lacné letenky do Mjanmarska veľmi často kúpite aj z Viedne (Emirates, Qatar Airways, EVA Air, Thai Airways), Budapešti (Qatar Airways, Emirates Airlines) a Prahy (Emirates, Qatar Airways). Dĺžka letu je približne 15 hodín, zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma.

Priamy let do Mjanmarska z našich končín neexistuje. Slováci lietajú najmä do dvoch miest: Rangún a Mandalay.

Phnom Penh

Dechberoucí a exotická země, která si vás získá ohromnou přírodní scenérií, bouřlivou historií a dokonalými plážemi. Země Khmerů, která ještě stále není tak přeplněná turisty jako například Thajsko či Vietnam. Zkrátka výborná kombinace levné dovolené spojené s poznáváním neznáma a nádherných pláží. Phnom Penh je druhou zastávkou. Phnom Penh, hlavní město Kambodžského království ležící na soutoku tří řek (s jehož králem se mimochodem domluvíte i česky), nabízí cestovatelům zvláštní atmosféru. Očarují vás zde bývalá koloniální sídla, široké ulice, ale hlavně neustále se smějící lidé, což by od nich kvůli temné historii nikdo neočekával. Jednou Perla Asie, jiskra Phnom Penhu utrpěla v důsledku války a revoluce. Město se však vstalo z popela, a zařadilo se mezi stylová hlavní města tohoto regionu, s četnými kavárničkami, bary, a vynikajícími restauracemi, ve kterém vládne na asijské poměry neuvěřitelná pohoda.

Pravou podstatu obyvatel Phnom Penhu nejlépe zaznamenáte na téměř čtyřkilometrové promenádě u řeky Sisowath, kam odpoledne přicházejí celé rodiny za svou denní sportovní dávkou či klábosení. Ruch města najdete jedině na trzích a v improvizovaných stáncích, které vyrůstají po setmění na každém volném kousku země jako houby po dešti. Celé rodiny se tu scházejí a vychutnávají si populární „stoletá vajíčka“, oříšky nebo zmrzlinu ze staré cestovní ledničky.

Angkor Wat v překladu znamená městský chrám. Jde o největší a zároveň jediné náboženské centrum Asie. Nejdříve bylo zasvěcené hinduismu, později buddhistickému náboženství. Postaveno bylo v 12. století pro krále Súrjavarmana II. a sloužilo mu zároveň jako město a jako chrám. Kambodža je jednou z nejnavštěvovanějších destinací jihovýchodní Asie. To dobře vědí i cestují z ČR, pro něž je stále více oblíbenou destinací.

Levné letenky do Kambodže lze rezervovat z Vídně i Prahy. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines, China Airlines a s dvěma přestupy společnostmi Qatar Airways či Turkish Airlines. Průměrná délka letu do Phnom Penh je 16 hodin.

Hanoj

Kouzelné město s tisíciletou tradicí, ve kterém se snoubí klid koloniální francouzské metropole s ruchem uliček Staré čtvrti plných obchodů i všudypřítomných památek Ho Či Mina, a to vše je korunované supermoderními výškovými budovami. Takový je Hanoj.

Řadu lidí překvapí, že hlavním městem Vietnamské socialistické republiky není největší město – Ho Či Min, resp. Saigon, ale právě klidnější a na první pohled mnohem usedlejší Hanoj, severní brána do země.

První informace o něm pocházejí již z 10. století. Od té doby několikrát změnilo jméno. Známé bylo především jako Thang Long, město vzlétávajícího draka. Hanojí (městem na vnitřní straně řeky) je až od roku 1831 a za jméno vděčí své poloze na jižním břehu Červené řeky.

Vietnam si poslední roky zamilovali i Češi. Levné letenky do Hanoje velmi často koupíte i z Vídně (Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, Turkish Airlines) a Prahy (Aeroflot, Qatar Airways). Délka letu je přibližně 15 hodin, a to obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. Přímý let do Vietnamu z našich končin neexistuje.

Hočiminovo město

Vietnamský Hočimin nebo anglicky Ho Chi Minh City je hlučný, překvapivě zelený, levný a nádherný. Motorová vozidla se valí ze všech směrů, jsou jich tu miliony, stejně jako nabídek na masáží, kvalitního jídla a oblečení.

Aleje s obrovskými stromy lemují téměř každou ulici a místní váš evropský vzhled ocení úsměvem a milým kýváním. Vítejte v Hočimině! Vietnam se v poslední době dostal mnohem více do hledáčku cestovatelů. Je plný nádherných míst a srdečných lidí. Vyplatí si na něj vyhradit mnohem více času, než dříve.

Země ohromující svou přírodní krásou a kulturními památkami, plná dynamických měst a kouzelných vesniček. Vietnam je exotickou destinací, ve které vás čekají nezapomenutelné zážitky na každém kroku. Ať už sledujete surreální mix vápencových ostrovů z terasy vaší plážové chatky v Halong Bay, nebo se vydáte do jednoho z nejkrásnějších jeskynních systémů na světě v národním parku Phong Nha-Ke Bang, vše zde má „wow faktor“. Kitesurfování v tropických vodách vám zvýší dávku adrenalinu v krvi, a turistika po nekonečných zelených kopcích vám navodí úžasný pocit harmonie.

Vietnam je vyhledáván i pro relaxační pobyty. Tradiční procedury vám udělají v luxusních mramorových chrámech, ale i v malých rodinných masážních salonech, kde se můžete nechat promasírovat i se studentským rozpočtem. Saigon (nebo oficiálně Ho Či Minovo Město) si už během vietnamské války získal mezi americkými vojáky nálepku „město zábavy a neřesti“, s úžasným nočním životem, a přestože se po válce většina podniků zavřela, dnes jede opět doslova na plný plyn. Zatímco Hanoj (hlavní město) představuje spíše tradiční Vietnam, Saigon je ztělesněním moderního Vietnamu, kde se projevuje vliv západního životního stylu. Je nabitý energií, a stále je zde co objevovat. Podle gusta se vydejte na toulky uličkami, ve kterých se jakoby zastavil čas, nasajte atmosféru ve vonnými tyčinkami provoněných chrámech, nebo se vydejte na nákupy v obchodních domech v některém z mrakodrapů.

Vietnam si poslední roky zamilovali i Češi. Levné letenky do Hočiminu velmi často koupíte z Prahy a Vídně (Emirates, Qatar Airways, Thai Airways, Turkish Airlines). Délka letu je přibližně 15 hodin, obvykle s jedním přestupem, případně dvěma. Přímý let do Vietnamu z našich končin neexistuje.

Da Nang

Da Nang, známý pod přezdívkou "město mostů" je čtvrté největší město Vietnamu, na půli cesty mezi Hanojí a Hočiminovým městěm. Je ale docela možné, že se tato vzdálenost brzy změní. Roste totiž velmi rychle. Stačí se projít po břehu řeky Han. Nové, zářivé hotely svědčí o tom, že se město neustále hýbe kupředu a vyvíjí se. Ještě nedávno to ale takto nebylo, proto Da Nang stále voní nějakým způsobem po neposkvrněnosti turismem.

To, že není přeplněný turisty, ale neznamená, že návštěvníkům nemá co nabídnout. Da Nang se nachází na pobřeží Jihočínského moře, a můžete si zde udělat i parádní plážovou dovolenou. Pískové pláže jsou známé čistou vodou, výbornými restauracemi nabízejíc ta nejlepší jídla z mořských plodů, ale mnohdy i davem místních. Pláží je ovšem opravdu hodně a určitě si najdete tu svoji, vysněnou.

Levné letenky do destinace Da Nang lze rezervovat i z Prahy i Vídně, avšak přímý let byste hledali marně. Komfortně s jedním přestupem lze letět s Qatar Airways, který v létě 2018 představil novou linku právě do této vietnamské destinace. Délka letu je přibližně 18 hodin.

Phu Quoc

Kdysi byl zajateckým táborem pro zhruba 40 tisíc příslušníků Vietcongu, dnes se považuje, za to nejpřepychovější, co Vietnam nabízí. Setkáte se tam jen s takovými turisty, kteří se chtějí vyhnout davům na plážích. Charakterizují ho malé, stylové a luxusní resorty a téměř liduprázdné pláže. Takový je ostrov Phu Quoc.

Phu Quoc se po odchodu americké armády a odsunu zajatců stal na počátku 70. let 20. století ospalým místem, které stálo mimo hlavní proud turistů, kteří zamířili raději do populárnějších letovisek v Thajsku. Časy se ale mění. Dnes se Phu Quoc mění v oblíbenou destinaci pro ty, kteří chtějí zažít luxus a nevyhovují jim přecpané pláže.

Phu Quoc je největší vietnamský ostrov v Thajském zálivu, ze kterého to ale člověk má nejblíže do Kambodže. K jejímu pobřeží je to po mořských vlnách jen pár kilometrů. Turisté sem ale přicházejí z vietnamského Saigonu - po padesáti minutách letu hladce dosednou na jediné místní letiště.

Většina resortů se soustředí na pláží Long Beach, na západním pobřeží ostrova. Název už tak trochu napovídá, že jde o pláž skutečně dlouhou, a Long Beach své jméno ještě předčí - je totiž nejdelší pláží na ostrově. Ubytovat se bez větších problémů můžete přímo na ní.

Koření, které se vypěstuje a sklidí na ostrově Phu Quoc, je považováno za jedno z nejkvalitnějších na světě. Gurmáni tvrdí, že jeho chuť je mírně nasládlá, což ho odlišuje od ostatních druhů koření. V některých obdobích zajišťoval ostrov Phu Quoc až 60 procent světové produkce.

Na západním pobřeží ostrova pak leží ještě pláž Cua Can, která je téměř opuštěná s minimem lidí.

Za návštěvu stojí i Sao Beach na jihovýchodním pobřeží. Průvodci ji často označují za jednu z nejkrásnějších pláží Vietnamu a tohoto potenciálu chtějí logicky využít i hoteliéři. Některé resorty sází na atmosféru francouzského Azurového pobřeží. Avšak hned za jejich zdmi vás čeká pravá vietnamská exotika.

Kromě osamocených pláží jsou na ostrově ale samozřejmě i podstatně živější místa - vždyť zde žije asi osmdesát tisíc obyvatel. Brzy ráno a v podvečer to žije například v městě Duong Dong, konkrétně v přístavu, kam v tuto dobu připlouvají lodě s úlovky. Část úlovku, konkrétně určitý druh sardelí, potom končí v místní továrně na rybí omáčku, která je prý nejlepší na světě. Ostatně ochutná ji tu každý, kuchaři ji přidávají snad do všeho.

Ochutnejte Vietnam a jeho nejkrásnější pláže i vy. Levné letenky na Phu Quoc lze rezervovat i z Vídně a Prahy, avšak přímý let byste hledali marně. komfortně s jedním přestupem lze letět s Thai Airways a EVA AIR, s dvěma přestupy pak lze letět s aerolinkami Emirates, Aeroflot či Austrian Airlines. Délka letu je přibližně 18 hodin.

Tchaj-Pej (Taipei)

Malý ostrov v Jihočínském moři ukrývá zatím turisty nepříliš objevený poklad. Tchaj-pej. Město obklopené sytě zelenými horami a obývané sedmi miliony obyvatel, stejně jako Hong kong.

Ať už se v tomto městě zatouláte kdekoliv, nejspolehlivějším orientačním bodem pro vás bude Taipei 101. Slavný mrakodrap, který byl donedávna nejvyšší budovou světa, dokud tento titul nepřevzal dubajský Burj Khalifa. Vyvést se nejrychlejším výtahem na světě a prohlédnout si výhled z Taipei 101 je jeden z nejsilnějších momentů, které toto město nabízí.

Ale zdaleka to není všechno. Je tu skvělé a levné jídlo, půlnoční trhy a milí lidé. Zajímavostí je, že Taiwan má vlastní vládu, i prezidenta, ale Čína ho stále považuje za jednu ze svých provincii a neuznává jeho samostatnost.

Samotné město začalo vznikat až za vlády Japonska, tedy někdy v 19. století a do dnešní podoby se dostal zhruba před 60 lety. Díky historii Taiwanu zde potkáte to nejlepší z Číny a to nejlepší z Japonska.

Taiwan neboli Čínská lidová republika na Taiwanu, dříve také známá jako Formosa (Nádherný ostrov) má za sebou pestrou minulost. První Evropané, jež Taiwan začal zajímat byly Nizozemci a Portugalci a v té době se stal Taiwan nejlukrativnějším místem Východoindické společnosti. O pár desítek let později byl dobyt Mandžuy a nakonec se stal součástí Japonských kolonií. V té době byl Taiwan na "vrcholu" neboť díky důmyslnému hospodářství se velmi rychle zvedla životní úroveň obyvatel.

Avšak snahy Japonců o "pojaponštění" místních obyvatel vyústily v odpor a Taiwan se tak dostal zpět do rukou Číny. Nadšení však dlouho nevydrželo, protože tehdejší vláda byla plná podvodů a korupce. V 50. letech, za vlády Čankajška a během války na Korejském poloostrově, byl Taiwan využíván jako strategické místo USA a tak dnes na ostrově běžně potkáte vojenské základny většina obyvatel (oproti Japonsku) umí i anglicky.

Až do roku 1986 byl Taiwan totalitní, ale proces demokratizace začal malými kroky již od roku 1986 vytvořením první opoziční strany. A v současnosti Taiwan provází snahy o mezinárodní uznání, kterému brání tlaky Číny, a tak například v Evropě Taiwan jako samostatný stát uznal jen Vatikán.

Levné letenky do Tchaj-pej lze rezervovat z Vídně a Prahy. Přímý let z Vídně provozuje špičková letecká společnost EVA Air a China Airlines a trvá přesně dvanáct hodin. Velmi komfortně s jedním přestupem lze však letět z Vídně i s aerolinkami Austrian Airlines, Cathay Pacific, Emirates či Air France. Z Prahy pak mimo jiné i China Eastern.

Macao

Macao je součástí Čínské lidové republiky, ale vízum do něj nepotřebujete. Překvapí vás kombinací hypermoderní architektury, portugalské koloniální historie a gemblerského ráje. To vše na malém území, kde je největší hustota osídlení na světě.

Zapomeňte na Las Vegas, hlavní město hazardu se nachází v Číně a jmenuje se Macau. Že to není jen nějaká slovní hříčka potvrzuje i tento údaj: 7krát vyšší tržby z hazardu jako pověstné Las Vegas! Ale byl by to hazard zaškatulkovat Macau tak rychle. Toto město patřilo přes 500 let Portugalsku a od roku 1999 je administrativní oblastí Číny. I proto lze ve městě vidět jakýsi čínskoportugalský mix dvou kultur.

Zajímavostí Macau je například i přistávací dráha vybudována přímo na moři. A přímo ve městě najdete obchodní centrum Venetian postavené v benátském stylu a věřte-nevěřte jezdí tudy i gondoliér. P.S .: Návštěvu Macau můžete klidně spojit i s návštěvou Hongkongu, který je vzdálen lodí nebo vrtulníkem jen 70 km!

Letenky do Hongkongu bývají v sezóně levnější než například do Thajska a ačkoliv jsou obě země od sebe docela daleko, tak jsou navzájem poměrně dobře dostupné leteckou dopravou. Spolu s dovolenou v Thajsku tak můžete navštívit právě i obě zmíněná čínská území.

Macao jsou dva světy na velmi malém prostoru. Na návštěvu stačí dva dny, ale můžete podle chuti zůstat i mnohem déle a neprohloupíte.

Přestože má Macao vlastní letiště na ostrově Taipa, které je navíc zajímavé tím, že dráha je vybudována na moři, tak z Evropy přímo do Macaa žádné aerolinky nelétají. Nicméně z Thajska, Malajsie nebo Singapuru se do Macaa dostanete snadno a často i levně.

Hongkong

Hongkong Vás přivítá neuvěřitelnou siluetou mrakodrapů, okouzlí ultimátní kuchyní, šokuje chaotickou dopravou a překvapí krásně udržovanými parky. I za relativně krátký čas zde stihnete zažít neskutečně hodně! Vykoupat se v moři, vyběhnout na některý z okolních kopců, nakoupit nejnovější módní výstřelky nebo zažít typickou noční párty.

To vše jste schopni stihnout za jeden den. Navíc každý večer v osm začíná show symfonie světel - svítící a blikající mrakodrapy Vám představí energii, ducha a rozmanitost tohoto města. V bedekru se dočtete, že nejkrásnější výhled je z Viktoria Peak.

Bývalá britská kolonie se vrátila do područí Číny jako zvláštní administrativní oblast v roce 1997. Hongkong je znám především jako významné ekonomické a obchodní centrum. Vysoké mrakodrapy a rušný život se zde mísí se zachovanou tradicí.

Na jihu Číny se z vod Jihočínského moře vynořuje ostrov, na kterém se rozkládá Hongkong - 7 milionová metropole spadající pod stejnojmennou administrativní oblast. V tomto moderním velkoměstě se snoubí zdánlivě nemožné - moderní architektura s historickými a kulturními památkami, panelová zástavba s nedotčenou přírodou i bohatství s chudobou. Na velmi malém území nabízí Hongkong mnoho zajímavostí.

Levné letenky do Hongkongu si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let z Vídně provozuje letecká společnost Austrian Airlines, trvá přibližně jedenáct hodin. Velmi komfortně s jedním přestupem lze letět s aerolinkami Lufthansa, SWISS, Emirates či Finnair.

Manila

S více než 7 000 tropickými ostrovy, jsou Filipíny rájem plážových povalečů. Ať je váš vkus jakýkoliv, určitě si zde najdete ten svůj "vysněný" ostrov - od "navátých kopečků písku" uprostřed oceánu, přes exotické vulkanické ostrovy s modrými lagunami, po megaostrovy s městy tak přeplněnými, že připomínají lidské mraveniště.

Ať se už chcete potápět, postavit si stan na opuštěném ostrově, nebo si užít ruch velkoměst, cestování je levné, zábavné, a slunce vám může zastínit jedině nějaká tropická monzunová bouře. Naštěstí je tu tolik cestovatelů, že vždy najdete zábavný plán B.

Filipíny jsou neoficiální hlavní ziplajnovou destinací světa, kde se můžete klouzat mezi korunami stromů jako Tarzan. Boracay a Pagudpud (v severní části ostrova Luzon) jsou destinace, kam míří za větrem a vlnami ti nejlepší světoví Kitesurfeři.

Ani hlavní město Manila pro vás nemusí být jen výstupním a nástupním bodem odletu. Přestože jde o jedno z nejpodceňovanějších asijských megaměst, její přezdívka "Perla Orientu", by nemohla být výstižnější - pod nepěknou ulitou se skrývá poklad, který však uvidíte pouze tehdy, pokud jí dáte šanci.

Přestože se Filipínami prohánějí všechny možné naturální pohromy, tato chaotická metropole se vždy ze všeho posbírá - je to cool město moderních mrakodrapů tyčících se mezi oblaky, a s nimi ostře kontrastující chudoba. Okouzlí vás kreativním nábojem, skvělými galeriemi, nezávislou hudební scénou či bohémskými kavárničkami.

Filipíny jsou jednou z nejnavštěvovanějších destinací jihovýchodní Asie. To dobře ví i cestující z České republiky, pro které jsou Filipíny velmi oblíbenou destinací. Levné letenky do Manily si můžete rezervovat z Prahy i Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Thai Airways, Qatar Airways, Emirates, EVA Air, Turkish Airlines či Austrian Airlines. Průměrná délka letu do Manily je 16 hodin.

Cebu

S více než 7 000 tropickými ostrovy, jsou Filipíny rájem plážových povalečů. Ať je váš vkus jakýkoliv, určitě si zde najdete ten svůj "vysněný" ostrov - od "navátých kopečků písku" uprostřed oceánu, přes exotické vulkanické ostrovy s modrými lagunami, po megaostrovy s městy tak přeplněnými, že připomínají lidské mraveniště.

Ostrov Cebu je jednou z nejrozvinutějších provincií na Filipínách. Můžete zde strávit na jedné straně aktivní, na druhé straně absolutně klidnou exotickou dovolenou na skvělých plážích severního a jižního pobřeží ostrova. Ostrov nabízí ideální podmínky pro potápění, šnorchlování i lenošení. Pro potápění je nejvýhodnějším místem severního pobřeží, zejména ostrov Moalboal.

Doporučujeme navštívit restaurace s místní kuchyní a prohlédnout si zejména filipínskou architekturu. A určitě nezapomeňte navštívit hlavní město Cebu City.

Cebu je podlouhlý ostrov s délkou zhruba 220 kilometrů a největší šířkou 40 kilometrů. Domácí tuto oblast často s nadsázkou nazývají královnou jihu. Na hrdých místních obyvatelích, potomcích náčelníka Lapa Lapa zde zanechala své stopy španělská koloniální historie. V blízkosti Cebu, na krásných ostrovech Malaspascua nebo Camotes, můžete najít prázdné pláže jen a jen pro sebe.

Středem ostrova Cebu prochází pohoří. Pobřeží na severu i na jihu je upraveno pro turisty ze všech koutů světa. Malý ostrůvek Bantayan ležící na jihu je vhodným místem pro pořádání turistických výletů. Ostrůvek Moalboal vyhledávají zejména potápěči. I ostrůvek Mactan je potápěčským rájem, ale směřují sem i pozorovatelé ptáků.

Hlavním městem ostrova je Cebu City. Je starší než Manila a zároveň druhým největším filipínským městem. V minulosti bylo městem králů a vůbec první španělskou usedlostí na Filipínách. Dnes je významným obchodním přístavem, ale hlavně turistickým rájem. Získalo si pověst nejoblíbenějšího filipínského turistického centra, protože v jeho blízkosti se rozprostírají nádherné pláže s možnostmi potápění. Na své si přijdou i příznivci historie. Najdete zde čínské taoistické chrámy a pevnosti.

Filipíny jsou jednou z nejnavštěvovanějších destinací jihovýchodní Asie. To dobře vědí i cestující z České republiky, pro které jsou Filipíny velmi oblíbenou destinací. Levné letenky na ostrov Cebu si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin tj, z Prahy či Vídně neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami EVA Air, Emirates či Korean Air. Průměrná délka letu na ostrov Cebu je 17 hodin.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je jedno z nejmodernějších měst jihovýchodní Asie. Plné mrakodrapů, skvělého street-foodu a ještě lepších zážitků. Kombinuje se zde luxus Západu okořeněný asijskými vůněmi a evropským životním stylem. Kuala Lumpur je naší první zastávkou a obecně také výborným výchozím bodem pro cestování po Jihovýchodní Asii. Multikulturalismus je právě to, co na Malajsii fascinuje nejvíce. Najdete zde vzrušující mix indické, čínské a malajské kultury, různých náboženství, ale také přírodních a gurmánských zážitků. A pro mnohé je největším lákadlem právě fakt, že zde, na rozdíl od mnoha jiných destinací Jihovýchodní Asie, nebudete zakopávat o turisty. Stále je jaksi mimo hlavní turistické trasy.

Na ostrově Penang se zase nachází koloniální skvost, město George Town, které bylo původně založeno jako výchozí bod k obchodování na poloostrově s místními sultanáty. Dnes zde můžete obdivovat anglickou koloniální architekturu, čínskou i indickou čtvrť, ale i obchodní domy bohatých Číňanů, kteří zde za éry Angličanů působili.

Kuala Lumpur je jednou z nejnavštěvovanějších destinací jihovýchodní Asie. To dobře ví i cestující z České republiky, pro které je Malajsie velmi oblíbenou destinací. Levné letenky do Kuala Lumpur si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Qatar Airways, Emirates, EVA Air, Turkish Airlines, Thai Airways či KLM. Průměrná délka letu do Kuala Lumpur je 15 hodin.

Singapur

Městský ostrovní stát Singapurská republika, zabírá plochu pouze 580 km2, žije zde něco přes 5 milionů lidí a dnes je to jedno z nejvýznamnějších míst obchodu, dopravy a financí. Singapur je kosmopolitní metropolí budoucnosti. Na jedné straně město s nejvyšší kvalitou života na světě, na druhé straně město zákazů. Pokutu můžete dostat za odhazování cigaretových nedopalků, žvýkaček, ba dokonce i tehdy, když půjdete přes silnici mimo vyznačený přechod. Město je plné barev, chutí a nádherných vůní a známe ho také jako město parků, zahrad a nakupování.

Singapur lze volně přeložit jako lví město. Jeho nejznámější symbol je Merlion - mýtické zvíře s hlavou lva a tělem ryby. Mimochodem - Singapur bylo první město na světě, které v 70. letech zavedlo mýto při vjezdu do centra. Navíc sem mohou vjet pouze auta mladší 10 let, čímž se Singapur elegantně vyhýbá smogu a nečistotám.

Tokio je průkopníkem ve světě elektronice, v Singapuru však najdete všechny velké technologické outlety v prostorách dvou obrovských nákupních center. Kamery, notebooky, fotoaparáty, telefony za skvělé ceny jsou ve Funan Digitalife Mall a Sim Lim Square. Ceny jsou většinou o 20% nižší než ty evropské. V obchodech na náměstí Sim Lim Square si dohodnete i lepší ceny. V Singapuru se snadno sjednává s prodavači, a když zaplatíte hotově, dostanete ještě větší slevu.

Ze 165 metrů vysokého ruského kola uvidíte město i jeden z nejrušnějších přístavů na světě. Je to jako slavný London Eye, jen v Singapuru. Singapuřané k této atrakci zavítají jen zřídka, dlouhých front se tedy bát opravdu nemusíte. Doporučujeme si zakoupit jízdenku během západu Slunce. Zapadající sluneční paprsky se odrážejí na stěnách mrakodrapů a nabízejí krásný pohled na "Asijského lva".

Chcete z dovolené v Singapuru vytěžit co nejvíce za 2 dny? Přečtěte si naši reportáž.

Singapur láká každoročně mnoho turistů a je výbornou vstupní branou vaší dovolenou v jihovýchodní Asii. Levné letenky do Singapuru lze rezervovat zejména z Prahy a Vídně. Do Singapuru lze letět velmi komfortně s jedním přestupem s aerolinkami Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines, EVA Air, Thai Airways, Austrian Airlines, British Airways či SWISS. Let trvá i s krátkým přestupem přibližně šestnáct hodin.

Mezinárodní letiště Changi leží v jihovýchodní Asii, na východním konci Singapuru. Létá přes něj více než 100 leteckých společností. Na základě ukazatelů jako je check-in, příjezdy letů, doprava a nákupní zařízení bylo v posledních letech suverénně zvolené za nejlepší letiště světa. Kromě toho bylo zvoleno za nejlepší letiště, co se volnočasových aktivit týká. Spojuje pasažéry napříč 200 destinacemi. Letiště Changi nabízí svým zákazníkům různých věkových kategorií množství hotelů, bazénů, tematických zahrad a zábavy pro děti.

Penang

Pestrý koktejl kultur, ve kterém se mísí to nejzajímavější z východní Asie i Evropy, takový je Penang. Objevte malajský stát, který díky své poloze otevřel brány vzájemného obchodu pro evropské obchodníky a který si do dnešní doby uchovává jedinečné kouzlo mísící architektury buddhistických chrámů s neoklasickými koloniálními prvky.

Malý, ale šikovný. I to by se dalo říci o druhém nejmenším státě Malajsie, který si toho s rozlohou něco málo přes 1000 kilometrů čtverečních příliš nekonkuruje s jeho velkými sousedy, co ale ztrácí na velikosti, spolehlivě dohání na atraktivnosti. Penang se nachází na severozápadním pobřeží Malajského poloostrova s ​​hlavním městem George Town, jehož název i dnes připomíná jeho koloniální historii. Samotný Penang se vyznačuje zvláštním geografickým rozložením, kde menší polovina státu leží na Penangském ostrově, zatímco ta druhá a o něco větší leží na výše zmíněném poloostrově.

Ačkoli archeologické počátky Penangu najdeme už v neolitu a jedny z prvních zmínek se nám dochovaly od čínských mořeplavců z 15. století, moderní a víceméně oficiální historie Penangu začala až v roce 1786 z popudu Britské Východoindické společnosti, která zde založila důležitý obchodní uzel. Právě z toho období pocházejí koloniální památky, mezi které patří například Fort Cornwallis, pevnost postavená v místech, kde na ostrov poprvé vkročila noha Evropana. Ta se nachází právě v současném hlavním městě George Town, jehož historické centrum najdete od roku 2008 na Světovém seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kromě výše zmíněné pevnosti z roku 1786 zde také najdete například bělostnou radnici, která svůj účel plní dodnes, budovu Nejvyššího soudu z počátku 20. století nebo například anglikánský kostel v neoklasickém stylu, který si pamatuje rok 1818.

Navzdory dlouhému koloniálnímu období tu ale najdete mnoho buddhistických chrámů. Mezi ty, které doporučujeme rozhodně navštívit, patří Wat Chaiyamangkalaram, ve kterém najdete jednu z nejstarších soch spícího Buddhy, které doplňuje bohatá zlatá výzdoba a stejně tak chrám Dhammikarama Burmese, který ve výzdobě v ničem nezaostává. V neposlední řadě je důležité zmínit se i o buddhistickém chrámu Kek Lok Si, který je údajně největším takovým chrámem v celé Malajsii a který je důležitým centrem poutí buddhistů, kteří sem pravidelně přicházejí z Hongkongu, Filipín, Singapuru i dalších částí jihovýchodní Asie. I díky tomu je však tento komplex zatížen komercí s obchody se suvenýry prakticky na každém rohu.

Při návštěvě ostrova se vydejte do jeho severozápadní části. Čeká tu na vás Národní park Penang. Na rozloze o 1 213 hektarech najdete chráněné dipterokarpové lesy a mangrovníkové porosty, ale i krásné písečné pláže a jezera. Mimo více než 1000 druhů rostlin zde společně se 416 druhy zvířat lze spatřit i vzácná zvířata - karety obrovské. Do parku se dá dostat pohodlně městskými autobusy.

Stejně jako se vyplatí objevovat přírodní krásy ostrova, je vhodné projít ulicí George Town. Tak jako v každém větším městě i zde najdete zákoutí, která by pravděpodobně uvítali nějaké ty stavební úpravy. Místní si s problémem ale poradili po svém. Díky tomu najdete na oprýskaných omítkách zajímavé malby a nejrůznější formy pouličního umění. Na ostrově Penang se zase nachází koloniální skvost, město George Town, které bylo původně založeno jako výchozí bod k obchodování na poloostrově s místními sultanáty. Dnes zde můžete obdivovat anglickou koloniální architekturu, čínskou i indickou čtvrť, ale i obchodní domy bohatých Číňanů, kteří zde za éry Angličanů působily.

Malajsie je jednou z nejnavštěvovanějších destinací jihovýchodní Asie. To dobře vědí i cestující z Čech, pro které je ostrov Penang stále oblíbenější destinací. Levné letenky na Penang lze rezervovat z Vídně i Prahy. Přímý let z našich končin neexistuje. S jedním přestupem však lze komfortně létat zejména s aerolinkami Qatar Airways, Thai Airways, Austrian Airlines nebo China Airlines. Průměrná délka letu do Penangu je 18 hodin.

Bali

Nejkrásnější ostrov Indonésie. Tak se přezdívá Bali. Ostrov bohů a démonů, krásných pláží, azurového moře, rýžových polí a vulkanických hor. Mnozí se domnívají, že jde o samostatný stát. No ve skutečnosti je jen jedním ze 17 000 ostrovů Indonésie.

Podnebí je tropické a během celého roku se zde teplota pohybuje kolem 30 ° C. Ostrov je sopečného původu, a proto i dnes najdete na Bali několik aktivních sopek. Nejvyšší sopkou je Gunung Agung (3142m). Když milujete rýži, budete milovat i Bali. Najdete ji zřejmě ve všech místních jídlech. A samozřejmě chutná výborně!

Doporučujeme půjčit si skútr nebo motorku a projít si ostrov na vlastní pěst. Sice se zde jezdí vlevo a vládne mírný dopravní chaos, na to si ale rychle zvyknete. Bali je ostrov, na který se dokážete sbalit do jednoho batůžku. Mnoho cestovatelů si sbalí jen pár kusů oblečení, a domů se pak vracejí s věcmi nakoupenými za více než přijatelné ceny.

Pokud vás omrzí pláž, stačí jít kousek do středozemí, kde najdete džungli, hory, sopku, krásné chrámy nebo rýžová pole.

Hledáte levnou letenku na Bali? Z našich končin se tam víte nejlépe dopravit z Prahy či Vídně, ale oblíbené jsou i letecké spojení ze vzdálenějších letišť jako Řím, Benátky, Milán nebo ze sousedních letišť z Polska.

S Emirates můžete letět na Bali super komfortně z Prahy či Vídně a v ceně letenky budou zahrnuta podpalubní zavazadla (nejméně 20kg).

Qatar Airways, podobně jako jejich největší konkurent z Emirátů, létají z Prahy a Vídně s jedním přestupem v Dauhá. Opět je v ceně letenky zahrnuta i podpalubní zavazadlo (30 kg).

Na Bali můžete letět i špičkovou, pětihvězdičkovou aerolinkou Eva Air. Aerolinka klade velký důraz na bezpečnost a servis v provozování letů. Byla to první tchajwanská letecká společnost, která byla certifikována Mezinárodní asociací pro leteckou dopravu (IATA) a oceněna "IATA Operational Safety Audit". Na Bali vás dopraví s jedním přestupem a nejlepší ekonomickou třídou na světě. V ceně letenky je vždy i 30kg podpalubní zavazadla.

Turkish Airlines létající do nejvíce destinací na světě samozřejmě nemohou chybět. Jsou známé svou tureckou pohostinností na palubě a při cestě na Bali umožňují vzít si s sebou až 2 zavazadla s váhou do 23 kilogramů. Létají z Prahy a Vídně.

Soul

Celým názvem Soul tchukpjolsi, tedy Zvláštní město Soul. Hlavní a největší město státu Jižní Korea popisují jako město moderních technologií a prestižní módní scény, ale zároveň město, které si hluboce ctí svou kulturu a tradice. Říká se, že cokoliv potřebujete a chcete, v Soulu to seženete 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Město Soul funguje 24 hodin denně. Klidně můžete v časných ranních hodinách navštívit například i místní chrámy, nakupovat nebo jen tak popíjet drinky v těch nejvychytanějších barech jihovýchodní Asie.

Nevynechejte kousky historie. Poznejte příběh Fénixe a pungsu-jiri nebo to, čemu u nás říkáme feng-shui.

Hlavní město Korejské republiky se rozkládá na ploše 605,5 km2. Podle oficiálních údajů z roku 2010 má bez předměstí 9,7 milionů obyvatel, údaje zahrnující i předměstské oblasti hovoří až o 14 milionech.

Je to město kontrastů, kde se k nebi tyčí obrovské výškové budovy vedle starých královských paláců či klášterů. Zároveň je Soul nejdůležitějším politickým, ekonomickým a vzdělávacím centrem. Sídlí zde nejen vláda, ale i většina prestižních univerzit, řídící centra prosperujících obrovských koncernů atd. I proto je pro Korejce otázkou jakési "prestiže" mít na vizitce soulskou adresu, kterou dáváte najevo, že žijete ve městě považovaném za místo ekonomických příležitostí a šancí.

Levné letenky do Soul si můžete rezervovat z Prahy a Vídně. Super pohodlný přímý let z Vídně a Prahy zajišťuje letecká společnost Korean Air. Jeho délka je téměř 10 hodin. Velmi komfortně lze letět s jedním přestupem Vídně s aerolinkami Austrian Airlines, Aeroflot, LOT, Qatar Airways či Air France.

Byly informace na této stránce užitečné? (Ještě nehodnoceno)